plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
V Praze bude od příštího roku možné koupit roční jízdenku jen v elektronické podobě na OpenCard a dopravní podnik u té příležitosti vytvořil internetový obchod, kde je možné jízdenky nakoupit. Jakožto správný lenoch jsem nákup odkládal na poslední možný termín, kdy ještě mám nárok na 10% slevu - tedy na dnes.
Registrace sice není poviná, ale prototože si ještě budu muset koupit dvě měsíční jízdenky, usoudil jsem, že to bude menší zlo než několikanásobné zadávání šestnáctimístného čísla. Vypním údaje (na co potřebují telefon? tak tam dávám 800123456), zhrozím se toho, že se nedá použít SSL a čekám na mail. Když už mi čekání přijde moc dlouhé, koukám se do spamu a vida, mail je tak zprasený, že ho můj spam filter prohlásil za spam. No co, prohrabal jsem si odpadky a účet je aktivní.
Logika obchodu je přesně opačná než všude jinde - proč nebýt originální? Tak začneme tím, že vybereme způsob placení. Pak už následuje jen lehce nepřehledný výběr co vlastně chci koupit. Dále se musím rozhodnout jestli chci kupón doručit elektronicky nebo elektronicky. Vybírám tedy elektronicky. Při druhém opisování captchy (první byla při registraci) jsem opět o něco víc naštvaný na tvůrce této aplikace, ale můžu přejít k placení. Následuje typický zbytečný krok mnoha obchodů - výběr platební karty. Proč tam tento krok musí být, když poznat typ karty z jejího čísla je triviální? Pak už mě naštěstí přesměrují na platební portál České Spořitelny, takže zadávání karty je celkem bezpečné. Akorát při přesměrování zpět Firefox (oprávněně) řve, že se přesměrovává na nezabezpečený server.
Po úspěšném zaplacení se dozvím, že kupón si na kartu můžu nahrát až zítra. Ne že by mi to tentokrát vadilo, ale proč systém nefunguje online nechápu.
Tiskni
Sdílej: