Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Dojdou IPv4 .... a IPv6 v nedohlednu. Poslednim zachvevem budou IP magnati kseftujici na burze s IPv4
IPv6 nebude nikdo chtet a kdo ji dostane bude plev zato kdo bude mit IPv4 .... to bude elita a magnat.
Ono to nie je zas az taky problem. Staci, ze kazdy dostane vlastneho robota, ktory bude zanho robit a clovek bude dostavat plat za robota.
Pripadne realnejsia modifikacia: roboty pojdu kupovat len do osobneho vlastnictva (proste nie firmam) s nejakym maximalnym obmedzenim na osobu. Clovek bude musiet pracovat, kym si nenaspori na robota (potencialne staci zohnat pozicku).
Taky bysme mohli mit "hledace" sedici volne na ulicich s notebookem jez nam pomoci Google najdou co budem potrebovat zrovna vedet. Napr odjezd vlaku, cestu do nejakeho obchodu .... To vse za nekolik desetikorun za minutu.
proste se bude zvysovat pocet techto kontroloru, a lide budou nuceni kontrolovat stale vetsi a vetsi nesmysly (protoze fakticky jde o to, aby se udrzelo mocenske postaveni uzke skupiny lidi)Buh chran cisarpana a jeho rodinu. P.S. Pokud tou zajmovou skupinou myslis temne spiknuti zidobolsevickych krutozednaru tak mas samozrejme pravdu.
Ak si necital odporucam why the future doesn't need us
Osobne som len zavedavy, nemam pocit ze by sme sa k silnej AI nejako priblizovali. Na druhej strane ktoho vie.Řadoví občané si toho budou moci dovolit stále méně a budou se muset spokojit s tím, co jim nabídnou instituce zaměřené na masovou zábavu. Budou poslouchat hudbu, dívat se na televizi a hrát počítačové hry
Nechapem preco tam rovno nenapisali kedy vyjde Mass effect 3. Inak tam nie je velmi co vidiet. Vseobecne hlasky o moralnom upadku spolocnosti.Aspon prvych par odstavcov do roku 2011. Potom som uz to nemal silu citat.
u dnešních zpráv jsem plakala.Kdybych měl plakat u každé špatnosti, jenž se děje ve světě, utopím se ve vlastních slzách...
Stane sa nasledovne:
Alternativna reakcia: Pockat, pockat - niekto este zije? A ja som si myslel, ze vsetci zomreli pri poslednom konci sveta.
Ale pochybuju že by k tomu došlo zrovna 21. 12. 2012, to bude nějakou dobu trvat, možná i desetitisíce let (když budeme mít štěstí, jinak jen nějaký ty stovky) a to, že s tim dneska nebudeme moct nic udělat ještě neznamená že to za tu dobu nevyřešíme. Nějak, jakkoliv.
1+
Dneska lidi si postavej i na mocale a v koryte reky klidne.
V prirode neni tak blbeho zvirete jako je clovek.
1+
Dneska lidi si postavej i na mocale a v koryte reky klidne.
V prirode neni tak blbeho zvirete jako je clovek.
1118A za posledních tisíc let se to nijak výrazně nezlepšilo, co?
Záříjovou povodeň popsal její současník Kosmas ve své Kronice. Řeka Vltava tehdy vystoupila vysoko nad most v Praze (patrně dřevěný) a pobrala mnoho vsí, domů v podhradí, chalup i kostelů.
Nesouhlas.
Ja pamatuji nekolik povodni v mem okoli a stari lide do te doby zadnou povoden nepamatuji.
Vse v okoli cca 10 - 15 km. Nevykladejte ze by se to tak uzke okoli za drivejsich dob nedozvedelo.
Konstrukci generátoru volné energie
co to má být?
Ty vole, prober se, nebo se z toho zblázníš.
"Prostě energie ze vzduchu" U výkonného vysílače (stovky kW) je takový potenciál, že ti v blízkosti a s dostatečně velkou anténou rozsvítí i žárovku.
Naměřit (obzvláště dnes) "nějaké volty ze vzduchu" není vůbec žádný problém. Všude kolem máš silové vedení (i všech možných, poměrně výkonných, vysílačů je v okolí požehnaně). U dostatečně citlivého voltmetru (digitální mají vnitřní odpor v řádu 10MOhm) není vůbec žádný problém naměřit napětí bez připojených elektrod (což je to tvoje "ze vzduchu") a občas je tohle naindukované napětí dostatečně velké i na změření frekvence. Alespoň na mém Metex 3630D to lze předvést.
2) Nevim cím jsme potrefenPokud neznáte význam běžně používaného přísloví, dost to o vás vypovídá.
že píšete o tvůrci blogu věci které nikdy nenapsalPoslední dobou jsem dost zaměstnán a ty diskuse jsou tak dlouhé... nějak mi přišlo, že je to váš blog. Ale jak se zdá pitomosti tu píše víc lidí.
LHANÍ, TEDY LOGICKY VZATO SE CHOVÁTE JAKO KALSICKÝ PRAVIČÁK, DLE VAŠICH MĚŘÍTEK.Nekřičte, už je večer, mohl byste probudit malé děti. A to měřítka jsou vaše ne moje. Já si pravici představuju jinak. To, že tu taková není je jiná věc.
O co tu jde je jejich chování dnes, kdy na co šáhnou to hoří a sledují jenom a jenom své zájmy na úkor mezinárodního práva a na úkor všech lidí na planetě. A dokud se budou takto chovat tak pro mne nejsou světovým partnerem či světovým policajtem, ale jsou TERORISTICKOU ORGANIZACÍ!!!!Amíci vám nejsou u prdele, vidíte na nich jen to nejhorší. Zkuste se poohlédnout po světě a zjistíte, že teroristi jsou i jinde.
i rusáci jsou mi uprdeleAno tam můžete mít ten jejich bodák. A teď mě omluvte, ještě musím jít nějakou dobu budovat kapitalismus
se mi chce zvracet paneJeďte do KLDR Zimo, tam nebudete mít možná ani co zvracet a prstíčkem hrabat po kapitalismu
Děkuju náčelníku, že jste se mě zastalJá už nějak nemám sílu odpovídat. Tyhle lidi nepřesvědčí žádné argumenty, nic.
Viz Příklad: NĚMECKO, FRANCIE, ŠVÉDSKO... Mohl by jste prosím vás vysvětlil lidem jak takovéto státy se svojí sociální politikou a sociálním státem to mohlo dotáhnout tak daleko???
Zrovna ve Švédsku museli svůj sociální stát v 90. letech výrazně zreformovat. Odpověď na otázku, jak to mohli dotáhnout tak daleko, je prostá - půjčili si na to a teď budou mít velké problémy se splácením. Hodovat za půjčené peníze dovede každý.
Přičemž náš sociální systém s jejich je naprosto neporovnatelný co do výše jistot...
