plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Aneb nikdy neříkej nikdy. Před rokem a půl jsem slavnostně ohlašoval konec místního blogu. Za ten rok a půl jsem z abclinuxu úplně nezmizel nikdy, jenom prostě už tomu nevěnuji tolik času jako dřív. Poslední dobou ovšem nějak občas mám potřebu se k něčemu vyjádřit v češtině a chybí mi pro to vhodný prostor. A to i přesto, že kromě vlastního anglicky psaného blogu jsem si začal psát články na vlastní portál o phpMyAdminovi (kde je sice ještě na dlouho o čem psát, ale přecejenom už mám články na nejbližší měsíc hotové, tak to už člověk ztrácí motivaci ).
Blog dnes nabízí skoro každý druhý portál v ČR, ale zakládat další blog mi nějak přijde zbytečné, zas tak moc toho snad produkovat nebudu . Tak mě tu teda máte zpátky. Předpokládám, že za další veřejné prohlášení na téma svého blogu, opět dostanu vynadáno, tak jako se tomu stalo před rokem a půl, ale co se dá dělat…
Za ten rok a půl jsem se rozhodně nenudil, kromě práce (která mě teď zavála do Japonska) zbývá čas i na další věci. Za chvíli už to bude rok, co jsem se v Gammu stal z řadového vývojáře vrchním údržbářem. Během údržby zjišťuji čím dál tím víc, že dnešní doba chce něco úplně jiného a dokonce jsme pro to začali i zpracovávat návrh, ale na víc zatím nebyl čas (o tomto ještě v dohledné době nějaký PR blog post napíšu).
Když koncem letošního roku klesly ceny českých domén, rozhodl jsem se, že je na čase zkusit oživit můj dlouholetý nápad s portálem věnujícím se phpMyAdminovi. Po měsíci a půl provozu nemůžu říct. že by se jednalo o propadák, ale není to ani nijak hyper úspěšný web. Nicméně s ohledem na prostředky vynaložené na reklamu (nic) to je celkem dobré . Zatím mám o čem psát (teda spíš jsem laťku s frekvencí publikování nastavil dostatečně nízko, takže stíhám), tak teď musím počkat až se články ve výsledcích Googlu probojují na vyšší pozice a uživatelé je najdou. České vyhledávače jsou v tomto na nic, asi je už nikdo nepoužívá
.
Hmm nějak jsem se rozepsal, to by pro začátek mohlo stačit, pokračování někdy příště.
Tiskni
Sdílej: