Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Na webu Ministerstva informatiky jsem náhodou narazil na zprávu oznamující zveřejnění výukových textů k Národnímu programu počítačové gramotnosti připravených pod hlavičkou OSS Alliance. Zvědavost mi nedala, abych se nepodíval, jak vypadá učebnice základů počítačů, kde se nepíše o Windows ... a takovou hrůzu jsem teda nečekal!
Poznámku ze zprávičky texty teprve projdou jazykovou korekturou jsem chápal tak, že asi někde může chybět čárka v souvětí, rozhodně mě nenapadlo, že na webu ministerstva někdo může předkládat kostrbatý tok myšlenek postrádající některé známky dobrého slohu, o kvalitě z pedagogického hlediska ani nemluvě. Typografie také poněkud pokulhává a všechna písmena s háčky mám vykreslena jiným fontem, no moc pěkně se na to nekouká.
Pokud však nemám sazbu a gramatiku hodnotit, přejdu ke kritice obsahu. Ano, chápu, že napsat nějaký obecný text o počítačích, kde se jedna a tatáž věc dá dělat na milión různých způsobů, není jednoduchý úkol, neznamená to však, že je nutno vymýšlet nové rádobytermíny, věnovat se nepodstatným záležitostem a komplikovanější problémy zastírat zavádějícím způsobem.
Je mi proti srsti představovat si počítač jako složeninu ze čtyř částí – skříň, monitor, myš a klávesnice; koncept počítač = počítačová skříň, vše ostatní = periferie je nejenom pravdivý, ale snad také zažitý. Tvrzení, že bez klávesnice, myši a monitoru není možné pracovat, je zavádějící, stejně jako věta pro připojení k internetu používáme modem. Vůbec bych se nebál hned na tomto místě rozlišit periferie vstupní a výstupní a možná i upozornit na úskalí, že některé z těchto zařízení mohou být přímo v oné skříni.
Vůbec s pojmem skříň počítače se tu pracuje jako s černou magií, která má čtenáře uchránit od toho, aby se dozvěděl, co je vlastně uvnitř. Z vět Potřebujeme skříň počítače pouze k jeho zapnutí? Zpočátku tomu tak je bych se mohl domnívat, že po zapnutí mohu onu skříň hodit do popelnice. Pokud jsou zde zapleteny pojmy vkládání cédéčka do počítače, chybí vysvětlení, že ona skříň může obsahovat mechaniky, které obsahy těchto médií zpřístupňují. Namísto dalších hloupých vět o bezdrátovém principu rozhlasového dálkového ovladače zde prostě chybí základní fakt – počítač je skládačka, kterou lze seskládat do nejrůznějších kombinací, a pokud nebudeme mít v textu definováno, že nadále se budeme bavit o běžném PC obsahující to a to, bude to nutně v dalším textu silně svazující.
Odstavec o vzhled počítačové skříně je naprosto zbytečný a akorát obsahující další nesmysl přenosná skříň. Což takhle raději vložit pár fotek počítačů?
Textu evidentně chybí jakási vyváženost. Nač je v odstavci o klávesnici dlouhé povídání o klávese eskejp dříve, než jsou představeny základní části klávesnice (numerický blok, kurzorové klávesy)? Když už je dána odpověď na otázku, proč je Shift vlevo i vpravo, proč totéž platí i pro klávesu s jakousi vlaječkou? Osobně bych tam nemusel mít ani jednu. Textu o klávesnici rozhodně chybí obrázky s popisky, schémata rozložení kláves.
Pokud jsou vyjmenovávána i jiná polohovací zařízení kromě myši, rozhodně ve výčtu chybí tablet, s kterým se lze setkat častěji než s trackballem. Text o dvoutlačítkové myši, kde vůbec není zmíněno kolečko, zavání zastaralostí, kdo ví, odkud je bezmyšlenkovitě opsán.
Z dalšího textu je patrné, že autor prostě chce popisovat práci v distribuci SUSE s KDE. Ale opět, proč tak krkolomně? Proč ty bláboly o minutovém testování vnitřností počítačů? Co je to grafické prostředí? Proč jsou informace o přihlašování k počítači odbyty dvěma větami? Proč mám v počítači chameleona?
Sdělení Pokud vám naběhl odlišný systém, bude nutné použít jinou příručku také o mnohém vypovídá – z pohledu začátečníka bych se snad měl při každém spuštění počítače modlit, aby mi naběhl ten správný systém; z pohledu odborníka příručka přestává být tím, čím se na na začátku tvářila být – univerzální příručkou pro práci s počítačem.
Rád bych pokračoval, ale bohužel čas mě tlačí, snad se k těm textům ještě dostanu. Každopádně možnost vyjádřit se má každý a určitě by to nebylo od věci, termín k veřejnému připomínkování je do konce srpna – nuže to toho, ať si linuxáci netrhnou ostudu.
Tiskni
Sdílej:
este hodne makat na tom by chtelo. uvazoval sem ze neco napisu sam, ale na to sem moc linej ;)
a ze se operacni system projevuje ikonkami na plose ... no vsechny (nebo skoro vsechny) systemy s gui maji plochu, ale ikonky jen nektery (a pritom takovy icewm, xfce je porad pekny prostredi jen ty ikonky tam jaksi nejsou).
no nema cenu se tim uz nak zabyvat, je to viditelne odbyty, ale aspon je videt jista snaha ...
Pravda, "bludy" by se šířit neměly, osobně ty knížky chápu jako lehké čtení před spaním, na zopakování toho co jsme dělali, srovnání s tím co jsme dělali a názor ať si každý udělá sám.Tak jako čtení před spaním určitě ne