Možná máte pravdu, ale na 100% bych to netvrdil. V 90. letech museli hodně věcí osekat a docela rád bych si o problematice něco přečetl.
Otázka půjček: Mohl by jste poskytnout odkaz na věrohodný zdroj jejich pujčení? Respektive jak si pujčovali na existenci sociálního státu?
Většina států je zadlužených, o tom není sporu. Samozřejmě nelze říct, jestli si půjčovali na sociální výdobytky nebo např. na armádu, protože tok peněz je v konečném důsledku jen jeden. Sociální stát je neufinancovatelný a otázka není jestli skončí, ale kdy.
Pekny odkaz. Hned som si pridal. Inac hlasoval som za prepolovavie zeme
Trochu je skoda je ze 21.12 2012 vychadza na sobotu. Koniec sveta naplanovany na pondelok rano by mi vadil o dost menejAbych si také zahrál na neomylného proroka: Obávám se, že různé ekologistické organizace to opět celé překroutí v další proti atomové energii .Přesně toho se také bojím :-/
Přesně tak. Japonci to zvládnou a eko organizace by měli držet pusu. Když si vezmu jako příklad USA. Běží jim tam 104 atomových elektráren. A v příštích 20 letech jich chtějí postavit ještě 50!! Prostě není zbytí a asi je to opravdu v současné době jediné řešení, jak uspokojit poptávku po energii. Jsou slyšet nějaké velké problémy? Ano, určitě nějaké problémy s provozem jsou, stejně tak jako v jiných oborech. Ale vývoj jde kupředu a vědci nespí. Takže zvládnutí jaderné energie bude dokonalejší a bezpečnější. Tady je odkaz na jednu z nejlepších atomových elektráren v USA.
kdyby chteli mit od ekoteroristu klid stacilo prejmenovat moderni jaderne elektrarny na neco odlisnehoAsi jako se nukleární (fuj!) magnetická rezonance přejmenovala na magnetic resonance imaging?
Mě by především zajímalo co se vlastně stalo. Tohle rozhodně nevypadá na „nic se nestalo“ (Pokud tím teda nemyslí SNAFU). Všude se dočítám chlácholivou zprávu, že došlo jen k pouhému zřícení reaktorového sálu (což už by samo o sobě byla velice znepokojivá zpráva, protože v té budově jsou všechny podpůrné systémy pro udržení jaderného reaktoru na uzdě) na což to ovšem díky odletujícím kusům, viditelnému stoupajícímu záblesku a tunám jakéhosi dýmu rozhodně nevypadá. Spíš to vypadá jako docela masivní exploze nebo nějaký druh Steam explosion. Někde se zas pro změnu dočítám, že došlo pouze k výbuchu vodíku. No pokud ale jejich proprietární technologie nezahrnuje chlazení jádra tekutým vodíkem, tak bych upozornil na to že rozklad a slučování vodíku a kyslíku probíhá pouze při velmi vysokých teplotách, které se dosahují při roztavení jádra (což je vlastně věc která s jistotou není popsaná také nikde) a což je věc které se snažili za každou cenu zabránit při Černobylské havárii a to i za cenu obětování životů kopáčů a potápěčů co si dali ozdravnou kúru v radioktivní vodě.
Ono tak nějak celkově se velice kritizoval Sovětský režim za utajování důležitých informací při jaderné havárii, ale zdá se že po pětadvaceti letech a rukou soukromé společnosti TEPCO to není o moc lepší. Ba naopak s tamější vládou jsou tajemnější než hrad v Karpatech. Vždyť donedávna se ani pořádně nevědělo jaký typ reaktorů to je.
Teplota reaktoru dosahuje až do 2700 °C. Institut pro jadernou bezpečnost METI oznámil, že jednotky radiační bezpečnosti detekovaly radioaktivní jód 131 a cesium 137, které jsou produktem štěpení uranu paliva z jádra reaktoru, což ukazuje, že v aktivní zóně reaktoru došlo k tavení palivových tyčí.Toto jsem našel napsané [zde], chtěl jsem se podívat na vedoucí odkaz a je tam jen samý rozsypaný čaj.
je tam jen samý rozsypaný čaj.To není rozsypaný čaj, to je klínové písmo.
Čili je slušná šance, že jim vodík ustřelí vršek baráku i tam...Jakože vodík + zemětřesení = odpal celé budovy? Teda nevím. To už by asi bylo dost podezřelé.
přetlak se odpouští do vrchní části budovyJe vůbec možné aby bezpečnostní ventil upustil do hermeticky neuzavřené místnosti reaktorové síně takové množství materiálu z prvního okruhu? Podle toho videa to vypadá na opravdu šílené množství vodíku (viz výška do které vystoupala střecha nebo co to je).
Jako součást krizového havarijního plánu? Proč ne? Lepší nechat si ustřelit méně důležitý kus baráku a pustit do okolí menší množství rychle odbouratelných (odfouknutelných) izotopů, než kvůli přetlaku dovést k výbuchu reaktor...Já nevím, ale s tím se nějak nepočítá? Skutečně to vypadá na velmi masivní množství vodíku. Co třeba vypouštění dusíku do té místnosti?
Podotýkám, že teď už opravdu natvrdo spekuluju!Jakože já snad dělám něco jiného? IMHO v pohodě, protože stejně nic jiného odsud dělat nemůžeme.
Elektrárnu nebylo na externí generátory možné napojit (připojovací vidlice se lišily).To si dělají prdel?
Tam nebude potřeba hafo vody.Zas tak málo to není. V oficiální zprávě NISA dokonce můžeš najít hodnoty v °C × MPa, ale není tam nikde připsaný přírůstek tepla v čase (W), takže těžko říct. Nejideálnější by samozřejmě byla situace kdy by u všech chladících systému byla ještě turbína, schopná generovat proud. V případě přehřátí a vypařování chladící kapaliny by byla schopná vygenerovat dostatek proudu, který by poháněl čerpadla, které by zas byly schopné zajistit chlazení. Takové samo-zajištění. Akorát předpokládám, že kdyby to tak šlo tak už by to tak dávno bylo. Údaje o výkonu chladících čerpadel se mi nikde nedaří najít.
For this reason, at the moment of reactor shutdown, decay heat will be about 7% of the previous core power if the reactor has had a long and steady power history. About 1 hour after shutdown, the decay heat will be about 1.5% of the previous core power.Takže objem vody za čas bude potřeba analogicky. Stejně tak jako minimální nutná velikost čerpadla (btw používaj stejný čerpadla pro normální běh a stejný pro nouzový stav? to musej mít dobrý baterie, když jim to běželo 8 hodin :-O ). Turbína by byla dobrá, i když by byla zbytečnost generovat proud. Spíš rovnou na čerpadlo. Jinak já kdybych stavěl reaktor, tak bych ho určitě navrhl tak, aby v případě odstavení byl uchladitelný pasivně. Mě příjde, že ty reaktory jsou strašně nadoraz v technologii. Když jsou vyplý, tak potřebujou zdroj elektřiny. Když zdroj vypadne, tak se tvoří pára, která vytlačuje vodu až pod vršek palivových tyčí. Když se upustí pára, tak to může vodíkem bouchnout
Přišlo mi že exploze by se s klidem dala považovat za masivní, což by značilo že sál reaktoru musel být napěchován vodíkem až po strop
Výbušná koncentrace vodíku je od 4% od 75%. To není nijak moc, aby to mělo znamenat rapidní úbytek na zirkoniovém obalu.
