Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Příčina: NASA zveřejnila obrázky Země ve velkém rozlišení.
Důsledek: Asi po půlhodině swapování při pokusu otevřít ten nejmenší nabízený obrázek Gimpem jsem byl nucen použít drastická opatření.
Včera ke mně od mého kolegy donesla informace, že ze stránek NASA lze stáhnout (úkol pro BitTorent) pár obdivuhodně objemných obrázků Země z vesmíru – ten největší z nich s rozlišením 86 400 × 43 200 má v komprimované podobě 2,9 GB, po rozbalení prý něco k 11 GB.
Nejsem bláznem, ale pokušení ve mně zvítězilo – ze zvědavosti jsem stáhl 5,2MB JPEG, u kterého – ač deklarované rozlišení 21 600 × 21 600 také není zanedbatelné – jsem neočekával nějaké problémy.
Prohlížeče obrázků Gwenview a showFoto se soubor ani nepokusily otevřít, na řadu proto přišel Gimp. V tu chvíli jsme ještě netušil, že na diskovém oddílu mám již jen pár stovek megabajtů volných, což nejspíš bylo příčínou, že se Gimp v průběhu otevírání na nějakých 80 % zasekl a diskové hlavičky se mohly umlátit. Inu, mezitím jsem se naobědval a když jsem s plným žaludkem viděl, že to k ničemu nevede a Xka na nic nereagují, přepnul jsem se po trpělivém mačkání Ctrl + Alt + F1 na konzoli, kde se mi podařilo Gimp násilně odstavit. Nakonec jsem se spokojil se shlédnutím obrázku ve zmenšené podobě.
Docela by mě zajímalo, zda pro Linux existuje nějaký software, který by umožnil toho 11GB obrázkového mastodonta nějak rozumně prohlížet. Ve Windows by to snad měl zvládat nějaký Vliv (Very Large Image Viewer), jak deklaruje autor tohoto programu v této diskuzi. Že já se nechám pokoušet ...
Tiskni
Sdílej:
fetching tiled sections on demandtakze predpokladam ze zdrojovy obrazek musi byt rozparsovany na jednotlive ctverce...
Já to zkusil pomocí Kuickshow, něco to natáhlo (mepu celé Země) do 10 vteřin, pak jsem dal zmenšit a už jsem se "vez" ... jak jsem pak zjistil v htopu, paměť obsazená skoro celá (zbytek z celkem 512MB), swap tak 550MB plno. V htopu jsem proces zabil, vypnul/zapnul swapování a při tom jsem zjistil, že se mi tvářilo obsazeno více paměti před vypnutím swapu než po jeho znovuzapnutí? Čili možná tam něco nebylo dobře "odalokováno" nebo po tom zabití něco zůstalo ležet?
Teď mam zase cca 290MB + celej swap volnej, s Kmailem, 6 záložkama Mozilly, kgetem, psi, kopete a gaimem, asi 12 záložkama kongueroru, bittorentem, totemem a xmms.