Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Sice je na internetu dostupná hromada návodů, ale co bych jeden nepřidal. Upozorňuji, že se to týká distribuce CentOS, která jede na serveru. Je to trochu škoda, protože mi aptitude přijde daleko komfortnější nástroj, než yum, ale z mnoha důvodů je lepší, že tam je CentOS.
Máme tu jeden prastarý počítač s Windows 98 (víc to snad ani nezvládne). Přejít kompletně na Linux je kvůlivá Lotus Notes (Autocadu a tak) nemožné. Ovšem na serveru je místa dost a proč nepřenést některé aplikace tam? To, že to bude Linux nevadí.
Přemýšlel jsem nad instalací X11 klienta, který se bude vzdáleně připojovat přes ssh na server, ale nakonec jsem zvolil vnc, se kterým mám poměrně dobré zkušenosti.
Rozumy jsem tahal z HOWTO - Linux VNCserver a z Installing & Running VNC on Redhat/RPM Linux, takže pokud zde bude něco chybět, najdete to skoro určitě tam.
Nejprve je nutné si nainstalovat potřebné balíčky od X serveru, vnc a podobně. V mém případě to ještě znamenalo ručně pomocí rpm --nodeps -e
odstranit novější verzi xorg-x11-libs, která mi blokovala instalaci xorg-x11. Instaloval jsem tedy
V prvním kroce bylo potřeba nastavit heslo
vyskocil@stroj $ vncpasswd Password: Verify:Potom se přihlásit jako root a v konfiguračním souboru povolit start serveru pro uživatele a definovat další parametry.
# cat /etc/sysconfig/vncservers VNCSERVERS="1:vyskocil" VNCSERVERARGS[1]="-geometry 800x600"Nakonec spustit vncserver
# service vncserver start Starting VNC server: 1:vyskocil [ OK ]A zkusíme se připojit nějakým klientem. Pokud všechno funguje, potom zbývá ještě povolit automatický start při startu
# chkconfig vncserver on
Klientů je celá řada, já zatím testoval pouze krbc z KDE, ale existuje i klient od realvnc, tightvnc, a tak dále. Seznam najedete třeba na ultravnc.sf.net/links.html.
V souboru ~/.vnc/xstartup
potom máte nastavení vašeho prostředí. Základní konfigurace vypadá takto
#!/bin/sh # Uncomment the following two lines for normal desktop: # unset SESSION_MANAGER # exec /etc/X11/xinit/xinitrc [ -x /etc/vnc/xstartup ] && exec /etc/vnc/xstartup [ -r $HOME/.Xresources ] && xrdb $HOME/.Xresources xsetroot -solid grey vncconfig -iconic & xterm -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" & twm &Pokud se vám náhodou nelíbí
twm
, můžete odkomentovat příslušné řádky a příkaz twm &
nahradit za startx &
. Nebo si příkazy pro vnc napsat do /etc/vnc/xstartup
, případně si napsat vlastní skripty Ještě poznámka, pokud si člověk hraje s konfigurací (přidává, odebírá uživatele), je lepší předtím server vypnout, aby se korektně smazaly pomocné soubory.
Tiskni
Sdílej:
nxagent
, aby "novy" protokol 1.5 pouzivali. Nekde tady na ABC byl odkaz na stranky, kde se popisuje, jak je potreba starou verzi NX serveru poupravit.
/usr/lib
? A jo, NX je super :)