Jak tak koukám, momentálně odvětrávají kontejnment na druhém bloku. Čili je slušná šance, že jim vodík ustřelí vršek baráku i tam... Každopádně integrita kontejnmentu je podle aktuálních informací u všech tří reaktorů stále neporušená. Snad to vydrží...UŽ SE TAK STALO
Problém je spíš v tom, že než ty zprávy obletí půlku světa, jsou několikrát přepsány, párkrát přeloženy a během toho procesu se pak velká část informací ztratí a jsou naopak doplněny nesmyslným šumem.Asi tak nějak. Já viděl video exploze kdy se reaktorová budova očividně rozletěla do okolí se slovy
došlo ke zřízení reaktorové budovy.
Důležité ale je, že reaktorová nádoba je (podle informací v této chvíli) neporušená (s Černobylskou havárií to tedy vůbec nelze srovnávat).
Reaktor je v pořádku, nemáme žádné problémy.Alexandr Akimov, kdesi v SSSR, 26.4. 1986 brzy ráno. To jen takový rýpanec na okraj.
s Černobylskou havárií to tedy vůbec nelze srovnávatNo podle té tabulky výše to vypadá, že jediné co snad nebylo porušeno je integrita kontejnmentu. Což je snad jediný rozdíl proti Černobylu (a teda ještě s tím, že neběží štěpná reakce a že tam snad nesedí podobné paka). Ale moc zářně bych to neviděl. Jestli je ten nákres správný, tak je to v podstatě nádrž nacpaná částečně roztečeným radioaktivním materiálem zasypaná troskami vlastní budovy, do které se leje mořská voda a lidi se modlí aby se situace nezhoršila a nepřišli další otřesy.
K tomu informování, hmm, dnes máme video exploze téměř v přímém přenosuTo nepopírám. Na to se asi každý mohl dívat v přímém přenosu, ale pomalu nikdo nebyl schopný říct co se stalo. A zrovna exploze reaktorové budovy se slovy
došlo k zřícenína klidu asi moc nepřidá. Jinak cizí novinářské a pozorovatelské týmy byly z oblasti vyklizeny a asi nebudu sám kdo si stěžuje na nespojité a nepřesné informování o situaci. Podle všeho se ještě neví jak to s reaktory vůbec je, protože se na ně ještě nikdo ani nebyl podívat na vlastní oči. On se klidně v tuto chvíli může vést nějaký vážný boj jako v případě Černobylu a vůbec o tom nemusíme vědět. Stejně jako asi každý v sobotu ráno věděl, že sál nad reaktorem je po vrch nacpaný vodíkem.
Jako pokaždé si z toho nedokážu vydestilovat tvůj názor na danou věc, tak nevím, jestli s tebou souhlasím nebo ne
Dostáváš nespojité a nepřesné informace ze zdevastované oblasti, řešící katastrofu. Na to si opravdu stěžuješ? To mají místo řešení problémů psát vědecky přesné informace? Toto mě skutečně fascinuje, já nějaké ucelenější informace o celé události neočekávám dříve než za několik měsíců (a to jsem ještě optimista). Teď tam mají na starosti důležitější věci.
On se klidně v tuto chvíli může vést nějaký vážný boj jako v případě Černobylu a vůbec o tom nemusíme vědět.
Nejsem odborníkem na BWR, ale co o tom vím, tak technologicky není možné, aby nastala "černobylská situace".
Jako pokaždé si z toho nedokážu vydestilovat tvůj názor na danou věc, tak nevím, jestli s tebou souhlasím nebo neTak to by bylo až moc jednoduché, ne? Navíc dělat si kamarády podle toho jak souhlasím s jejich názory? No to asi kamarádi nebudem…
Dostáváš nespojité a nepřesné informace ze zdevastované oblasti, řešící katastrofu. Na to si opravdu stěžuješ?Nikdo nechce znevažovat rozměr katastrofy jež postihla Japonsko. Navzdory tomu je to katastrofa lokální, jaderná hrozba je hrozba jež se týká nás všech. A i když je to samozřejmě pochopitelné, je potřeba zvážit priority. Čim dál víc totiž začínám nabývat dojmu, že cílem společnosti není zajistit maximálně možně reaktory (třeba jejich dočasným rozebráním a uschováním do bezpečí po dobu krize), ale udržet je ve stavu kdy budou schopné fungovat (podle zpráv některé palivové tyče byly nově instalovány a je mi jasné, že o takové množství aspoň z ekonomického hlediska nikdo nechce přijít) a vůbec bych se nedivil kdyby společnost čelila tomuto tlaku i ze strany vlády (Japonsko nečelí energetické krizi, Japonsko v ní je a na tom jak dlouho v ní bude závisí jen na tom jak dlouho budou stát reaktory). Myslím se že by mělo existovat něco jako celosvětové zákony, které by v případě podobné
Jaderné hrozbynaprosto odstřihli veškeré zájmy komerčního subjektu reaktor vlastnící a naopak by získaly neomezeny přístup všechny strany nezávislé (dost často expertní týmy sousedů, protože ti se budou logicky bát nejvíc) společně s nezávislým zpravodajstvím.
Toto mě skutečně fascinuje, já nějaké ucelenější informace o celé události neočekávám dříve než za několik měsícůA to je chyba. To byl případ Černobylu.
Nejsem odborníkem na BWR, ale co o tom vím, tak technologicky není možné, aby nastala "černobylská situace".Jakože já strašný. Samozřejmě katastrofu podobnou té Černobylské asi nečekají ani největší pesimisti, protože na rozdíl od RBMK v případě vyvaření vody se vyvaří také moderátor a tak není pravděpodobné že by se rozjela štěpná reakce, no i tak přehřívání reaktoru a následný růst tlaku v systému na klidu asi moc nepřidá, protože stále hrozí riziko úniku radioaktivního materiálu do prostředí (řízený únik už vlastně probíhá). No když k tomu přidáš ještě odstřel budov s reaktorovým sálem (je to podobné jako kdyby na ty budovy spadly bomby a neporušilo to integritu primárního kontejnmentu). Nás může těšit snad jen fakt, že je to přesně na druhé straně zeměkoule a tak je pravděpodobnost nějakého vážného zasažení ze všech na zeměkouli nejmenší (i tak už to pociťujeme z Rakouské strany).
