Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Rozhodl jsem se dodělat na jeden web odkazy na free software. Pointa je jasná, představit nenásilně návštěvníkům programy, které mohou použít místo těch stávajících často ukradených.
Trochu mne motivovala poslední akce Microsoftu, kdy uživatelům nelegálních Windows vyskakuje po startu strašák v podobě varujícího okna. Ideální půda nabídnout alternativu, jak ostatně vycítila i OSS Aliance, která ve spoluprácí s CZLugem spustila reklamní akci na linux.
Bohužel jsem při tom narazil na problém, že svobodný sw nemá obvykle žádný jednoduchý propagační web, kam by se dali BFU uživatelé nasměrovat.
Uvedu pár komentovaných příkladů a pokusím se na nich svůj názor vysvětlit.
Toto je zcela odstrašující příklad. Pokud nějakého BFU pošlete na tuto adresu, můžeme jen doufat, že má krátkou paměť a co nejdříve na tento šok zapomene.
Je vidět že stránka byla před mnoha lety vytvořena pravděpodobně pro studenty, kteří navíc již o linuxu něco slyšeli a sami pátrají po dalších informacích z vlastních pohnutek.
Z pohledu šíření linuxu mezi BFU by bylo lepší, kdyby tato stránka neexistovala, nebo alespoň běžela na nějaké utajené subdoméně.
Výrazně lepší, ale pořád se jakoby čeká, že návštěvník je odhodlán prokousat se hromadou textu.
Úplně chybí screenshoty, uměl bych si představit i odkazy na zajímavá videa práce s desktopem, například nový desktop od Suse (cca 20 MB). Nepochybuji, že jedno takové video nebo serie slidů přesvědčí víc lidí než stránka reklamního textu, kterému navíc nikdo nerozumí.
Když už se zájemce prokouše až k downloadu, obávám se, že vyděšen množstvím nabídek prchne.
Hledal jsem na českých stránkách Suse a Mandrivy, bohužel bezvýsledně. Na MandrivaLinux.cz je dokonce odkazována již pro dekstop nepodporovaná verze 10.1 (totéž i z proc.linux.org).
Než odkazovat na tohle, dal bych raději odkaz na ISO některé distribuce vhodné pro BFU, například Mandrivu. Ale ejhle, ani na ftp nikde není žádné current na něj směřující. Pak logicky odkazující stránka dopadne tak, že za x let zapomenuta bude doporučovat v té době již mrtvý sw.
Ještě zoufalejší situace. Na hlavním českém portálu je nepřehledná i stránka s downloadem. Kolik BFU uživatelů pochopí, která verze je ta správná? Většina z nich ani netuší, že používá Windows. Řeči o RPM a DEB jim určitě na jistotě nepřidají.
Ukázkou toho, jak má vypadat propagační web, jsou například Mozilla Firefox a Mozilla Thunderbird.
Reklamní kecy jsou zúženy jen na hesla, které se snadnou čtou a oči je snadno přeskočí. Stránka ujišťuje o existenci podpory, dává najevo že o uživatele stojí. A hlavně nabízí odkaz na nejnovější verzi pro správnou platformu.
Tiskni
Sdílej: