Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Několikrát za rok potkám někde na netu návod jak cryptovat data na disku a protože jsem lehce paranoidní tak mne to téma zaujalo. Buď mne vyplašila případná ztráta dat nebo jsem návody ne zrovna správně pochopil ale výsledek byl dost ubohý, zkrátka nedařilo se.
Jeden můj kamarád má rozbitý display na notebooku, našel někde menší a jako tradiční český kutil ho tam nacpal. Světe div se ale pasují nu konektory a dokonce to funguje. Původně obíhal servisy ale všude se na něj vytasili s cenou za kterou by měl nový, nakonec to vyřešil takto.
Hledal jsem po netu jestli je nějaká možnost koupit jenom tu placku a našel tohle. Dokonce by se našla i ta visa karta ale pořád tomu nějak nevěřím, thaiwan je nějak moc daleko :-). Chci se optat jestli se tu nenajde někdo kdo má s podobnými trasakcemi zkušenost a jakou, vlastně jak ten systém funguje. Případně jestli se nedá sehnat někde blíž, trajdáme po Evropě neměl by to být problém.
Tak jsem dnes poslouchal v autě Radiožurnál a docela mě zarazilo povídání o nebezpečí které číhá na děti při surfování na netu. Tedy ani ne to nebezpečí ale vyprávění jednoho odborníka z microsoftu jak snadno profiltrovat obsah aby se děti nedostaly do oblastí které pro ně nejsou moc vhodné. Bohužel jsem to nenašel ( ani nevím jestli mají nějaký archív jako Nova) ale celé to bylo asi v tomto stylu: dříve to nešlo ale teď už je to snadné ( nejspíš narážka na vistu ale nejmenoval), zkrátka "obsah internetu" objeví se nějaké záložky a tam to jde naklikat.
Tak máme silvestra....
a vypadá to, že buď mi něco uteklo nebo někteří slaví od rána. to jsou věci