Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Příčina: NASA zveřejnila obrázky Země ve velkém rozlišení.
Důsledek: Asi po půlhodině swapování při pokusu otevřít ten nejmenší nabízený obrázek Gimpem jsem byl nucen použít drastická opatření.
Včera ke mně od mého kolegy donesla informace, že ze stránek NASA lze stáhnout (úkol pro BitTorent) pár obdivuhodně objemných obrázků Země z vesmíru – ten největší z nich s rozlišením 86 400 × 43 200 má v komprimované podobě 2,9 GB, po rozbalení prý něco k 11 GB.
Nejsem bláznem, ale pokušení ve mně zvítězilo – ze zvědavosti jsem stáhl 5,2MB JPEG, u kterého – ač deklarované rozlišení 21 600 × 21 600 také není zanedbatelné – jsem neočekával nějaké problémy.
Prohlížeče obrázků Gwenview a showFoto se soubor ani nepokusily otevřít, na řadu proto přišel Gimp. V tu chvíli jsme ještě netušil, že na diskovém oddílu mám již jen pár stovek megabajtů volných, což nejspíš bylo příčínou, že se Gimp v průběhu otevírání na nějakých 80 % zasekl a diskové hlavičky se mohly umlátit. Inu, mezitím jsem se naobědval a když jsem s plným žaludkem viděl, že to k ničemu nevede a Xka na nic nereagují, přepnul jsem se po trpělivém mačkání Ctrl + Alt + F1 na konzoli, kde se mi podařilo Gimp násilně odstavit. Nakonec jsem se spokojil se shlédnutím obrázku ve zmenšené podobě.
Docela by mě zajímalo, zda pro Linux existuje nějaký software, který by umožnil toho 11GB obrázkového mastodonta nějak rozumně prohlížet. Ve Windows by to snad měl zvládat nějaký Vliv (Very Large Image Viewer), jak deklaruje autor tohoto programu v této diskuzi. Že já se nechám pokoušet ...
Tiskni
Sdílej:
fetching tiled sections on demandtakze predpokladam ze zdrojovy obrazek musi byt rozparsovany na jednotlive ctverce...
Já to zkusil pomocí Kuickshow, něco to natáhlo (mepu celé Země) do 10 vteřin, pak jsem dal zmenšit a už jsem se "vez" ... jak jsem pak zjistil v htopu, paměť obsazená skoro celá (zbytek z celkem 512MB), swap tak 550MB plno. V htopu jsem proces zabil, vypnul/zapnul swapování a při tom jsem zjistil, že se mi tvářilo obsazeno více paměti před vypnutím swapu než po jeho znovuzapnutí? Čili možná tam něco nebylo dobře "odalokováno" nebo po tom zabití něco zůstalo ležet?
Teď mam zase cca 290MB + celej swap volnej, s Kmailem, 6 záložkama Mozilly, kgetem, psi, kopete a gaimem, asi 12 záložkama kongueroru, bittorentem, totemem a xmms.