Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Smyslem Senátu je být určitou pojistkou demokracie a s tím souvisí i fakt, že volby do něj probíhají jinak, než do poslanecké sněmovny.Smyslem senátu bude teď podle představ Občanské "demokratické" strany pomocí klubu ODS propašovat do zákonů pasáže, které by sněmovnou neprošly a které pak ale sněmovna už nemůže většinově zavrhnout (za předpokladu, že se této hurvínkoviny budou účastnit koaliční partneři).
Mě vadí jiná věc:
ODS: 35.38% === 81 poslanců ZS : 6.29% === 6 poslanců
tj 0.437% na jednoho poslance ODS a 1.048% na jednoho poslance ZS. Tedy jednoho poslance ZS zvolilo dvakrát více lidí než poslance ZS ODS.
I když jsem volič ODS, tak tohle mi hodně vadí. Stejně jako 5% hranice.
Jako nejlogičtější mi připadá velká koaliceTak to nemyslíš moc logicky. A většinový systém má jednu zásadní výhodu: strana vedoucí jednobarevnou vládu se nemůže vymluvit na špatné koaliční partnery, kteří jí znemožnili prosadit svůj volební program.
preco nejdete tieto politicke zvasty pisat na zive??? Uz je tu toho na abc az az.1) Nelez do blogů s politickými tématy (slušný autor to dá najevo jak názvem, tak perexem) 2) Nelez do blogů autorů, kteří píšou "politické žvásty", popřípadě si je rovnou zablokuj a neuvidíš je 3) Nelez do blogů vůbec 4) A když už ti to nedá a lézt musíš, neplivej kolem sebe žluč :P Proč si myslíš, že je někdo zvědavý na tvoje výkřiky (přesně stylu zive.cz mimochodem). Stačí se podívat na čtenost politických blogů a zjistíš, že zájem čtenářů je (nakonec i diskutovat). Kdyby tu nebylo publikum, neměly by tyto zápisy čtenost srovnatelnou s odbornými články a neporovnatelně vyšší než řada odborných, ale příliš specializovaných zápisů do blogu (které mimochodem stejně patří do odborné, nikoliv osobní části portálu).
Stačí se podívat na čtenost politických blogů a zjistíš, že zájem čtenářů je (nakonec i diskutovat).Přesně tak!
ze by vyherce dostal automaticky 20 mandatu navicBrrr, tak takový návrh považuju za absolutní odpornost
ale otazkou je, jestli to je spatneAno, podle mého názoru to rozhodně _je_ špatné, a to tak že opravdu _hodně_ špatné. Sice to stále "demokracie" je, ale není to skutečná demokracie v pravém slova smyslu. Považuju to prostě za naprosto špatnou věc... já nechci "totalitu" dvou stran, opravdu ne.
Změna počtu mandátů o 1 nic neřeší. Co když budou existovat 3 strany, jejichž spolupráce bude vyloučená?tak by to chtelo najit nejake vhodne prvocislo :)
To je těžká věc. Strana, která má šanci se dostat do parlamentu a dokonce volby vyhrát musí mít za sebou velké zázemí odborníků, ekonomů, ekologů, lékařů, manažerů a nevím koho ještě. Taková strana musí mít kompletní program pro rozvoj země ve všech oblastech a ten program musí být velmi detailně propracovaný, včetně analýzy zkušeností ze zahraničí. Takové zázemí má u nás jen ODS a ČSSDNe tak docela. Politické strany nejsou "odborné týmy" zpracovávající studie kompletního programu, politické strany jsou sdružení občanů za účelem reprezentace ostatních v zákonodárném sboru. Voliči předají politické straně (politikovi) mandát ke kontrole správy věcí veřejných - tedy poslanecký mandát. Od toho se pak odvíjí, že strana na základě tohoto mandátu někoho postaví do vlády (nemusí být ani ze strany ani poslanec), stejně tak nechá zpracovat odborné studie, zahájí odbornou diskusi apod. Je to tedy spíš takový manažerský než odborný post a politika je "správa" nikoliv vědecký výzkum. Jinými slovy: politik musí především vědět, čeho chce dosáhnout, dokázat věrohodně prezentovat voličům, že je to v jejich zájmu, a pak mít dobré nápady, jak toho efektivně dosáhnout (efektivně nejlépe pro občany celé země, v realitě často jen pro své voliče, nebo ještě hůř: efektivně jen pro svou stranu či jen sebe samotného). Názory, že na post politika patří "odborník" (lékař, právník, ekonom, generál, herec) jsou populistické a taky je jen populismus živí. Praxe je často úplně jiná, stačí se podívat na složení vlád, případné "prohazování" postů z resortu do resortu. Na post politika patří "odborník na politiku" ;)
Tiskni
Sdílej: