Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sice je na internetu dostupná hromada návodů, ale co bych jeden nepřidal. Upozorňuji, že se to týká distribuce CentOS, která jede na serveru. Je to trochu škoda, protože mi aptitude přijde daleko komfortnější nástroj, než yum, ale z mnoha důvodů je lepší, že tam je CentOS.
Máme tu jeden prastarý počítač s Windows 98 (víc to snad ani nezvládne). Přejít kompletně na Linux je kvůlivá Lotus Notes (Autocadu a tak) nemožné. Ovšem na serveru je místa dost a proč nepřenést některé aplikace tam? To, že to bude Linux nevadí.
Přemýšlel jsem nad instalací X11 klienta, který se bude vzdáleně připojovat přes ssh na server, ale nakonec jsem zvolil vnc, se kterým mám poměrně dobré zkušenosti.
Rozumy jsem tahal z HOWTO - Linux VNCserver a z Installing & Running VNC on Redhat/RPM Linux, takže pokud zde bude něco chybět, najdete to skoro určitě tam.
Nejprve je nutné si nainstalovat potřebné balíčky od X serveru, vnc a podobně. V mém případě to ještě znamenalo ručně pomocí rpm --nodeps -e
odstranit novější verzi xorg-x11-libs, která mi blokovala instalaci xorg-x11. Instaloval jsem tedy
V prvním kroce bylo potřeba nastavit heslo
vyskocil@stroj $ vncpasswd Password: Verify:Potom se přihlásit jako root a v konfiguračním souboru povolit start serveru pro uživatele a definovat další parametry.
# cat /etc/sysconfig/vncservers VNCSERVERS="1:vyskocil" VNCSERVERARGS[1]="-geometry 800x600"Nakonec spustit vncserver
# service vncserver start Starting VNC server: 1:vyskocil [ OK ]A zkusíme se připojit nějakým klientem. Pokud všechno funguje, potom zbývá ještě povolit automatický start při startu
# chkconfig vncserver on
Klientů je celá řada, já zatím testoval pouze krbc z KDE, ale existuje i klient od realvnc, tightvnc, a tak dále. Seznam najedete třeba na ultravnc.sf.net/links.html.
V souboru ~/.vnc/xstartup
potom máte nastavení vašeho prostředí. Základní konfigurace vypadá takto
#!/bin/sh # Uncomment the following two lines for normal desktop: # unset SESSION_MANAGER # exec /etc/X11/xinit/xinitrc [ -x /etc/vnc/xstartup ] && exec /etc/vnc/xstartup [ -r $HOME/.Xresources ] && xrdb $HOME/.Xresources xsetroot -solid grey vncconfig -iconic & xterm -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" & twm &Pokud se vám náhodou nelíbí
twm
, můžete odkomentovat příslušné řádky a příkaz twm &
nahradit za startx &
. Nebo si příkazy pro vnc napsat do /etc/vnc/xstartup
, případně si napsat vlastní skripty Ještě poznámka, pokud si člověk hraje s konfigurací (přidává, odebírá uživatele), je lepší předtím server vypnout, aby se korektně smazaly pomocné soubory.
Tiskni
Sdílej:
nxagent
, aby "novy" protokol 1.5 pouzivali. Nekde tady na ABC byl odkaz na stranky, kde se popisuje, jak je potreba starou verzi NX serveru poupravit.
/usr/lib
? A jo, NX je super :)