Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Po mém posledním zápisu mi to nedalo a přepnul jsem se do Ubuntu DD 6.06, kde mam nastavený XGL server.
Připravil jsem opět pár záznamů, myslím že to vydá za spoustu zbytečných slov :)Program nautilus Program gthumb (standardní prohlížeč obrázků) Program gqview Program firefox
Jen poznámka: Samozřejmě to tak hrozné v normálu není, když natáčím, tak mi zaznamenávání zabere asi 30-50% CPU, ale i tak je to dost otřesné, rozhodně podle mého názoru horší, než bez XGL, skrolování ve Firefoxu je o dost trhanější, mimochodem firefox se trhá mnohem víc, ale protože při svém resizu asi zvednul prioritu, tak mi zaznamenávání vynechávalo snímky a tak to nevypadá tak strašně jako ve skutečnosti.
Poznámka č. 2: Bohužel jsem nemohl otestovat jak se chová exhibit, který je napsaný tuším v EFL, nebo ETK, protože v Ubuntu tento balík není a není jednoduché ho tam dodat.
Poznámka č. 3: Videa jsem překódoval, takže mají cca od 1,6 do 3,5MB.
Tiskni
Sdílej:
mencoder -ovc xvid -xvidencopts bitrate=500 \ -oac copy -o output.avi input.avi
mencoder -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=500 \ -oac copy -o output.mpg input.avi
[N] sys-kernel/mm-sources (): Andrew Morton's kernel, mostly fixes for 2.6 vanilla, some vm stuff too
V Processor type and features
jsem zvolil Preemption Model (Preemptible Kernel (Low-Latency Desktop)) --->
a Timer nastavil na 100 Hz a je to skutečně o něco lepší - Qt-based aplikace jsou teď úplně super a třeba Bon Echo se taky chová líp