Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Presne pred tydnem jsem udelal jednu obrovskou chybu, rikal jsem si ze bych zase po 3 mesicich mohl konecne aktualizovat sveho Debiana Sida, ktereho pouzivam uz 5,5 let, v tu dobu jsem mel posledni aktualizace nekdy z unora tohoto roku.
Pral bych si tento zapisek zapsat s diakritkou, ale muj operacni system mi to v tuto chvili proste nedovoli.
Cele to vypadalo trochu sloziteji, ale nevahal jsem se do toho skocit primo rovnyma nohama, to byla ta obrovska chyba.
V Debianu Sid(ovi, ctete dle libosti) bylo za tu dobu aktualizovana vetsina baliku, vcetne Xorg.
Xorg ale ziskal zavislost na baliku Hal a zaroven dostal celou tu vychytavku s pripojovanim zarizeni jako mys a klavesnice za chodu bez nutnosti jejich uvedeni v Xorg.conf, zni to krasne, pokud to ale funguje, pokud ne je to jen jedna velka nocni mura.
Jeste pri upgradu jsem narazil na jeden skvely bug: 527860, takze jsem upgrade provedl asi na 6x, protoze mi pri kazdem restartu D-busu Xserver spadnul, chvili mi trvalo prijit na to proc Xserver padá.
Restartoval jsem pocitac a co se nestalo, klavesnice ani mys mi najednou nefungovaly, tak jsem si rikal ze budu muset asi zkompilovat znovu Entrance a E17, jestli se neco nezmenilo, ale ani v GDM se klavesnice ani mys nechytla, tak jsem zacal patrat, po 4 hodinach patrani jsem narazil na toto vlakno, v nem trpi podobnym problemem vice uzivatelu. Vyuzil jsem tedy jejich navrh a pridal do xorg.conf potrebne radky.
V tu chvili to byl asi 50. restart Xorg, vse nabehlo, mysi jsem pohybovat mohl, ale klavesnice byla stale mrtva, po dalsich 3 hodinach jsem to vzdal a nechal si to na jiny den.
Jiny den jsem si rekl ze na to pujdu jinak, zkusim vse udelat podle toho jak by lide z Xorg chteli, tj. vyuzit Hal. Nekde pres google jsem nasel ze nove nemohu vyuzivat ovladac mouse a kbd, ale pro oboje musim pouzit evdev, takz jsem zacal hledat co mam kde zmenit, nakonec po 3 hodinach jsem nasel funkcni variantu, tak abych nemusel pridavat predchozi radky do xorg.conf a vse fungovalo, pro priklad uvedu jen sekci s mysi a klavesnici:
Section "InputDevice" Identifier "Generic Keyboard" Driver "evdev" Option "Device" "/dev/input/by-path/platform-i8042-serio-0-event-kbd" Option "XkbModel" "evdev" Option "XkbLayout" "cz" Option "XkbRules" "xorg" Option "AutoRepeat" "250 30" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Configured Mouse" Driver "evdev" Option "Device" "/dev/input/by-path/pci-0000:00:1d.7-usb-0:4.1.1:1.0-event-mouse" EndSection
Hura vse fungovalo! Ale to jsem se seredne mylil, vse sice na prvni pohled fungovalo, ale uz ne na ten druhy, ktery je vzdy podrobnejsi.
Co nefungovalo? Vzdy se mi v prubehu prace s Xkach stavalo ze najednou Xorg zacal vyuzivat 100% jednoho procesoru, nevedel jsem proc, delo se to nahodilo, ale jakmile se to stalo, jedine co pomohlo byl restart Xorg, nebo reboot, do toho me obcas Xka uplne odhlasila a ja prisel o dost rozdelane prace, taky pri psani tohoto blogu se mi to stalo uz 3x.
Vsiml jsem si ze tyto problemy nastavaji jen kdyz pisu neco na klavesnici a dokonce jsem presne zjistil kdy vyleti zatez Xorg na 100% a uz neklesne. Stava se to jen kdyz pisu s diakritikou, staci napsat e s hackem na me klavesnici, napise se spravne, ale okamzite na to vyleti zatez na 100%. Zaroven pri urcite kombinaci klaves me Xorg uplne odhlasi, opet jen klaves s diakritikou.
Pouziva tu nekdo dalsi odvazny Debiana Sid s aktualnimi baliky a ma podobny problem, pripadne podarilo se ho uz nekomu i vyresit?? Zvazuji navrat k predchozi zaloze celeho operacniho systemu o cca 4 mesice zpet, ale moc se mi do toho nechce :)
Update: Ani aktuální jádro 2.9.29.3 nepomohlo, zaroveň pokud napíšu na klávesnici text: "ím :)" a odentruji, tak mi to restartuje Xka, je to stoprocentní kombinace, jinou jsem zatím nezkoušel :)
Tiskni
Sdílej:
Takový balík ani nemám v nabídce, nejmenuje se v Debianu jinak?
Section "Device" Identifier "Device0" Driver "nvidia" VendorName "NVIDIA Corporation" EndSectionJinak na ArchWIKI je o novém xorgu taky hezká stránka, tak možná poskytne nějaké zajímavé informace.
Tyto baliky samozrejme mam, system mi takto funguje asi 5 let, az ted s posledni aktualizaci to zacalo blbnout.
Diky, podival jsem se na tu stranku, je zajimave ze mi "hal-device | grep -B 15 input.x11" vypise jen mys, klavesnice tam nikde neni, coz by odpovidalo tomu proc mi nenajede klavesnice s prazdnym xorg.con
/etc/hal/fdi/policy/10-keymap.fdi
, jinak o klávesnici ani o myši není v xorg.conf
ani zmínka, vše se dělá automaticky přes HAL.
Tak to mi vůbec nefunguje nic, zkoušel jsem to takto, ale nenajela ani klávesnice ani myš, možná mám bug někde v halu, protože jsem se díval co je tam za procesy a je tam jen hald-addon-acpi, a samozřejmě hald a hald-runner.
Samozřejmě když dám lshal, tak mi žádné zařízení xkb neukáže, jen 5 zařízení a to jen mass storage.
/var/log/Xorg.0.log
.
To bylo to první co jsem zkoušel, klávesnice ani myš nenajela a hlavně mi nejela správně nvidia grafika s akcelerací, ale jen přes ovladač nv.
Díky, zkontroluji to, ale zatím z toho vidím jeden potenciální problém, nemám balík acpid, takže ho zkusím nainstalovat.
Hmm, tak acpid nepomohl, nainstaloval jsem ho, spustí se, ale klávesnice ani myš po vymazání xorg.conf nejde stále.
Tak me napada, nemusi byt jeste nejaka podpora v jadre? Nemam distribucni jadro, mam vlastni 2.6.26.8
Device Drivers | Input device support | Event interface
Díky, toto v jádře samozřejmě mám, ale jen jako modul, to by ale nemělo vadit, každopádně zkusím nainstalovat jádro 2.6.29, jestli tam není třeba novější nekonfliktní verze, to je to poslední co mě teď napadá, jinak už fakt nevím, instaluji ještě Debiana Sid do Virtual Boxu a zkouším porovnat vše co zvládnu.
Tato volba mi ale stejně nefunguje, nenajede klávesnice, myš mi funguje dobře. Vůbec nevím proč, nikde jsem nikoho s podobným problémem nenašel.
Nechapu, proc lide davaji konfiguraci rozlozeni klavesnice do X konfiguraku. Jaku uzivatel-dependent nastaveni tam nema co delat. Neni lepsi to nastavovat z .xsession?
Preci defaultni anglicka klavesnice.
Preci defaultni anglicka klavesnice.
Která má jinak Z/Y. To mi nepřipadá jako dobrý nápad. Jsem rád, že jsem se zbavil přepínání klávesnic a zmatku s Z/Y. Na všechno si vystačím s QWERTZ.
"Zvazuji navrat k predchozi zaloze celeho operacniho systemu o cca 4 mesice zpet, ale moc se mi do toho nechce"
je to pár dní zpátky co se mi stalo něco podobného, musel jsem vracet ze zálohy a při aktualizaci pár dní potom už to bylo opravé - nevím, co se kde pokazilo
nainstaloval Ubuntu 9.04 (založené na debian testing) a vše mi funguje ... jen na vysvětlenou: necpu ti Ubuntu, ale potřeboval jsem novější kdenlive a instalace nového distra byla nakonec jednodušší než překlad jednoho programu ... a hlavně na hraní už nemám poslední dobou čas
Ubuntu mam na obou noteboocich ale Debiana se jen tak nevzdam, to vis ze me napadlo to udelat a vyresit tak vetsinu problemu.
jj, naprosto tě chápu, ale tam kde chci Debiana (pracovní desktop kde nepotřebuju poslední verze napřiklad kdenlive), tak tam mám Lennyho
Koukám, že tahle změna dělá pořád problémy. U mně se problémy poprvé projevily nesprávnou funkcí některých kláves - šipka dolů byl PrintScreen a pod. Klávesnice mi občas blbla i před tím, tak jsem se rozhodl koupit novou. A ejhle, nová klávesnice se chovala úplně stejně
Ahojte, puvodne jsem chtel napsat cely blog, pak jen dotaz v poradne, ale tady to bude doufam nejlepsi=) Koupil jsem si mysku. Problemy jsou popsany v Poznamce. Kdyby nahodou nekdo vedel, kudy se ma ubirat me dalsi snazeni, nadhodte prosim. Nemam moc potuchy, k cemu jsou hal udev a evdev, ale myslim, ze s xorg.conf jsem si zatim poradil=)
Aktualni xorg.conf a xorg.log je v priloze, jestli pomuzou naky dalsi logy, rad poslu.
tak ted jsem zkousel kvuli tomu pripojovani/odpojovani mysi dat do xorg.conf:
Section "ServerFlags"
Option "AutoAddDevices" "False"
EndSection
Ale nenastala zadna zmena.
Jeste jsem zkousel "Configured Mouse"
nastavit taky Driver "evdev"
ale to zas nefungoval touchpoint, mys pred odpojenim/pripojenim jo a pak uz taky vubec.
Tady už ti asi nikdo moc neporadí, spíš dej dotaz do diskuze, blogy hrozně rychle zapadnou.