Navzdory tomu je to katastrofa lokální, jaderná hrozba je hrozba jež se týká nás všech.
Globální jaderná hrozba? O čem to zase meleš? Nic takového tam prostě nehrozí. Pokud si myslíš že ano, tak prosím dodej podklady pro tyto obavy. Opakuji, poslední zprávy jaké mám jsou takové, že kontejment, natož pak reaktorová tlaková nádoba, jsou v pořádku (a tedy palivo uvnitř) a jediné co se děje je kontrolované odpouštění filtrované páry z aktivní zóny pro uvolnění tlaku. Toto by mě neděsilo, ani kdybych byl 20km (v rozbořeném domku) od elektrárny. Pro radioaktivní materiály v prostředí se zajeď mrknout do Sellafieldu, nebo lépe k Mayaku.
Čim dál víc totiž začínám nabývat dojmu, že cílem společnosti není zajistit maximálně možně reaktory (třeba jejich dočasným rozebráním a uschováním do bezpečí po dobu krize), ale udržet je ve stavu kdy budou schopné fungovat (podle zpráv některé palivové tyče byly nově instalovány a je mi jasné, že o takové množství aspoň z ekonomického hlediska nikdo nechce přijít)
Nové palivové tyče? Bavíme se o Fukushima I po zemětřesení? Prosím o odkazy. IMHO ty postižené reaktory budou zcela jistě decomissioned a nebudou už nejspíš nikdy v provozu. Pokud jsou ostatní zařízení v pořádku, nevidím důvod, proč by neměly běžet.
Myslím se že by mělo existovat něco jako celosvětové zákony, které by v případě podobné Jaderné hrozby naprosto odstřihli veškeré zájmy komerčního subjektu reaktor vlastnící a naopak by získaly neomezeny přístup všechny strany nezávislé (dost často expertní týmy sousedů, protože ti se budou logicky bát nejvíc) společně s nezávislým zpravodajstvím.
Od toho (tedy ne od globálních zákonů, ty bych fakt nechtěl) je tu mezinárodní úřad pro atomovou energii (se sídlem kde jinde než v Rakousku).
protože stále hrozí riziko úniku radioaktivního materiálu do prostředí
To hrozí i z lokální nemocnice. Ne, vážně, ono tak trochu záleží kam do prostředí. Jestli několik km do atmosféry (nepravděpodobné), nebo do jímky pod reaktorem, že.
Globální jaderná hrozba? O čem to zase meleš? Nic takového tam prostě nehrozí.Tak to ani omylem. V případě výbuchu a vynesení radioaktivního prachu do horních sfér atmosféry hrozí obrovské nebezpečí. Vanou tam větry o obrovských rychlostech (konkrétní číslo nejsem schopný dodat, ale kdo bude hledat si určitě najde – myslím zrovna Japonci využívali těch proudění ve vyšších sférách atmosféry, když do nich vynesli balóny, které používali k bombardování a ty byly schopné dopadat na pobřeží Spojených států) a ty jsou schopny dopravit radioaktivní prach na téměř libovolné místo na zemi. A to se týká nás všech. Nejhorší na tom je, že krom nějakých Bondovek nevím o nějakém zařízení, které by bylo schopné radioaktivní mrak pozorovat při pohybu, takže s největší pravděpodobností se o něm dozvíš až ve chvíli kdy začne padat na hlavu a pozemní stanice to teprve budou schopny zachytit.
Pokud si myslíš že ano, tak prosím dodej podklady pro tyto obavy.
Zvláštní, že večer bych toho ještě nebyl schopný. Teď už jsem: [1], [2], [3], [4].
Ať to nějak okomentuju: Už teď si spoustyodborníkůstěžuje (včetně premiéra:„Japonský ministerský předseda Naoto Kan ostře kritizoval společnost Tokyo Electric Power Company za to, jak reaguje na kritickou situaci ve Fukušimě. "Televize ohlásila výbuch. Ale premiérově kanceláři nikdo nic neřekl další hodinu." vytkl prý premiér představitelům společnosti."Co to sakra je?" rozčílil se.“[1]), že je velice pravděpodobné že společnost TEPCO nedodává spolehlivé informace, mlží a něco tají a rozhodně neříká celou pravdu (nebylo by to rozhodně poprvé – viz nabídnuté odkazy). Většina informací co z ní přijde je ve smyslu: „už hodinu byly palivové pruty obnaženy, ale podařilo se nám je aspoň z poloviny zaplavit“. Dovedeš si představit jak by to asi vypadlo v případě nějakého
Major issue. Už teď se spekuluje o tom, že spousta paliva už bylo dávno roztaveného a to ještě v době kdy o nic nešlo, jen o tom jaksi někdo zapomněl informovat. I když je pravda, že poslední dobou už se neděje nic jiného jen se spekuluje.
Ale na druhou stranu je to vcelku pochopitelné: TEPCO je soukromý subjekt a dle jejich vlastních slov se necítí být vázána nějakou otevřeností. Podobně jako Japonská vláda se snaží předejít panice (jestli můžu dodat: pozdě!) a tak s největší pravděpodobností nějaké důležité informace podržuje nebo cenzuruje, snaží se TEPCO o to aby její akcie klesli co nejméně (znovu dodatek a znovu už asi pozdě). Což je ale dle mého názoru špatně. V případě havárie podobného rozsahu už nejde o prachy. Ty jsou si schopni kdykoliv vytisknout nové. Ozářené lidi si už asi nové vytisknou těžko. Už teď se nabídlo spousty zahraničních odborníků, že by se do Dai-ichi dobrovolně vrhli, pomohli a prováděli nezávislí dozor, ale prej to bylo zamítnuto. Podobně jako už někteří obyvatelé nevěří oficiálním zprávám vlády. Co si pamatuju, tak se velice kritizoval Sovětský svaz za informování v případě Černobylské havárie. A přiznávám, že Sověti byly idioti, protože si nechtěli přiznat prvotní rozsah katastrofy, jenže když si to přiznali, tak se chlapsky plácli a neváhali ani chvíli obětovat jak spousty životů, tak obětovat spousty materiálu a zorganizovat to tak aby se zabránilo katastrofě ještě mnohem větší. Byl by si schopný strčit ruku do ohně za to, že by něco podobného bylo zorganizovatelného v dnešní době?
Jako přiznám se, že tahle fotka, když jsem ji poprvé viděl, ve mě vzbudila také jisté obavyV tom případě jsem zvědavý co znaleckým okem potom řekneš na toto (a prej za to nemůže Photoshop).
Znalecké oko fakt nemám
Ze dvou budov uniká pára (což dneska už není žádná nová informace) a dvě budovy jsou poničené výbuchem (opět nic nového).
Podle dostupných informací to vypadá tak, že tam ženou mořskou vodu a normálně to nechají vařit do atmosféry. Což je pořád relativně ok, pokud nejsou poškozené palivové články tak, že je odkryté přímo palivo (což znamená zcela porušený jednak zirkoniový obal a hlavně keramický obal kolem jednotlivých tablet paliva) (to už by si ale nedovolili ventilovat do atmosféry, ale zaházeli by to).
Takže (a imho), je to pouze pára z ochlazování tlakové nádoby reaktoru a ta zvýšená radiace vzniká rozpadem prvků této vody (která samozřejmě není čistá a deionizovaná a demineralizovaná) na krátkodobě radioaktivní.
Dneska k tomu Univerzita v Nottinghemu vydala pěkné (a hlavně nepanikařící) video.
A ti kokoti (rozuměj novináři), pro všechno mají obecný termín radioaktivitaProtože o tom píšou novináři obecní. Vsadil bych se, že naprostá většina novinářů, kteří o tom píšou/natáčí do mainstreamových médií, nemá o nějakých nestabilních prvcích a rozpadech ani tušení. Ani se nedivím - ve školách, které nejsou na tohle zaměřené, se to v téměř neučí, a upřímně pochybuji, že třeba Nova nebo MF zaměstnávají nějakou alespoň trochu poučenou osobu. Dtto když se informuje o libovolném jiném odborném tématu - kdy jsi naposledy v neodborných médiích viděl nějaký článek či reportáž o oboru, kterému rozumíš, a u kterého bys měl pocit, že to nepsala nějaká lama?.
Dtto když se informuje o libovolném jiném odborném tématu - kdy jsi naposledy v neodborných médiích viděl nějaký článek či reportáž o oboru, kterému rozumíš, a u kterého bys měl pocit, že to nepsala nějaká lama?
Tak tuhle větu jsem psával už před léty. Od té doby nemám TV a noviny raději nečtu. Jo, máš samozřejmě pravdu. Ale zrovna tady bych čekal, že veškerá sranda půjde stranou a budou tam fakt experti na jaderky a geologové apod. Naivně.
Tohle je stejné jako cokoli jiného: hlavně aby byla nějaká burcující slova na titulní stránky. Čím hůře vypadající, tím líp, ať se lidi vrací. Nějaká objektivita? Nezájem. Myšlení na důsledky? Nezájem. Jen ať stoupá náklad.
Hned na začátku Crichtonovy knihy Let cislo TPA 545 stojí tento citát:
"Ironie věku informací spočívá v tom, že dodal neinformovanému mínění překvapivou věrohodnost."
Bývalý reportér John Lawton, 68, v projevu k Americké asociaci
televizních a rozhlasových zpravodajů v roce 1995
A to byla média devadesátých let proti dnešku ještě zlatá...
Jasně, ale některým podivínům (jako jsem já) to přijde strašně zajímavé a nedokázali by se na LCD panel dívat jako na magickou destičku, na které se ukazují obrázkyTo jsem se zase rozepsal. Asi doháním Kvakora. *) Někdo se po večerech ožírá a někdo zase studuje molekulární biologii a oba dva to očividně uspokojuje. Ano, uvědomuji si, že je to jenom o elektrochemii mozku. Já prostě zažívám příjemné pocity, když po dlouhém studiu konečně pochopím, jak funguje Sangerova metoda sekvenování. **) Pokud taky máte na jazyku „No, povídej!“, tak to má co do činění s tím, že se v mezerách mezi vlákny vytvoří vodní blanka, a když to pak schne, tato blanka má tendenci kvůli povrchovým silám zmenšovat svůj povrch a tak tahá vlákna blíž k sobě. UAG/UAA/UGA, vyberte si, posledně si nějaké řasy stěžovaly.. Těžko říct, jestli zrovna tohle vyučovat ve školách (i když polarizaci světla a další takové jevy by snad na střední mohli studenti vstřebat), ale alespoň nějaký základ a úvod do fungování světa kolem nás by se určitě všem hodil - zdá se mi, že lidé, kteří nedokáží popsat fungování např. suchého článku nebo žárovky, mají mnohem větší šanci, že naletí různým podvodníkům, kteří třeba prodávají magické proutěné koše vysušující zdivo (hledejte „aquapol“), samolepky na mobily odrušující elektromagnetické záření či pleťovou vodu s magnetickým komplexem pro ochranu proti elektrosmogu (to jsem fakt viděl). Anyway, googlete „fyzika prekoncepce“ a ponořte se do bájného světa, ve kterém polovina absolventů středoškolské fyziky nedokáže vytvořit světlo, mají-li k dispozici suchý článek, žárovku a dva dráty.
Šok! Radioaktivní mrak MÍŘÍ do Česka. Chudákem co zapne v polovině reportáže Televizní Noviny kde běží
Nejhorší možný scénářbych nechtěl být. A fotografie jaderných hřibů na tn.cz, které by snad měly evokovat super-kritické množství, které není v jaderné elektrárně žádného typu snad za žádných myslitelných podmínek (což je docela škoda) dosažitelné nekomentuju vůbec.
Čeho bych se však dotkl je oficiální informování. Všechna média (pokud teda nepřebírají od jiných médií z hlavní stránky nebo z BBC, CNN, ABC) mají v podstatě tři zdroje: Oficiální zpravy od TEPCA (resp. PDF zpomalené o půl dne s pár blbýma tabulkama a třema barvama, kde u většiny nejzajímavějších objektů trčí ještě No data
), Oficiální tiskové zprávy rozklepaného ministra, který bojuje o každé slovo aby náhodou neznělo, tak jak znít nemá a tiskové zprávy tamních jaderných agentur, které provádějí měření u brány (fakt by mě zajímalo jestli je někdo jiný než zaměstnanci TEPCA uvnitř areálu a jestli to jen podobně jako Čeští policajti nejistí z dálky, nad bagetou u ARALky
). A to všechno v 21.století, v době kdy je možné odečítací jednotky nebo tamní CCTV přepnout (při nejhorším připnout na autíčko na dálkové ovládání kameru) na internet kde i k nám to bude s max. zpozděním nějaké sekundy (momentálně mám ping do Japonska do 50ms). Webkamer TEPCA strategicky umístěná do stromů tak by nebylo nic vidět s obnovovacím intervalem 1h (teda v případě že se zrovna nic neděje a nebo je noc) kdy se vykreslí stoupající pára v případě, že ji zachytí DigitalGlobe (o půl dne dříve) nebo vrtulník dotěrných zpravodajců co nemají v oblasti co dělat. To je prostě šílené informování. Pak se není co divit, že bulvární média informují tak jak informují. Vždyť se v podstatě nic neděje jen jednou za půl dne když už zmizelá budova je fakt podezřelá vyjde z TEPCA tisková zpráva typu připouštíme, že budova obklopující reaktor může mít strukturální poruchy integrity
(připouštíme, že jádra mohou být roztavená, připouštíme že integrita ohraného kontejmentu může být narušená, připouštíme že dalších 50 zaměstnanců bylo evakuováno, protože úroveň radiace na místě je už na příliš vysoké úrovni, připouštíme že z vrtulníku shazujeme roztok vody a kyseliny bórité… )
Čeho bych se však dotkl je oficiální informování.
Njn. Ty to vidíš jinak. Já mám pořád na paměti tu zničenou zemi všude okolo. Do Japonska je sice latence 50ms (jenže imho v oblasti kolem Fukushima budou přetrhané optické kabely, takže jediné možné spojení zřejmně bude přes družici, takže i ta latence bude reálně vyšší), jenže ty sondy tam nejsou (rozumměj, nikdo se nepřipravoval na přímý přenos havárie v reálném čase do Internetu).
Ano, i mě by se líbilo mít informace v reálně čase, tak jako u spouštění LHC, kde se mi grafy nevlezly ani na dva monitory. Jenže to moc reálné není.
To je prostě šílené informování. Pak se není co divit, že bulvární média informují tak jak informují.
Ty si myslíš, že kdyby to nebylo (podle tebe) šílené informování, že by bulvár informoval lépe? Tak naivní fakt nejsem.
Ty to vidíš jinak.Si kuř. A rozhodně v tom nejsem sám. Bych klidně vsadil dřevák, že na to nakonec dopadne jako 9/11. Ale uznej sám, co si o tom má obyčejný člověk myslet:
The head of the U.S. Nuclear Regulatory Commission said that the fuel pool at unit 4 had run dry and as a result, radiation levels at the plant were "extremely high". TEPCO denied that the pool had run dry and said "the condition is stable" at unit 4.Prostě té pachuti, že existují dvě verze zpráv, toho co se opravdu děje a zpráv určených pro veřejnost, už se bohužel nezbaví (a to jak TEPCO, tak Japonská vláda).
Jenže imho v oblasti kolem Fukushima budou přetrhané optické kabelyOptické kabely těžko. Ty jsou v zemi. Větší problém bych viděl v tom, že v areálu krom těch dieselagregátů vlastně není žádná elektřina, protože vedení vysokého napětí jsou potrhané a znovu se staví.
Ty si myslíš, že kdyby to nebylo (podle tebe) šílené informování, že by bulvár informoval lépe?IMHO kdyby informovat měl o čem, tak bude informovat. Takto bez informací tak leda připravují show.
Optické kabely těžko. Ty jsou v zemi.Není důsledkem posunu litosférických desek při zemětřesení také tak trochu posun vrstev v zemi?
No já jsem osobně čekal, že tam pošlou desítku nějakej robotickejch sondNa co když jsou tam lidi?
Navíc přímo u bazénku se skladovaným vyhořelým palivem nikdo není.Lidi jsou ve velínech kde mají přímé informace ze všech dostupných sond. Před vypařením vody se dalo v prostoru s vyhořelým palivem bez problémů pohybovat a pro případy že by se tam náhodou pohybovat nedalo je tam spousta CCTV kamer, které monitorují situaci (teda znova v případě že nedošlo k něčemu opravdu kritickému co všechny ty CCTV vyřadilo z provozu). Můj předpoklad je, že TEPCO má informací pro své účely víc než dostatek (o některá z nich se dělí ve svých zprávách) a žádné robotické sondy nepotřebuje. Kdyby potřebovalo, dost pochybuju, že by je nepoužilo.
Hehe právě jsem dokoukal ten pořad s Drábovou na ČT24. Vtipný je, že tak byly nápady stejný jako tady v diskuzi.
No já jsem si během toho pořadu představoval, jak by asi holka dopadla tady (na ábíčku) v diskusi.
No já jsem si během toho pořadu představoval, jak by asi holka dopadla tady (na ábíčku) v diskusi.Byla by zaplavena tsunami technických dotazů?
Co se informování týče, tak doporučuju Wikipedii. Když se objeví nějaký drb bulvárních plátků, třeba o tom že už se evakuoval veškerý personál z areálu a že už se shazuje z vrtulníků a ještě to podloží obrázkem, tak zdroj brzy (dvě oficiální tiskové zprávy za den, takže v nejhorším případě se zpožděním půl dne) buď nahradí oficiální zpráva z TEPCA nebo informace ještě dřív zmizne.
Mám to chápat tak, že by bylo lepší, kdyby byly na wiki informace z bulváru?
Já beru informace primárně z našeho úřadu pro jadernou bezpečnost, officiálnější zdroj dat snad ani neznám. A potom ještě informace z univerzit (dával jsem odkaz na - populárně vědecké - video z Notthinghamu). Wiki beru vždy s rezervou.
Co se informování týče, tak doporučuju Wikipedii. Když se objeví nějaký drb bulvárních plátků, třeba o tom že už se evakuoval veškerý personál z areálu a že už se shazuje z vrtulníků a ještě to podloží obrázkem, tak zdroj brzy (dvě oficiální tiskové zprávy za den, takže v nejhorším případě se zpožděním půl dne) buď nahradí oficiální zpráva z TEPCA nebo informace ještě dřív zmizne.Mám to chápat tak, že by bylo lepší, kdyby byly na wiki informace z bulváru?
Já beru informace primárně z našeho úřadu pro jadernou bezpečnost, officiálnější zdroj dat snad ani neznám. A potom ještě informace z univerzit (dával jsem odkaz na - populárně vědecké - video z Notthinghamu). Wiki beru vždy s rezervou.
Mám to chápat tak, že by bylo lepší, kdyby byly na wiki informace z bulváru?Co? Proč?
Já beru informace primárně z našeho úřadu pro jadernou bezpečnost, officiálnější zdroj dat snad ani neznámSÚJB zodpovídá za bezpečnost na území našeho státu. A ta nemůže být narušena ani snad kdyby se některé z jader opravdu roztavilo a protavilo skrz zeměkouli.
Wiki beru vždy s rezervou.Já to naopak beru jako shromaždiště zpráv. Jak závislých, tak nezávislých.
V případě výbuchu a vynesení radioaktivního prachu do horních sfér atmosféry hrozí obrovské nebezpečí.
Teď ještě jenom přijít na mechanismus jakým by k tomu výbuchu a úniku radioaktivního prachu mohlo dojít.
K těm dalším odstavcům nějak nemám co napsat. Já se ptal na poklady k těm tvým obavám (týkajícím se výbuchu a vynesení prachu) a ty mi tam začneš odpovídat stylem, že tepco něco tají. To se jako reaktor naštve a na základě tajení nějakých informací se rozhodne z ničeho explodovat? Asi ne, že. Takže ještě jednou, prosím o odkazy na technické články, ze kterých plyne, že je něco takového vůbec možné.
Jen ve zkratce na to přece jen zkusím zareagovat:
Většina informací co z ní přijde je ve smyslu: „už hodinu byly palivové pruty obnaženy, ale podařilo se nám je aspoň z poloviny zaplavit“.
Ale to je přesně to, co jsem psal zde. Přece nikdo na světě nemůže chtít, aby nejdřív informovali a potom začali konat. Já jsem rád, že nejdřív řeší havárii a potom o ní podají stručnou zprávu ve stylu "stalo se toto, zareagovali jsme a teď to vypadá takto".
Co si pamatuju, tak se velice kritizoval Sovětský svaz za informování v případě Černobylské havárie. A přiznávám, že Sověti byly idioti, protože si nechtěli přiznat prvotní rozsah katastrofy, jenže když si to přiznali, tak se chlapsky plácli a neváhali ani chvíli obětovat jak spousty životů, tak obětovat spousty materiálu a zorganizovat to tak aby se zabránilo katastrofě ještě mnohem větší. Byl by si schopný strčit ruku do ohně za to, že by něco podobného bylo zorganizovatelného v dnešní době?
Rozhodně ne v EU, protože než by se v EU schválil plán schůze na které by se projednával bod urgentního řešení situace v JE, tak by ta elektrárna v poklidu bouchla a stačila zarůst trávou. V tomto Sověty skutečně obdivuji a to včetně nasazení vojáků "na odpis" ale udělat se to muselo. Ale opět opakuji, v této situaci vůbec nejsme a palivo je stále v (možná poškozeném) kontejmentu, nikoliv všude kolem, jako to bylo u bloku 4 v Černobylu.
Chtělo by to dodržovat nejlepší radu ze stopařova průvodce po galaxii: Nepropadej panice.
Já nepropadám panice právě z toho důvodu, že nic horšího, než se stalo v minulosti, se stát nemůže. A to co se stalo v minulosti (Sellafield, Mayak, Černobyl) jsme přežili. IMHO se už jen díky jiné technologii nic tak významného ve Fukushima I stát nemůže. A to ani nemluvím o všech těch atmosférických jaderných testech a jaderných událostech za WWII.
Teď ještě jenom přijít na mechanismus jakým by k tomu výbuchu a úniku radioaktivního prachu mohlo dojít.Tak co se týče explozí a požárů jež by byly schopné unášet radioaktivní prach do výšek už došlo. To si snad viděl na vlastní oči v přímém přenosu. Naštěstí podle dostupných zpráv v době exploze se v budově nenacházeli žádné radioaktivní částice a nebo ve velmi malém množství. A nebo aspoň můžeme doufat že v tom nikdo nelhal. Samozřejmě odkaz schopný dodat nejsem a ani bych ho nedodal, protože v to jsem s tebou za jedno. Existuje velmi malá pravděpodobnost, že by došlo k otevření reaktoru a unesení radioaktivního prachu do výšek a nebo aspoň ani mně nenapadá mechanismus jakým by se něco takového podařilo. No na druhou stranu s výbuchem vodíku počítal kdo? Aspoň já o tom slyšel poprvé.
Ale to je přesně to, co jsem psal zde. Přece nikdo na světě nemůže chtít, aby nejdřív informovali a potom začali konat. Já jsem rád, že nejdřív řeší havárii a potom o ní podají stručnou zprávu ve stylu "stalo se toto, zareagovali jsme a teď to vypadá takto".Jenže je rozdíl mezi dodávat informace když je práce nad hlavu a informace záměrně zadržovat, ohýbat k obrazu svému a neotevřít přístup do postižených zařízení nezávislému pozorování, ne?
Nepropadej panice.Znovu: Nás tady na druhé straně zeměkoule to asi tíží nejméně (respektive nás asi mnohem víc než natlakovaný reaktor tíží natlakovaní Rakušáci a postřelení Němci).
Tak co se týče explozí a požárů jež by byly schopné unášet radioaktivní prach do výšek už došlo. To si snad viděl na vlastní oči v přímém přenosu. Naštěstí podle dostupných zpráv v době exploze se v budově nenacházeli žádné radioaktivní částice a nebo ve velmi malém množství. A nebo aspoň můžeme doufat že v tom nikdo nelhal.
No jenže to bylo v prostoru nad kontejmentem. Aby se vůbec něco dostalo do vzduchu, tak by to muselo explodovat ideálně přímo v reaktoru (a právě z důvodu tohoto rizika se to odpouští z reaktoru pryč) případně pod.
Existuje velmi malá pravděpodobnost, že by došlo k otevření reaktoru a unesení radioaktivního prachu do výšek a nebo aspoň ani mně nenapadá mechanismus jakým by se něco takového podařilo.
Přesně tak.
No na druhou stranu s výbuchem vodíku počítal kdo? Aspoň já o tom slyšel poprvé
Výbuchu vodíku se moc a moc báli už v elektrárně Three Miles Island při tamním meltdownu.
Jenže je rozdíl mezi dodávat informace když je práce nad hlavu a informace záměrně zadržovat, ohýbat k obrazu svému a neotevřít přístup do postižených zařízení nezávislému pozorování, ne?
Tak to zcela nepochybně. Proto jsem psal, že ucelenější informace neočekávám dříve než za několik měsíců. Oni se tam ti mezinárodní inspektoři dřív nebo později dostanou.
Tak to zcela nepochybně. Proto jsem psal, že ucelenější informace neočekávám dříve než za několik měsíců. Oni se tam ti mezinárodní inspektoři dřív nebo později dostanou.A to je dle mého skromného názoru ta největší chyba. Ti už tam měli dávno být. V případě podobné události je uzavřenost kritičtější než uzavřený software.
což je mimochodem přesně to, co teď dělá EUK tomu se vyjadřovat nebudu, protože bych musel sprostě nadávat.
Kruci, znovu:
14.3. v 11:44 (japonského času): 20 mSv/h15.3. v 8:30: 8,2 mSv/hSpíš kruci, jak to teda vlastně je?:
Status of Fukushima I station at 07:00 March 15: Environmental effect = 11,900 microsievert/hour at 09:10, between 0.1 and 0.4 Sv/h later on.[1]
Dobrý den pane Jaroši,
Pro včerejšek skutečně platí 20 respektive později 15 mikro Sv/h.
Důvod pro rapidní nárůst dnešních hodnot je exploze v bloku č.2, kde došlo patrně k částečnému roztěsnění "primárního okruhu" + požár v bazénu skladování vyhořelého paliva na bloku č.4.
myslím zrovna Japonci využívali těch proudění ve vyšších sférách atmosféry, když do nich vynesli balóny, které používali k bombardování a ty byly schopné dopadat na pobřeží Spojených států
Projekt s balóny bylo totální fiasko, na území USA jich doletělo velmi málo a nezpůsobily prakticky žádné škody.
