Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Jakási viróza mě dočasně připoutala na lůžko v pokoji, kde není televize, což je zrovna v době probíhajícího mistrovství světa ve fotbale poněkud mrzuté. Naštěstí však mám k dispozici notebook bezdrátově spojen se stolním počítačem, kde je instalována karta pro příjem digitální televize, nuže jsem zákonitě pojal úmysl podívat se na zoubek streamování videa.
Jelikož odpovědi ohledně streamování videa v Linuxu směřují k softwaru VLC a zároveň Packman pro SUSE nabízí hotové balíčky, bláhově jsem se domníval, že za pár minut se již budu moci na televizi koukat. První problém, na který jsem tedy narazil, vyjadřuje předpoklad s podporou DVB. Ve výchozím nastavení je totiž podpora DVB vypnutá a patrně tak to bude problém balíčků i pro jiné distribuce. Naštěstí překlad ze zdrojových kódů si vyžádal doinstalování jen několika hlavičkových souborů (libmad, libmpeg2 apod.), přičemž všechny byly dostupné via YaST. Konkrétní parametry:
# ./configure --enable-dvb --disable-dvdnav --disable-wxwidgets --disable-skins2 # make # sudo make installSamotné vlc se tak nainstalovalo do
/usr/local/bin
První pokusy o streamování televize jsem zkoušel na základě tohoto zápisku Martina Beránka – server se spustil a tvářil se, že je vše v pořádku, klient však nebyl schopen se připojit. Zabil jsem nemálo času ověřováním, zda zadávám správně frekvenci kanálu a čísla programů, až jsem samozřejmě skončil u oficiálního HOWTO. Ne, že bych hned viděl řešení, ale všiml jsem si v příkladech důsledného používání ladícího parametru -vvv
, který donutí VLC být mnohem upovídanější – a následující sekvence řádků se ve výpisu pořád opakovala:
[00000266] dvb access debug: frontend has acquired signal [00000266] dvb access warning: no lock, tuning again [00000266] dvb access debug: using inversion=2 [00000266] dvb access debug: using bandwidth=0 [00000266] dvb access debug: using fec=9 [00000266] dvb access debug: using fec=9 [00000266] dvb access debug: using transmission=0 [00000266] dvb access debug: using guard=0 [00000266] dvb access debug: using hierarchy=0Druhým problémem tedy je marná snaha VLC naladit televizní vysílání – ale proč, když ostatní aplikace (tzap, klear, kaffeine apod.) s tím nemají problém?
--dvb-bandwidth=8
a ejhle, ono to zabralo:
[00000266] dvb access debug: frontend has acquired signal [00000266] dvb access debug: frontend has acquired carrier [00000266] dvb access debug: frontend has acquired stable FEC [00000266] dvb access debug: frontend has acquired sync [00000266] dvb access debug: frontend has acquired lockTelevize mi takto jede moc pěkně až na to, že zhruba každých deset minut se obraz na pár sekund zasekne ... no aspoň se s tou virózou nebudu nudit
Tiskni
Sdílej:
emerge -av vlc [ebuild N ] media-video/vlc-0.8.4a USE="X a52 alsa arts cdda dts dvb dvd hal httpd mp3 mpeg ncurses ogg opengl png sdl truetype vorbis wxwindows xml xosd xv -3dfx -aac -aalib -avahi -bidi -cddb -corba -daap -debug -esd -fbcon -ffmpeg -flac -ggi -gnutls -joystick -libcaca -lirc -live -matroska -mod -nls -nsplugin -oss -rtsp -samba -screen -shout -skins -speex -stream -svg -svga -theora -v4l -vcd -vlm -win32codecs -xinerama" 7,030 kB--dvb-bandwidth tam vsak nieje, no je mozne ze ani netreba
--dvb-bandwidth
se týká provozu VLC, nikoliv jeho překladu.