abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:22 | Komunita

    Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.7. 11:55 | Zajímavý software

    Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 40
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (28%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 351 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Scout, aneb prohledáváme distribuce (update)

    26.6.2008 09:41 | Přečteno: 1582× | Linux | Výběrový blog | poslední úprava: 26.6.2008 17:31

    V rámci svého času na inovace, které máme v práci, jsem začal řešit problém, který mám jak já, tak i lidé na koferencích. Když tvořím nějaký balíček, stane se, že přehlédnu nějakou závislost a překlad spadne. Jenže jak zjistit z ména třídy název potřebného balíčku (soudě podle poštovních konferencí jsem nebyl sám, kdo měl takový problém), takže jsem začal psát jednoúčelovou aplikaci, která měla nahradit původní alias na grep a hromadu x megových textových souborů jako index.

    Pavol Rusnák mezitím pracoval na reimplementaci Ubuntího command-not-found a přišlo mu, že se řeší velice podobný problém a navrhnul spojit oba projekty do jednoho. A tak vznikl scout.

    Ještě před dovolenou jsem tedy napsal základ pro rozdělení aplikace na moduly, třídu pro práci s databází a v klidu si odjel pryč. Mezitím Pavol vzal můj prototyp a podstatně ho vylepšil a hlavně rozšířil o data, takže až jsem se po třech týdnech vrátil, scout byl poprvé zveřejněn. V té době uměl prohledávat binární soubory, javovské třídy, webpin a makra autoconfu.

    Konečně se dostáváme k tomu, co scout vlastně dělá. Indexuje a prohledává obsah balíčků v distribuci (obecně jakémkoliv repositáři) a dokáže uživateli prozradit jméno balíčku (a distribuce/repozitáře), v němž je dotyčná věc nainstalována. Hlavní fintou je, že se prohledává obsah, který uživatel nemá nainstalovaný. Takže vím, že potřebuji příkaz ant, takže příkaz

    $ scout bin ant
     repository | binary | path     | package
    ------------+--------+----------+---------
     suse110    | ant    | /usr/bin | ant
    
    mi prozradí vše potřebné. Pochopitelně ve spojené s command-not-found handlerem pro bash a zsh je to pro uživatele jednodušeji použitelné, ale openSUSE zatím nemá tento handler začleněn. Upravený bash si můžete stáhnout z home:prusnak.

    Mezitím Marek Stopka napsal podporu pro bash-completion a Thomas Schraitle napsal v Docbooku dokumentaci a já se seznamoval se zdrojáky a napsal indexaci modulů pro Python a experimentální (rozumněj nefunční) verzi pro indexaci Perlovských modulů. Zároveň jsem připravil malé demo, kterak by bylo možné použít scout pro automatickou instalaci závislostí Java programů, které rovněž můžete shlédnout v Pavlově blogu.

    Wrapper pracuje následovně

    1. Spustí program.
    2. Pokud spadne, najde chybějící třídu.
    3. Tu předhodí scoutovi, který vrátí balíček/balíčky, které ji obsahují.
    4. Když je jich více, nechá se uživateli vybrat, který nainstalovat.
    5. Uživatel vybere, zypper nainstaluje.
    6. Wrapper znovu spustí program.
    7. Voila! A program pracuje.
    Pochopitelně je to jenom demo a funguje jen na tento jeden příklad a za předpokladu, že log4j nemáte nainstalováno, nicméně ukazuje směr, jakým by se dal v budoucnu scout využít. Podobná věc může fungovat i pro Python/Perl/Ruby. Další možností je taky nápovědní systém, který buďto zanalyzuje zdrojový kód, nebo udělá post-mortem analýzu chybové hlášky a napoví uživateli, které závislosti jsou třeba. Pro to bude třeba indexovat hlavičkové soubory, soubory pkgconfigu a podobně. Stejně tak by bylo dobré namísto duplikace binárních databází používat přímo indexové soubory libzyppu, ale zatím tomu brání technické obtíže. Nebo převést index soubory do formátu pro beagle/strigi a zapojit i desktop search, ... Ale seznam TODO máme delší, než Evropská ústava, takže se ani nepočítáme, že to v rozumném časovém horizontu zvládenem všechno.

    Zdrojové soubory jsou na repo.or.cz/w/scout.git, i když mám pocit, že není možné jej používat přímo po stažení (ach ty vývojářské verze)*. Zdrojové soubory jsou zatím tak syrové, že je může pozřít i vegan jedící pouze syrové potraviny, ale to se postupně zlepšuje** a čekají nás světlé zítřky. Objevil se náznak testů a v souvislosti s experimentálním D-BUS rozhraním (zatím dostupné pouze v mojí lokální gitovské větvi) se kód upravuje tak, aby byl o něco tvárnější a modulárnější (tím nemyslím existenci externím modulů). Ale z uživatelského hlediska pracuje dobře.

    Je lepší si scout nainstalovat z home:prusnak:scout (data jsou z technicko/komprimačních důvodů v home:prusnak:scout-data), který je pravidelně synchronizován se stavem v gitu. Balíčky jsou vytvořeny pro všechny hlavní RPM distribuce (CentOS, RHEL, Fedora, Mandriva, openSUSE/SLE), nicméně data zatím máme jen z openSUSE a projektu jpackage a Packman, takže použitelnost na ostatních distribucích je diskutabilní, ale je způsobena hlavně tím, že nemáme přístup k mirroru (nejlépe přes NFS, nebo jiný síťový FS) jiné distribuce, než je openSUSE/SLE. Spolupráci při tvorbě indexů pro jiné distribuce se nebráníme, i když by to asi chtělo prošťouchnout a upravit skripty, které generují indexy.

    Update:
    * V mezidobí Pavol začlenil patch, který tuto nepříjemnou věc vyřešil.
    **Stejně tak jsem přepsal formátovací kód, který mě v předchozí verzi hrozně lezl na nervy (namísto psaní nových vlastností se bavím tímto).
    A přidán odkaz na wiki stránku en.opensuse.org/Scout

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    26.6.2008 14:57 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Scout, aneb prohledáváme distribuce
    Jo, jo jedná se o zajímavý tool :-)
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.