Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Tak jsem si dnes ráno zapomněl vzít mobil. Normálně by mi to vůbec nevadilo, ale dnes jsem s ním hodně počítal do svých večerních plánů. Bez něj si totiž nenahraji dnešní díl mého oblíbeného seriálu Black Books, takže jsem hodně smutný.
Seriál si nahrávám na svém domacím počítači z digitální televize, tento víkend ovšem nejsem doma a počítač je vypnutý. A umí jej probudit právě utilitka wakeonlan instalovaná v mobilu. Inu, ne že bych si nemohl sehnat jiný prográmek na počítači, u kterého právě sedím, ale v tom mobilu mám také uloženu adresu síťovky svého počítače, kterou si samozřejmě nepamatuji – a v tom je ten zakopaný pes.
Vím o jednom místě na Internetu, kde je adresa mé síťovky uložena – ve smlouvě s mým poskytovatelem Internetu. Smlouvy jsou zákazníkům dostupné na jeho portálu – avšak přístup je omezen právě na domácí počítač, jak prozíravé.
Tři roky zpátky byla také síťovka zanesena v záznamech DHCP u mého zaměstnavatele, ale kde je nyní těm záznamům konec ...
Řešením by také bylo vyslat k počítači dobrovolníka, který by počítač uvedl do chodu klasickým stiskem tlačítka. Jenomže kde ho vzít? Všichni členové domácnosti jsou na víkendu příliš daleko a rodičům, kteří se mohli stavit okolo cestou na chalupu jsem zavolal (samozřejmě ne ze svého telefonu) příliš pozdě. Takže jsem nahranej já.
Řešíte občas také podobné problémy? Nebo spoléháte na stále zapnutý server? Nedá se asi moc předpokládat, že by se takhle na poslední chvíli našel nějaký dobrodinec, který by dnešní díl seriálu nejenom nahrál, ale nedejbože třeba i poslal do úschovny, co?
Tiskni
Sdílej:
http://www.tgsoft.estranky.cz/stranka/black-books