Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Před časem mi Pavel Tišnovský poslal velice zajímavý odkaz na video o vývoji webových aplikací (379MB, mov) , které porovnává několik technologií. Onen screencast vznikl v NASA, což jistě z odkazu poznáte sami.
Na startovní čáru se postavily čisté J2EE, JSP, Ruby on Rails, Zope, TurboGears a Django. Musím přiznat, že ihned po zveřejnění jedné z podmínek na ideální framework - žádné XML konfigurační nesmysly - si mě autor získal. Svět se dělí na 3 skupiny lidí, ti, co XML milují, ti, co ho nenávidí a ti, kterým je to fuk .
Celkové srovnání bylo poměrně zajímavé, včetně neustálých poukazování na "výhody" Javy jako EJB a velkou úspornost kódu při psaní Javy. Pouze se mi zdálo, že autor poměrně dost preferuje Python před Ruby a proto RoR docela strhal v oblasti jednoduchosti použití. Ale Rubysti asi, podle jeho názoru, musí být rádi za svůj jediný pořádný framework, který mají k dispozici .
Nakonec, několik varování ministra zdravotnictví na závěr. Pokud milujete Javu, J2EE, EJB, XML konfiguráky a navíc si myslíte, že J2EE je vhodné na www aplikace, raději odkaz ani neotevírejte. Pokud máte rádi PHP/Smalltalk/Perl/Lisp/..., nestahujte, nic o vašem oblíbeném jazyce tam není.
BTW: není to trochu kacířské dávat takový odkaz na portál, který ve v Javě napsaný?
Tiskni
Sdílej:
xml
do url se zobrazilo pouze čisté XML, transformace se neprovedla)? Tak jsem to použil v jednom projektu