Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Další díl kontroverzního seriálu o mých zkušenostech s Gentoo. Tentokrát dojde i na některá pozitiva, tak mě snad tolik nezaflamujete.
Disclaimer: Toto je čistě subjektivní hodnocení.
Často šířený názor, že instalací Gentoo se člověk cosi naučí. Nainstalovat systém IMHO zvládne cvičená opice, je to jen o opisování příkazů z handbooku. Proč by tato činnost měla vést ke zvýšení jeho vědomostí nechápu.
Hlavní výhoda Gentoo, prostě se mi balíček zkompiluje s tím co používám. Jiné distribuce to mohou obcházet několika binárními balíčky, jako třeba Vim na Debianu.
Používání barviček ve výstupu má něco do sebe, i když chvílemi mi připadá, že už toho je moc.
Spousta ebuildů se snaží cosi říci adminovi na konci instalace. Třeba jak nainstalovat bash-completion, nebo podobné informace. Při emergování více ebuildů tato informace zmizí někde v nenávratnu a nevím jak jí získat znovu. (Tohle je doufám jen mojí leností.)
Připadá mi lépe vyladěná než v Debianu (obzvláště pro distribuční nástroje). Je to dobré zpříjemnění práce.
Vychvalovaná to vlastnost Gentoo a nepřipadá mi to o nic lepší než v Debianu. Stejně jsem u některých věcí musel sáhnout po masked verzích, což je obdoba experimentalu.
Nedávno Gentoo přišlo s horkou novinkou - rozdělení KDE na jednotlivé aplikace. To má u source based distribuce za následek, že pokud chci celé KDE, tak je to pomalejší. Překvapivě Debian má takto rozdělené balíčky už mnoho let (starší záznamy než z konce roku 2001 jsem nenašel, ale tam už to bylo).
Tím prozatím končím, pokračování někdy příště .
Tiskni
Sdílej:
esearch foo | lessvypadá asi takhle
[ Results for search key : ESC[01mfooESC[39;49;00m ] [ Applications found : ESC[01m11ESC[39;49;00m ] ESC[32;01m*ESC[39;49;00m ESC[01mapp-misc/unfooESC[39;49;00m ESC[32mLatest version available:ESC[39;49;00m 1.0.4 ESC[32mLatest version installed:ESC[39;49;00m [ Not Installed ] ESC[32mSize of downloaded files:ESC[39;49;00m 3 kB ESC[32mHomepage:ESC[39;49;00m http://obsoleet.org/code/unfoo ...Samozřejmě ty barvy jdou vypnout optionem, ale taky to může ten program detekovat sám. Ale jak říkám, třeba už to opravili, tohle není úplně aktuální verze.
echo "LESS=\"-R\"" > ${D}/etc/env.d/70less
Promiň, já málem zapomněl, že Gentoo žádné problémy nemá...Jisteze ma. Jenomze kdyz nekdo povazuje za chybu distribuce neco, co si castecne vymyslel, castecne kvuli vlastni lenosti nenasel, tak je rozhodne na miste uvest takove famy v reakcich na pravou miru. Tohle BTW nepovazuju za flame. Prave takovehle diskuse ctou hodne zacatecnici, co si vybiraji "to sve" distro, chteji vedet, jake maji lidi prakticke zkusenosti. Krome toho, pri konkretni a vecne diskusi se clovek dozvi docela dost novinek ;)
Nechápu jak se někdo může dozvědět o existenci VIMu z distribuce, která ho standardně neobsahuje.Snadno, v tehdejsim handbooku bylo tusim napsano neco v tomto smyslu: v prikladu pouzivame nano, nekteri daji prednost VIM... atp. Pak taky pri vyberu defaultniho editoru pro prostredi je jako priklad uveden VIM. Ostatne i dneska se pise: Now open /etc/resolv.conf with your favorite editor (in our example, we use nano) , nikoliv "now open ... with nano".
/var/log/portage
(jde prenastavit v make.conf
).
Obcas je dobre tento adresar trosku promazat BTW: V Linuxove terminologii je adresar nebo slozka?
aiolos root # cd /usr/src/linux aiolos linux # grep -r -i folder * Documentation/usb/gadget_serial.txt:and "usbser.sys" together in a folder on the Windows machine. Documentation/usb/gadget_serial.txt:Or it can be found on the Windows 98SE CD in the "win98" folder Documentation/usb/gadget_serial.txt:driver in the folder that contains "gserial.inf" and "usbser.sys". Documentation/usb/gadget_serial.txt:enter the path or browse to the folder containing "gserial.inf" and Documentation/laptop-mode.txt: times to determine whether a folder contains new mail. If you use mutt and Documentation/laptop-mode.txt: logger -p daemon.warning "You are using laptop mode and your battery interface $BATT_INFO is missing. This may lead to loss of data when the battery runs out. Check kernel ACPI support and /proc/acpi/battery folder, and edit /etc/acpi/battery.sh to set BATT_INFO to the correct path." fs/hfs/dir.c: printk("HFS: bad catalog folder thread\n"); ... zkráceno o 61 řádků z výpisu HFS driveru ... aiolos linux # grep -r -i directory * | wc -l 5011- pokud je výše uvedené dostatečnou odpovědí, co je v linuxové terminologii správně (pokud jde obecně o unixovou terminologii, doporučuju nahlédnout do FHS), prosil bych zahlasovat pro KDE bug #71270