Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Já ano :)
Včera jsem se zaregistroval a stáhnul si 4,5GB iso image pro x64 obdržel jsem kód a pustil se do instalace.
Můj počítač je: Deska - Asus K8N4-E Deluxe CPU - AMD Athlon 64 3400+ 1MB cache RAM - 2x512 MB Grafika - Nvidia GF 6800 GS 256MB Disk - SATA 120GB 8MB (Seagate) Zvukovka - SB Live! 1024 Tvtuner - normálka analog s BT878 chipem Ethernet - integrovaný gigabit na desce Mechaniky - LG DVD+-RW, RAM, ASUS CD-RW Monitor - Dell 2405FPW Myš - Logitech MX 510 Klávesnice - Saitek Eclipse
Ze začátku chci říct, že mě BETA Visty hodně zklamala, proč napíšu dále.
Instalace je graficky docela pěkná, trvá asi 1,2 hodiny, počítač se mi za dobu instalace 4x restartoval, z toho 1x nuceně, protože se celý systém zaseknul, ostatní byly asi restarty na popud OS.
Start systému mi trvá asi 3 minuty, po spuštění mi cca půl minuty hrabe disk tak, že se ještě nedá nic dělat, což je dost otřesné.
Grafické rozhraní AERO, nebo jak tomu MS říká je celkem hezké, ale znatelně se trhá při jakékoliv větší zátěži na disk a celkově působí o dost pomaleji, než staré rozhraní.
Zdá se mi, že celý systém pořád jen hrabe z disku, což ho číní kvuli předchozí nepříjemné chybě dost trhaným.
Bez instalace ovladačů od Nvidie jsem měl na obrazovce při přetahování oken docela nepříjemné artefakty.
Zkusil jsem si uspat PC a co se nestalo, počítač se při uspávání zaseknul. Zajímavé je že při vypnutí celého PC naběhnul bez problémů, ale rychlost startu byla dost mizerná (i na režim uspání na disk to bylo dost pomalé).
Ikony na ploše podle mě mají uplně nesmyslnné pozadí, neboli selekci a ta značka zástupce je hrozná, ikony v průzkumníkovi jsou natěsnané vedle sebe a pokud je tam delší písmo, tak z něj člověk vidí jen málo, samozřejmě tam jsou naštěstí jiné režimy zobrazení ikon, ale skoro žádný se mi nelíbil.
Ovládací panel obsahuje strašně moc položek, s předchozí připomínkou to vypadá docela nepřehledně.
Systém zase bere hodiny v lokálním čase a na GMT, takže mi posunul hodiny oproti Linuxu o 2 dopředu.
Možná sem později ještě dopíšu nějaké další postřehy, zajímaly by mě teď také vaše postřehy, pokud jste systém zkoušeli.
PS: XGL v Ubuntu mi teda přišlo znatelně rychlejší plynulejší a hezčí :)
Update:Po instalaci zabírá můj Win Vista 20 692 755k bytů, to je docela síla :) Rozpis:
$RECYCLE.BIN - 273 $WINDOWS.~BT - 403608 $WINDOWS.~LS - 3803M Boot - 12805k NVIDIA - 45153k Program Files - 500572k Program Files (x86) - 296260k ProgramData - 25835k System Volume Information - 1312M Users - 328778k Windows - 11565M
Tiskni
Sdílej:
zkousel sem to na skolnim pc, 1ghz, 256mb ram a grafika integrovana, slapalo to, ale jenom v 16 barvach a vic to nedalo, takze novy omalovanky sem nemoh vyzkouset, toliko prepracovany ovladani, start menu a to ostatni. moc pod fousy me to neslo.
rating podle visty 1 (to je nejnizsi), ale bezelo to, az na 1 bsod ;)
CPU : 1,5 GHz RAM : 512 MB Disk : 60 GB Realtek AC 97 audio BroadCOM 802.11g Realtek RTL 8139 Mobile Intel 9156M/9106Ml grafic