Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po necelém měsíci používání se nám čtečka elektronických knih Amazon Kindle 3 rozhodla dát sbohem. Ačkoliv ještě včera fungovala zcela perfektně, dnes ráno jsme museli konstatovat, že zhruba třetina plochy displeje se nyní nachází v režimu „nepřekresluji se“.
V diskuzích k mému dvoudílnému článku o automatizovaném retušování digitalizovaných textů ([1], [2]) se Filip Jirsák opakovaně pozastavoval nad tím, proč rovnou nepoužít OCR, které retušování udělá také, a může ho udělat lépe. Již v diskuzi jsem zmínil, že mé zkušenosti s OCR nejsou velké, a nyní dodávám, že to málo, které mám, je poněkud rozpačité. Přesto mi to nakonec nedalo, abych jednu dvoustranu ze zpracovávaného dokumentu nezkusil procesem rozpoznávání textu prohnat.
Tak jsem si dnes ráno zapomněl vzít mobil. Normálně by mi to vůbec nevadilo, ale dnes jsem s ním hodně počítal do svých večerních plánů. Bez něj si totiž nenahraji dnešní díl mého oblíbeného seriálu Black Books, takže jsem hodně smutný.
Tak jsem se na serveru Digizone dozvěděl, že se v Brně díky Invexu experimentálně vysílá kanál ČT 24 ve formátu MPEG-4. Nedalo mi to, abych jej cvičně nezkusil naladit.
Na webu Ministerstva informatiky jsem náhodou narazil na zprávu oznamující zveřejnění výukových textů k Národnímu programu počítačové gramotnosti připravených pod hlavičkou OSS Alliance. Zvědavost mi nedala, abych se nepodíval, jak vypadá učebnice základů počítačů, kde se nepíše o Windows ... a takovou hrůzu jsem teda nečekal!
Nějakou shodou okolností mi v poslední době kolegové a příbuzní referovali své problémy s automatickými opravami ve Wordu. Obzvláště ten poslední problém mě natolik pobavil, že si jej nechci nechat jenom pro sebe – nefalšované prokletí jednoho příjmení!
Mám počítač. Na počítači jsou různé distribuce a případně též různá jádra těchto distribucí. Ani v jednom případě mi počítač nenabootuje tak, aby veškerý hardware plně fungoval. Už mi dochází nápady, jak z toho ven.
Žádný naladěný program je hodně trpký výsledek mého celodenního snažení.
Příčina: NASA zveřejnila obrázky Země ve velkém rozlišení.
Důsledek: Asi po půlhodině swapování při pokusu otevřít ten nejmenší nabízený obrázek Gimpem jsem byl nucen použít drastická opatření.
Děkuji všem, kteří otestovali přístup do archívu závěrečných prací a podali mi zprávu, jak jsem o to prosil v minulém zápisu. Z výsledků usuzuji, že problém s přímým otevíráním nebude v nějaké konkrétní kombinaci prohlížeč webu – prohlížeč PDF, což se samozřejmě bude řešit o to hůře; na druhou stranu je ale potěšitelné, že většina reportů hlásí úspěch.