Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Koukám, že vogo, právě nastoupil na brigádu. Já ji zase zrovna ukončil, tak se podělím o své dojmy.
Celý červenec jsem pracoval v Třineckých železárných na koksárenských bateriích. Na směny, takže můj pracovní týden vypadal takto - dva dny od 6:00 do 14:00, další dva dny od 14:00 do 22:00, další dva dny od 22:00 do 6:00 a pak vždycky dva dny volna. A takhle pořád dokola.
Pracoval jsem tam na místě rampaře. Rampa to je taková hrubým odhadem 90 metrů dlouhá a 7 metrů široká plocha nakloněná pod úhlem asi 40°, na kterou se z takového vozu jezdícího po kolejích u horního okraje rampy spouští koks. Pod rampou běží takový gumový pás, na který se musí koks spouštět. Musí se hlídat, aby toho koksu na něj nešlo moc, aby se nespouštěl koks ještě rudý, nezhašený (občas se stalo, že i když byl ten koks po vytáhnutí z "pece" zhašený, tak trocha zůstala rudá), nedejbože, aby ještě hořel. V tom případě jsem musel hasit, hasit a hasit :o) Většinou, když člověk dával dobrý pozor, tak byl ten "nebezpečně" vypadající koks rozeznatelný už když ležel na té rampě, ale párkrát se mi dostal i na pás. To jsem ho musel zastavit a pořádně zhasit. Protože jak mi bylo řečeno předákem: "zhořelý pás, to je na kriminál". Co čtyři metry byly dole pod rampou hadice, takže to šlo hasit celkem v pohodě (až na pár výjimek, u kterých byly pokažené trysky, takže z nich ta voda šla blbě).
Práce to ne byla nikterak intelektuálně náročná, zato makačka to byla docela dost. Pod tou rampou byly takové zábrany, takzvané "hrábě", které se postupně samy zvedaly (no, ten mechanismus už má něco za sebou, takže jsem to často musel oddřít všechno ručně, ke konci brigády už to bylo v takovém stavu, kdy už to prakticky nefungovalo a musel jsem to dělat sám) a ten koks sjížděl na pás. Až budu se svou milou, tak se jí musím zeptat, jestli mi aspoň přibyly nějaký svaly (ja bych řek, že i jo) :o))) Po tom měsící takovýhle posilovny, to by bylo aby né ;o)
Nejhorší věc ale nebyla ta námaha, ani to, že jsem musel chodit do práce, když se normálně spí a spát, když se normálně bdí, ale ty vedra. Když bylo 35°C ve stínu a oni mi tam ještě na rampu spustili čerstvě zhašenej, ale ještě pořádně horkej koks, tak to bylo fakt něco. Odhad na teplotu moc nemám, ale těch padesát (šedesát už asi ne, ale kdo ví) stupňů, tam fakt mohlo být. Proto mě vždycky pobavily ty zoufalé stížnosti tady na to, jak je někomu horko :o) Ale mě za to samozřejmě platili, takže si stěžovat nemůžu a ani nebudu :o)
Další nepříjemná věc byl prach. Toho tam bylo fakt neskutečně, někdy jsem měl pocit, že ho po brigádě budu mít v plicích aspoň kilo. Dostal jsem sice něco, čemu říkali respirátor, ale to se občas kvůli tomu šílenýmu vedru nedalo vůběc používat. O nějaký přílbě (která je na provozech v železárnách povinná) ani nemluvě. Montérky v tom horku taky moc nepomohly :o) Ještě že se v železárnách fasujou lístky na minerálky. Nepochopitelné je, že člověk má právo na jednu na den. Já vypil běžně i čtyři. Lístků jsem měl totiž dost, hodně mi jich dala máma, která taky pracuje v železárnách.
Co tak ještě dodat. Snad jen to, že ti chlapi, kteří tam makaj dlouhý roky mají můj někonečněj obdiv. Tím "tam" samozřejmě nemyslím tu rampu, na ní jsem byl sám. Mám na myslí celé to pracoviště, kde se ten koks vyrábí, vytlačuje ještě neskutečně horkej na ten vůz a tak. Protože tohleto vydržet, to někdy musí být nadlidskej výkon. Jeden chlápek, říkají mu Reno, ten, který jezdil s tou mašinou a sypal mi koks na rampu, má ženu a děti, pracuje stejně jako já na směny a ještě studuje vysokou. To jsem na něho čuměl s otevřenou pusou. Borec. Je to tam totiž hrozná práce. Pořád se maká, kvůli práci na směny nemá často ani na děti čas. Teď bude na výšce ve třeťáku. Rád by dostal místo někde jinde, studuje energetiku, tak třeba někde na energetice v železárnách. Přeju mu to, zaslouží si to.
Tak, teď budu jenom čekat, kolik dostanu peněz. Opravdu si přeju, aby to bylo aspoň těch dvanáct, třináct tisíc. Za odpolední a noční směny jsou hodinové příplatky k standartnímu platu. Navíc jsem pracoval v karcinogenním prostředí a za to taky nějaké příplatky jsou. Potřebuju pěníze :o) V říjnu jdu studovat na Matfyz informatiku (ano nakonec jsem se rozhodl to risknout a jít opravdu na něj, ne na ČVUT) a bez brigády bych tam musel být asi bez počítače. Tak snad mě moc nesedřou na daních, poplatcích, pojištění a podobných pitomostech.
Tiskni
Sdílej:
Tak snad mě moc nesedřou na daních, poplatcích, pojištění a podobných pitomostech.Oni ne, to náš milovaný stát
Copak, že tak brzo?Protože nejdu na vějšku (jako ty), ale na střední. Už za měsíc :'(
List<User> users = AbcLinuxu.getUsersList (); for (User u : users) u.insult ();Ty jsi dneska nejakej agresivni
u.insult ();
(:
To má svý výhody. Noví kamarádi, nové kamarádky...
Kuš! Já mu chci dodat odvahy ;o)To jsem zkoušel už dostkrát, mám ale spíš dojem, že jsem tomu víc ublížil než pomohl
To už je pokročilá paranoia, když má člověk hrůzu z přátel místo z nepřátel.Ono je to spíš tak, že mám strach jestli ti "kamarádi" tam budou kamarádi... Pokud jde o paranoiu jako je třeba šifrování, tak to jde mimo mě
Ono je to spíš tak, že mám strach jestli ti "kamarádi" tam budou kamarádi...Však nějaký odhad lidí už bys mohl mít. Ale připrav se na to, že se někdy z kamaráda opravdu stane "kamarád" (nechtěl jsem říct přímo svině a zku*venej zm*d). I to se někdy bohužel stává. Ale ty jsi mladý, perspektivní a dynamický
Stejně jsi určitě celé prázdniny seděl u svého GentooJak jinak.
a nedělal nic užitečnéhoVětšinu času