Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
./configure && make && make install
- viz zakažme svatou trojici. Za fakt, že je Linux brán jako něco složitého, konzoloidního, kde se musí všechno kompilovat, si můžeme největší měrou sami.
Navíc zoufale chybí hromada osvětových článků o filozofii instalace software v Linuxu (nemluvě o tom, že současný stav má svoje problémy), tak aby si lidé uvědomili, že kompilace není v 99% případů nezbytně nutná.
Možná nám tu chybí nějaké to spreadlinux.com (kam by ovšem měli technici a programátoři, jako třeba já, zákaz přispívat mplayer
na gcc 2.96. Ona ani instalace pomocí rpm nebyla jednoduchá, protože představovala stáhnout tuším 13 balíčků, které měly navíc křížové závislosti. Ty jsem si navíc nosil postupně po disketách Po dopsání tohoto zamyšlení vyšel na serveru novinky.cz článěk Letem světem Linuxem aneb nejen OS Windows je počítač živ, tj. první se dvou částí, což samo o sobě považuji za úspěch, nicméně mi to trošku kazí fakt, že některé věci byli změněny tak, že byl změněn i jejich smysl. Např. z původního "Firewall bývá součástí distribucí, antivirový program není třeba." vzniklo "Firewall bývá součástí distribucí, antivirový program kolikrát ani nebývá třeba, protože pro Linux vzniká velmi málo virů v porovnání s konkurečním OS z rodiny Windows.", takže jsem za pitomce, ale co se dá dělat.--- F. Hucek v článku na linuxsoft.cz
Článek by byl asi srozumitelnější, kdyby byl celý dílem autora, který je pod ním podepsán. Samozřejmě neříkám, že píšete něco jiného, jen mi přišlo vhodné sem hodit ten odkaz, protože ne každý o tom ví.
Co v Linuxu nefunguje je to, co znají uživatelé z Windows, tj. že si na internetu (často bez ověření zdroje) najdou instalační balíček, ten si stáhnou a nainstalují.To je s odpuštěním dost nepřesné
Navíc názorná ukázka, jak rétoricky proměnit přednost v nevýhodu ("v Linuxu nefunguje").Co v Linuxu nefunguje je to, co znají uživatelé z Windows, tj. že si na internetu (často bez ověření zdroje) najdou instalační balíček, ten si stáhnou a nainstalují.To je s odpuštěním dost nepřesné
... kliknout na seznam a poslat SMS dokáže každý kdo má vzadu díru.a ne a ne a ne ... nedokážu! platit za to, aby si mohli do databáze zařadit moje telefonní číslo, to se jim na to můžu pěkně ... použít díru vzadu :-p
Tiskni
Sdílej: