Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
Cha, cha, asi si budu sypat popel na hlavu, ale ted jsem koukal, ze jsem si kdysi do .vimrc na nejake "doporuceni" z roota nastavil:
set langmap=ě2,š3,č4,ř5,ž6,ý7,á8,í9,é0,\":,-/,_?
Po odsrtraneni to jede jak ma . Myslim si, ze jsem se stal obeti nejakeho oskliveho Murphyho zakona, ale i tak je jEdit dobrej.
Ja mám tú istú zostavu (ale distro používam Arch linux) a jEdit sa mi správa normálne. To čo popisuješ mi kedysi robilo, keď som mal zapnutý skin (alebo ako to nazvať) GTK. jEdit je program ktorý ma presvädčil že java programy niesú iba pomalé a padavé.
Jeden problém som s ním ale mal. Nedali sa písať niektoré znaky s diakritikou. Stačilo ale prehodiť klávesnice (prvá anglická, a slovenská až druhá) v xorg.conf, a bolo po probléme.
JanoCtrl+N je nepouzitelne, vedi? Nabizi totiz i veci, ktere se v danem kontextu nemuzou vyskytnout.Proč nepoužitelné? Nabízí prostě doplnění řetězce. Třeba v LaTeXu s těmi jeho \begin{flushleft} a podobnými stručnostmi je to hodně užitečné (a při obvyklých dlouhých názvech funkcí a proměnných v C platí to samé).
Dale nenabizi veci z knihoven a podobne. Takovou vec snad ani nemuzou pouzivat.Ctrl+P určitě nabízí věci z vložených hlavičkových souborů (#include "xyz.h"), když je najde. A kde se mají hledat, to se snad dá nastavit. A nekritizujou hned něco, o čem sami až tolik nevědí, ano?