Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Aneb nikdy neříkej nikdy. Před rokem a půl jsem slavnostně ohlašoval konec místního blogu. Za ten rok a půl jsem z abclinuxu úplně nezmizel nikdy, jenom prostě už tomu nevěnuji tolik času jako dřív. Poslední dobou ovšem nějak občas mám potřebu se k něčemu vyjádřit v češtině a chybí mi pro to vhodný prostor. A to i přesto, že kromě vlastního anglicky psaného blogu jsem si začal psát články na vlastní portál o phpMyAdminovi (kde je sice ještě na dlouho o čem psát, ale přecejenom už mám články na nejbližší měsíc hotové, tak to už člověk ztrácí motivaci ).
Blog dnes nabízí skoro každý druhý portál v ČR, ale zakládat další blog mi nějak přijde zbytečné, zas tak moc toho snad produkovat nebudu . Tak mě tu teda máte zpátky. Předpokládám, že za další veřejné prohlášení na téma svého blogu, opět dostanu vynadáno, tak jako se tomu stalo před rokem a půl, ale co se dá dělat…
Za ten rok a půl jsem se rozhodně nenudil, kromě práce (která mě teď zavála do Japonska) zbývá čas i na další věci. Za chvíli už to bude rok, co jsem se v Gammu stal z řadového vývojáře vrchním údržbářem. Během údržby zjišťuji čím dál tím víc, že dnešní doba chce něco úplně jiného a dokonce jsme pro to začali i zpracovávat návrh, ale na víc zatím nebyl čas (o tomto ještě v dohledné době nějaký PR blog post napíšu).
Když koncem letošního roku klesly ceny českých domén, rozhodl jsem se, že je na čase zkusit oživit můj dlouholetý nápad s portálem věnujícím se phpMyAdminovi. Po měsíci a půl provozu nemůžu říct. že by se jednalo o propadák, ale není to ani nijak hyper úspěšný web. Nicméně s ohledem na prostředky vynaložené na reklamu (nic) to je celkem dobré . Zatím mám o čem psát (teda spíš jsem laťku s frekvencí publikování nastavil dostatečně nízko, takže stíhám), tak teď musím počkat až se články ve výsledcích Googlu probojují na vyšší pozice a uživatelé je najdou. České vyhledávače jsou v tomto na nic, asi je už nikdo nepoužívá
.
Hmm nějak jsem se rozepsal, to by pro začátek mohlo stačit, pokračování někdy příště.
Tiskni
Sdílej: