Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Příčina: NASA zveřejnila obrázky Země ve velkém rozlišení.
Důsledek: Asi po půlhodině swapování při pokusu otevřít ten nejmenší nabízený obrázek Gimpem jsem byl nucen použít drastická opatření.
Včera ke mně od mého kolegy donesla informace, že ze stránek NASA lze stáhnout (úkol pro BitTorent) pár obdivuhodně objemných obrázků Země z vesmíru – ten největší z nich s rozlišením 86 400 × 43 200 má v komprimované podobě 2,9 GB, po rozbalení prý něco k 11 GB.
Nejsem bláznem, ale pokušení ve mně zvítězilo – ze zvědavosti jsem stáhl 5,2MB JPEG, u kterého – ač deklarované rozlišení 21 600 × 21 600 také není zanedbatelné – jsem neočekával nějaké problémy.
Prohlížeče obrázků Gwenview a showFoto se soubor ani nepokusily otevřít, na řadu proto přišel Gimp. V tu chvíli jsme ještě netušil, že na diskovém oddílu mám již jen pár stovek megabajtů volných, což nejspíš bylo příčínou, že se Gimp v průběhu otevírání na nějakých 80 % zasekl a diskové hlavičky se mohly umlátit. Inu, mezitím jsem se naobědval a když jsem s plným žaludkem viděl, že to k ničemu nevede a Xka na nic nereagují, přepnul jsem se po trpělivém mačkání Ctrl + Alt + F1 na konzoli, kde se mi podařilo Gimp násilně odstavit. Nakonec jsem se spokojil se shlédnutím obrázku ve zmenšené podobě.
Docela by mě zajímalo, zda pro Linux existuje nějaký software, který by umožnil toho 11GB obrázkového mastodonta nějak rozumně prohlížet. Ve Windows by to snad měl zvládat nějaký Vliv (Very Large Image Viewer), jak deklaruje autor tohoto programu v této diskuzi. Že já se nechám pokoušet ...
Tiskni
Sdílej:
fetching tiled sections on demandtakze predpokladam ze zdrojovy obrazek musi byt rozparsovany na jednotlive ctverce...
Já to zkusil pomocí Kuickshow, něco to natáhlo (mepu celé Země) do 10 vteřin, pak jsem dal zmenšit a už jsem se "vez" ... jak jsem pak zjistil v htopu, paměť obsazená skoro celá (zbytek z celkem 512MB), swap tak 550MB plno. V htopu jsem proces zabil, vypnul/zapnul swapování a při tom jsem zjistil, že se mi tvářilo obsazeno více paměti před vypnutím swapu než po jeho znovuzapnutí? Čili možná tam něco nebylo dobře "odalokováno" nebo po tom zabití něco zůstalo ležet?
Teď mam zase cca 290MB + celej swap volnej, s Kmailem, 6 záložkama Mozilly, kgetem, psi, kopete a gaimem, asi 12 záložkama kongueroru, bittorentem, totemem a xmms.