Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Před necelou hodinkou jsem se vrátil z BVV.Moje pocity jsou poněkud smíšené..Invex býval vždy prestižní záležitostí,kde se firmy mohly předvést s novými výrobky a "vyprášit" tak kožich konkurenci.Jenže tento rok šlo spíše o poněkud skromnější výstavu.Hned několik vstavovatelů jako třeba Microsoft mě naprosto zarazil-Čekal jsem něco jako velký stánek s předváděčkou Vist a místo toho jsem stánek několikrát přešel než jsem si vůbec všiml malého nápisu Microsoft..Navíc tentokrát nebylo využito tolik vystavovacího prostoru.Firma jako nVidia (Na kterou jsem se velice těšil) zvolila malou prezentačku,narozdíl od nejmenovaného líbacího rádia,která ukousla nevější část vyhrazeného pavilonu.
Na co jsem se ale nejvíce těšil byla firma Novell a jejich prezentace.Nakonec to dopadlo tak,že většinu dne jsem jenom lítal od velkého sálu k malému a sledoval prezentaci (OOo,XGL,SLED).Přesto že jsem hráč her pod GNU/Linuxem,prezentace na téma "Linux a hry" mě moc neoslovila.Dle mého byla příliš strohá.Ale i tak pro návštěvníky kteří přišli pozdě nezbylo místo na sezení a zůstali na stojáka
Tiskni
Sdílej:
Konkretne zminovanou hostesku Marketu lze videt zde . Pokud teda nebude zase Pipni.cz down ...
Co se tyce strohosti prednasky Hry v GNU/Linuxu, tak pri priprave jsme nemeli k dispozici informace jaky hw budeme mit pri predvadeni her k dispozici, tak jsme museli zvolit kompromis a na misto hernich novinek jako je Cold War atp. dat vice prostoru te teoreticke casti (instalace, kompilace, knihovy atd.). Nakonec se to ukazalo jako dobry napad, protoze jak se ukazalo lidi se ani tak nezajimali co si zahrat, ale jakym zpusobem si hru rozchodit. To, ze temer pri kazde teto prednasce se stal nejakej trapas, jako napr. ze jsem si zapomel vzit napajeci snuru a behem nasi prednasky nam chcipla v notebooku baterka a rada dalsich .. je uz vec druha