Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
V Praze bude od příštího roku možné koupit roční jízdenku jen v elektronické podobě na OpenCard a dopravní podnik u té příležitosti vytvořil internetový obchod, kde je možné jízdenky nakoupit. Jakožto správný lenoch jsem nákup odkládal na poslední možný termín, kdy ještě mám nárok na 10% slevu - tedy na dnes.
Registrace sice není poviná, ale prototože si ještě budu muset koupit dvě měsíční jízdenky, usoudil jsem, že to bude menší zlo než několikanásobné zadávání šestnáctimístného čísla. Vypním údaje (na co potřebují telefon? tak tam dávám 800123456), zhrozím se toho, že se nedá použít SSL a čekám na mail. Když už mi čekání přijde moc dlouhé, koukám se do spamu a vida, mail je tak zprasený, že ho můj spam filter prohlásil za spam. No co, prohrabal jsem si odpadky a účet je aktivní.
Logika obchodu je přesně opačná než všude jinde - proč nebýt originální? Tak začneme tím, že vybereme způsob placení. Pak už následuje jen lehce nepřehledný výběr co vlastně chci koupit. Dále se musím rozhodnout jestli chci kupón doručit elektronicky nebo elektronicky. Vybírám tedy elektronicky. Při druhém opisování captchy (první byla při registraci) jsem opět o něco víc naštvaný na tvůrce této aplikace, ale můžu přejít k placení. Následuje typický zbytečný krok mnoha obchodů - výběr platební karty. Proč tam tento krok musí být, když poznat typ karty z jejího čísla je triviální? Pak už mě naštěstí přesměrují na platební portál České Spořitelny, takže zadávání karty je celkem bezpečné. Akorát při přesměrování zpět Firefox (oprávněně) řve, že se přesměrovává na nezabezpečený server.
Po úspěšném zaplacení se dozvím, že kupón si na kartu můžu nahrát až zítra. Ne že by mi to tentokrát vadilo, ale proč systém nefunguje online nechápu.
Tiskni
Sdílej: