Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
./configure && make && make install
- viz zakažme svatou trojici. Za fakt, že je Linux brán jako něco složitého, konzoloidního, kde se musí všechno kompilovat, si můžeme největší měrou sami.
Navíc zoufale chybí hromada osvětových článků o filozofii instalace software v Linuxu (nemluvě o tom, že současný stav má svoje problémy), tak aby si lidé uvědomili, že kompilace není v 99% případů nezbytně nutná.
Možná nám tu chybí nějaké to spreadlinux.com (kam by ovšem měli technici a programátoři, jako třeba já, zákaz přispívat mplayer
na gcc 2.96. Ona ani instalace pomocí rpm nebyla jednoduchá, protože představovala stáhnout tuším 13 balíčků, které měly navíc křížové závislosti. Ty jsem si navíc nosil postupně po disketách Po dopsání tohoto zamyšlení vyšel na serveru novinky.cz článěk Letem světem Linuxem aneb nejen OS Windows je počítač živ, tj. první se dvou částí, což samo o sobě považuji za úspěch, nicméně mi to trošku kazí fakt, že některé věci byli změněny tak, že byl změněn i jejich smysl. Např. z původního "Firewall bývá součástí distribucí, antivirový program není třeba." vzniklo "Firewall bývá součástí distribucí, antivirový program kolikrát ani nebývá třeba, protože pro Linux vzniká velmi málo virů v porovnání s konkurečním OS z rodiny Windows.", takže jsem za pitomce, ale co se dá dělat.--- F. Hucek v článku na linuxsoft.cz
Článek by byl asi srozumitelnější, kdyby byl celý dílem autora, který je pod ním podepsán. Samozřejmě neříkám, že píšete něco jiného, jen mi přišlo vhodné sem hodit ten odkaz, protože ne každý o tom ví.
Co v Linuxu nefunguje je to, co znají uživatelé z Windows, tj. že si na internetu (často bez ověření zdroje) najdou instalační balíček, ten si stáhnou a nainstalují.To je s odpuštěním dost nepřesné
Navíc názorná ukázka, jak rétoricky proměnit přednost v nevýhodu ("v Linuxu nefunguje").Co v Linuxu nefunguje je to, co znají uživatelé z Windows, tj. že si na internetu (často bez ověření zdroje) najdou instalační balíček, ten si stáhnou a nainstalují.To je s odpuštěním dost nepřesné
... kliknout na seznam a poslat SMS dokáže každý kdo má vzadu díru.a ne a ne a ne ... nedokážu! platit za to, aby si mohli do databáze zařadit moje telefonní číslo, to se jim na to můžu pěkně ... použít díru vzadu :-p
Tiskni
Sdílej: