Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Je venku nový Azureus 2.5.0.0. Přibyla v něm dost vychytaná funkce Automatic upload speed, která se stará o pingání na ostatní klienty v distribuované databázi a z toho odhaduje vytížení sítě. No a podle toho pak nastaví rychlost odesílání.
To je dobrý k tomu, bo když hodně odesíláte, program nestačí potvrzovat přijatý data a tak vám vázne download. Na asymetrickejch linách je to znát jak kráva. Když sem upload rychlost neomezil, linka se zahltila, proste se ucpala a stahoval sem pekne pomalu. Tudiz sem mel odesilaci rychlost nastavenou na 20kb max. (mam adsl 2048/256). Tedka ale sem pouzil tuto novou funkci, a jak je videt z obrazku, rychlost odesilani se furt mota okolo dvanacti a download je na dvojnasobku.
Takze Azureus rulezzzzz
Tiskni
Sdílej:
Pokud zmizí všechny trackery, tak pořád ještě můžete získávat nové peery z DHT. Dokonce můžete mít i trackerless torrent hned od začátku. Žel, jsou dvě nekompatibilní implementace DHT - jednu má Azureus a druhou oficiální BT klient + zbytek světa.
Přes DHT jdou i data dalších subaplikací - třeba ta hodnocení jednotlivých torrentů a jejich komentáře, nebo s chat pluginem jednotlivé zprávy.
mozem vediet co je DHT?
DHT je Distributed hash table - je to ta distribuovaná databáze, jen jiná zkratka. Zdá se, že se pohybujeme v kruzích, takže předpokládám, že se teď někdo zeptá k čemu je dobrá .
Z ftp je to jeden connectJsou to konekty dva. Datový a příkazový. Viz RFC...
No však to jsem zanedbal:
(nepočítám navázání spojení a dohodnutí se na portu mezi serverem a klientem)
. Je to v závorce, já vím.
Fajn. Zeptám se takto: jakou hodnotu nastavíte ip_conntract_max? Maximální hodnota je 65528
cat /proc/sys/net/ipv4/ip_conntrack_max 131072hmm... mimochodem, kdyz jsem jeste pomahal aminovat mistni freenet, tak jsme meli problem s velikosti conntrack tabulky jen kdyz se snazily sirit viry. tusim jsme to resili vypnutim connection trackingu na routrech kde to slo a zvetsenim connection tracking tabulky + zmensenim timeoutu kde to neslo (cti na branach). poptam se, jak to admini delaji ted a jestli nemaji problemy...
Uff ta max velikost mi trochu ujela, věta nakonec vyzněla jinak, resp půlka jí tam chybí . Každopádně velikost conntracku nelze nastavovat do nekonečna.
mimochodem, kdyz jsem jeste pomahal aminovat mistni freenet, tak jsme meli problem s velikosti conntrack tabulky jen kdyz se snazily sirit viry
Jestli by nebylo lepší daného klienta odstřihnout...
Bittorent jsem zkousel a moc se mi nezamlouva. Je to dost pomale stahovani, vetsinou. DC se mi zda mnohem rychlejsi.