Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »V souvislosti s dnes oznámeným prodejem Email.cz a mými tragickými zkušenostmi s freemaily mě napadá: opravdu někomu tato služba vyhovuje, nebo je využívána jen kvůli svojí ceně?
Spousta lidí si stěžuje tu na jeden tu na druhý freemail, ale jejich služby nadále využívají. Moje zkušenosti z poslední doby jsou celkem minimální – na freemailech mám sice pár adres, ale ty využívám jen jako aliasy, protože jsem líný oznamovat jejich zrušení a přesměrování většinou funguje. Sice jsem zaregistroval občasnou nedostupnost, ale to mě celkem nijak netrápí.
Ani módní vlna GMailu mě nějak nezasáhla, prostě pořád mi připadá lepší IMAP + spousta složek, než jedna veliká hromada mailů, ve které si budu vyhledávat. Pro lidi, kteří nejsou na mnoha mailing listech to může mít význam, ale já jsem se pak rychle ztratil.
Jak jste na tom vy s freemaily?
Tiskni
Sdílej:
... webové rozhraní místo poštovního klienta, má to výhody, že se můžů k poště dostat odkudkoliv ...a to s IMAP poštovním klientem nejde?
fetchmail
), tak na SMTP (třeba pro esmtp
). Zejména SMTP mnohé freemaily nenabízí, takže GMail u mě jasně vede.