Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Další díl kontroverzního seriálu o mých zkušenostech s Gentoo. Tentokrát dojde i na některá pozitiva, tak mě snad tolik nezaflamujete.
Disclaimer: Toto je čistě subjektivní hodnocení.
Často šířený názor, že instalací Gentoo se člověk cosi naučí. Nainstalovat systém IMHO zvládne cvičená opice, je to jen o opisování příkazů z handbooku. Proč by tato činnost měla vést ke zvýšení jeho vědomostí nechápu.
Hlavní výhoda Gentoo, prostě se mi balíček zkompiluje s tím co používám. Jiné distribuce to mohou obcházet několika binárními balíčky, jako třeba Vim na Debianu.
Používání barviček ve výstupu má něco do sebe, i když chvílemi mi připadá, že už toho je moc.
Spousta ebuildů se snaží cosi říci adminovi na konci instalace. Třeba jak nainstalovat bash-completion, nebo podobné informace. Při emergování více ebuildů tato informace zmizí někde v nenávratnu a nevím jak jí získat znovu. (Tohle je doufám jen mojí leností.)
Připadá mi lépe vyladěná než v Debianu (obzvláště pro distribuční nástroje). Je to dobré zpříjemnění práce.
Vychvalovaná to vlastnost Gentoo a nepřipadá mi to o nic lepší než v Debianu. Stejně jsem u některých věcí musel sáhnout po masked verzích, což je obdoba experimentalu.
Nedávno Gentoo přišlo s horkou novinkou - rozdělení KDE na jednotlivé aplikace. To má u source based distribuce za následek, že pokud chci celé KDE, tak je to pomalejší. Překvapivě Debian má takto rozdělené balíčky už mnoho let (starší záznamy než z konce roku 2001 jsem nenašel, ale tam už to bylo).
Tím prozatím končím, pokračování někdy příště .
Tiskni
Sdílej:
esearch foo | lessvypadá asi takhle
[ Results for search key : ESC[01mfooESC[39;49;00m ] [ Applications found : ESC[01m11ESC[39;49;00m ] ESC[32;01m*ESC[39;49;00m ESC[01mapp-misc/unfooESC[39;49;00m ESC[32mLatest version available:ESC[39;49;00m 1.0.4 ESC[32mLatest version installed:ESC[39;49;00m [ Not Installed ] ESC[32mSize of downloaded files:ESC[39;49;00m 3 kB ESC[32mHomepage:ESC[39;49;00m http://obsoleet.org/code/unfoo ...Samozřejmě ty barvy jdou vypnout optionem, ale taky to může ten program detekovat sám. Ale jak říkám, třeba už to opravili, tohle není úplně aktuální verze.
echo "LESS=\"-R\"" > ${D}/etc/env.d/70less
Promiň, já málem zapomněl, že Gentoo žádné problémy nemá...Jisteze ma. Jenomze kdyz nekdo povazuje za chybu distribuce neco, co si castecne vymyslel, castecne kvuli vlastni lenosti nenasel, tak je rozhodne na miste uvest takove famy v reakcich na pravou miru. Tohle BTW nepovazuju za flame. Prave takovehle diskuse ctou hodne zacatecnici, co si vybiraji "to sve" distro, chteji vedet, jake maji lidi prakticke zkusenosti. Krome toho, pri konkretni a vecne diskusi se clovek dozvi docela dost novinek ;)
Nechápu jak se někdo může dozvědět o existenci VIMu z distribuce, která ho standardně neobsahuje.Snadno, v tehdejsim handbooku bylo tusim napsano neco v tomto smyslu: v prikladu pouzivame nano, nekteri daji prednost VIM... atp. Pak taky pri vyberu defaultniho editoru pro prostredi je jako priklad uveden VIM. Ostatne i dneska se pise: Now open /etc/resolv.conf with your favorite editor (in our example, we use nano) , nikoliv "now open ... with nano".
/var/log/portage
(jde prenastavit v make.conf
).
Obcas je dobre tento adresar trosku promazat BTW: V Linuxove terminologii je adresar nebo slozka?
aiolos root # cd /usr/src/linux aiolos linux # grep -r -i folder * Documentation/usb/gadget_serial.txt:and "usbser.sys" together in a folder on the Windows machine. Documentation/usb/gadget_serial.txt:Or it can be found on the Windows 98SE CD in the "win98" folder Documentation/usb/gadget_serial.txt:driver in the folder that contains "gserial.inf" and "usbser.sys". Documentation/usb/gadget_serial.txt:enter the path or browse to the folder containing "gserial.inf" and Documentation/laptop-mode.txt: times to determine whether a folder contains new mail. If you use mutt and Documentation/laptop-mode.txt: logger -p daemon.warning "You are using laptop mode and your battery interface $BATT_INFO is missing. This may lead to loss of data when the battery runs out. Check kernel ACPI support and /proc/acpi/battery folder, and edit /etc/acpi/battery.sh to set BATT_INFO to the correct path." fs/hfs/dir.c: printk("HFS: bad catalog folder thread\n"); ... zkráceno o 61 řádků z výpisu HFS driveru ... aiolos linux # grep -r -i directory * | wc -l 5011- pokud je výše uvedené dostatečnou odpovědí, co je v linuxové terminologii správně (pokud jde obecně o unixovou terminologii, doporučuju nahlédnout do FHS), prosil bych zahlasovat pro KDE bug #71270