Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Včera vyšla demoverze velmi očekávané akce Prey, protože jsem si nainstalova poslední verzi wine, tak jsem si řekl že bych to mohl zkusit (hra běží pod Opengl).
Jaké bylo moje překvapení, když jsem hru bez problémů nainstaloval, spustil a uviděl že při hraní cca 1 hodinu jsem nezaznamenal jediný artefakt a náznak nestability. Hra chodí na lepším HW velmi plynule.
Koukám že wine začíná být opravdu dost použitelné, jen tak dál!
Udělal jsem jeden screenshost, aby jste mi věřili :)Dnes jsem nahrál wine 0.9.16 a Bulánci v něm chodí!!!!!!
Co víc dodat :)Instaloval sem notebook MSI (dost nekvalitní kousky, měly hodně poruch atd..) pro jednu firmu, asi má horší mechaniku nebo co, ale nepřečetl mi ani originální CD Windows XP Home, ani originální CD Office 2003 Basic. Co mi tedy zbývalo? Vypálit obě CD na jiném PC a pak to nainstalovat z vypálených CD.
Otázka do pléna: Porušil jsem zákon, nebo ne?
V blogu jsem chtěl hlavně upozornit na naprostou blbost zakázat vytváření záložních kopií pro osobní potřebu.
Já ano :)
Včera jsem se zaregistroval a stáhnul si 4,5GB iso image pro x64 obdržel jsem kód a pustil se do instalace.
Pár dnů jsem měl chuť sem hodit nějaké screenshoty z nejnovějšího themu pro E17, protože jsou tu o tom dnes už 2 blogy, tak proč nepřidat třetí :)
Vytvořil jsem balíky E17 pro Ubuntu 6.06, otestoval jsem je a chodí tak jak mají jedná se o CVS ze dne 04. června 2006
Známé problémy: Kvuli změně části týkající se nastavování a zapínání modulů není možné přes menu zapnout některé moduly, které ještě nebyly upraveny. Moduly se dají zapnout například přes erme, nebo enlightenment_remote. Konkrétně se jedná o "cpu, devian, emu, eveil, flame, mbar, mount, screenshot, slideshow, snow, uptime, weather, wlan"
Donedávna jsem používal vnc modul do X serveru, ale s přechodem na X.org 7.0 se začal chovat nestabilně, takže jsem ho zakázal.
Hledal jsem tedy způsob jak provozovat VNC server na display :0 jiným způsobem. Našel jsem sice dost různých možností, ale jen jedna se mi líbila.