Kolik vlastně topí jedna palivová tyč?Těžko říct. Mám pocit, že Heron má diplom z jaderné fyziky, takže asi bude schopen dodat spolehlivější informaci než já. K uskladnění a dopravě vyhořelého paliva se používají nějaké kontejnery s permanentním chlazením, takže málo to asi nebude. Ale pokud vím, existují i nějaké pevné kontejnery bez chlazení. Co se do toho dá ale nacpat nevím.
Že by bylo možná dobrý je v případě nutnosti z reaktoru vytáhnout a umístit je izolovaně dál od sebe. Jedna tyč se snad už uchladit lehko dá a pokud budou daleko od sebe, tak se taky míň vzájemně štěpí.JJ. Shodou okolností jsem nad tím také ve sprše přemýšlel. Co se týče času od zemětřesení do příchodu tsunami, tak to byla asi tak hodina. Samotné palivové kazety nejsou až tak strašné (prej čtyři metry na výšku), ale kdo někdy viděl nějaký reaktorový sál, tak ví že je tam těch kazet jako měsíčků na hnoji. Nějaká ta tuna paliva to bude určitě. Je otázka zda-li je vůbec taková šílená akce zastavení štěpné reakce, vytažení, zakontejnerování a dislokace na bezpečné místo pod jednu hodinu vůbec uskutečnitelná. Zvláště pak z pohledu logistiky (jediné bezpečné místo při tom zemětřesení bylo snad jen ve vzduchu, ne? Dostat pár tun radioaktivního materiálu do vzduchu by asi nebylo nic moc). A se započtením stáří technologie – no myslím, že za to se asi na Japonce může těžko někdo zlobit. Navíc v Japonsku mají zemětřesení každou chvíli a kdyby kvůli každému většímu zemětřesení měli dělat něco podobného u každé jaderné elektrárny, tak by asi nedělali nic jiného.
K uskladnění a dopravě vyhořelého paliva se používají nějaké kontejnery s permanentním chlazením, takže málo to asi nebude.Myslím, že Drábová měla nějakou vyhořelou tyč v pořadu Uvolněte se prosím a držela jí v ruce, takže to moc topit nemohlo. Ale pořád v ní probíhala reakce (tam děsila Krause
Myslím, že Drábová měla nějakou vyhořelou tyč v pořadu Uvolněte se prosím a držela jí v ruce, takže to moc topit nemohlo.Nebyl to jenom kus smolince?
Ale pořád v ní probíhala reakce (tam děsila KrauseTo probíhá i v tobě, máš aktivitu v řádu desítek kBq (dle prostředí, kde žiješ, a tělesné hmotnosti). Bu bu bu!).
Ale i tak by bylo dobrý jednotlivé segmenty fyzicky oddělit, protože i ty nestálé prvky občas emitnou nějakej ten neutron.Jak to myslíš? Podle mě by to technicky nešlo.
Jednu dobu, kdy jsme měli hodně laborek, jsem uvažoval dokonce o poloautomatickým skriptuTo jsem rád, že nejsem sám. Zatím jsem si ale vždycky vystačil s bastlením v OO Calcu. Taky naše laborky jsou celkem jednoduché..
No u moře se jim naskýtá například vestavění reaktoru do nějaký lodi, kterou by šlo vypustit na moře (ale musela by se dostat za místo, kde se tsunami začíná tvořit). Kdyby to bylo na lodi, tak je k dispozici na chlazení hmota celýho moře. Akorát je zde vyšší riziko zamoření v případě porušení pláště lodi. Bezpečnost se ale zvyšuje v tom, že kdyby to bouchlo jako Černobyl, tak široko daleko nikdo nebude. Něco takovýho ale po 30 let starým reaktoru nemůžu chtít.Loď je blbost. Krom takových maličkostí jako že by nestačila ani vyjet je v případě roztavení jádra i úniku radioaktivního materiálu voda největší nepřítel.
Hmm a co kdyby ta loď byla na moři permanentně, něco jako plovoucí ukotvená ropná plošina?Ne ne, udržování jaderného materiálu v kterém probíhá řetězová reakce nad tak velkým množstvím vody je blbost. To je ještě větší risk než zemětřesení o 9°RS a následná tsunami.
V případě nebezpečí dalších tsunami, je jedno zda bude explodovaný reaktor na vodě nebo neNo to by právě bylo ještě větší riziko než cokoliv jiného. Podle toho co tvrdil Radek Škoda, tak ponechání jaderného paliva v malém uzavřeném prostoru k dochlazení je ta nejracionálnější možnost, kterou jde zvolit. Stejně někde vystydnout musí a když to bude všechno v jednom bazénku, tak vlastně z toho bude nejmíň jaderného odpadu, který se zas dá třeba použít, je to nejsnadnější na manipulaci, atd. Holt jen musí být zajištěno dostatečné chlazení.
Myslím, že Drábová měla nějakou vyhořelou tyč v pořadu Uvolněte se prosím a držela jí v ruce, takže to moc topit nemohlo.
Vyhořelou by do ruky nevzala, tedy rozhodně ne na moc dlouho. Vyhořelá září jako Slunce a vhodnější místo (než ruka) je pro ni kontejner CASTOR . Nebyla to čerstvá?
Tyče vyhořelého vysoce aktivního paliva se chladí (no chladí, ono se především čeká na rozpad radioaktivních látek s krátkým poločasem rozpadu) v bazénech přímo v areálu elektrárny. Jestli tam jde umístit palivo s vysokým, stupněm obohacení a vysokým podílem provozních aktivních látek, to už fakt netuším.
Nějaká ta tuna paliva to bude určitě.
Jen pro představu, pro VVER1000 (Např. Temelín), je to 92tun.
Jisté vzepjetí racionality před lety (šedesátá) bylo zadupáno skandováním :"Vše je dobré a bude ještě lepší!" a slepou vírou v pokrok, který to zase "nějak zařídí".
IMHO v šedesátých letech byly naopak položeny základy dnešních problémů. Životní úroveň prudce stoupla a mnoho lidí dostalo dojem, že všichni mají právo na všechno, a to včetně flákačů a kriminálníků (údajných obětí systému).
Velká část Japonska už v moři po Tsunami zmizela a teď jim tam ještě vybuchla sopka... kdo ví, co se bude dít dál.no vyzera to, ze im tam vybuchne este atomova elektraren
- 2043: Economy is good. The Muslims will run Europe.
- 2088: A new disease makes you grow old in seconds.
- 2100: Man-made sun is lighting up the dark side of the planet.
- 2201: Temperatures drop as the sun's thermonuclear processes slow down.
- 2271: Physics laws will be changed.
- 2279: Power will be obtained from nothing. (Possibly a vacuum or a black hole.)
- 2288: Possible time travel and alien contact.
- 2291: The sun grows cooler. Attempts will be made to make it hot again.
- (nechápu, když je možné cestovat časem
) 2371: World hunger.
- 4599: People achieve immortality.
- 5079: End of the World.
Tiskni
Sdílej: