Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Tak jsem zaktualizoval systém, ovšem jak to bývá, do všeho se trochu zamotal lidský faktor :).
Když jsem s velkou slávou vypálil cédéčka se Slackwarem 11 začal jsem se strašně těšit na okamžik až budu doma ze školy a zaktualizuji systém.
Ale jaké bylo moje překvapení, když po restartu (jádro 2.6.18) vytuhl init s tím, že nemůže připojit /dev/hda1 jako /, protože zařízení neexistuje. Tušil jsem kde asi bude problém, ale chvíli zabralo než jsem přišel na to, že stačí přejmenovat rc.udev.new na rc.udev a tím přepsat skript ze staršího balíku, který se nesmazal, páč jsem v něm něco málo upravoval. Až na tu ztracenou čtvrthodinu proběhla aktualizace hladce - jak jinak :).
I přes přítomnost amaroka chybí ruby, čímž se amarok ochuzuje o skripty, ještě že mám na disku hafol vlastních balíků. Když jsme u multimédií - xine nepřehraje ogg (!). Prozatím to řeším downgradem na verzi 1.1.1. Z mezi novými balíky jsou i lm_sensors a tím i funkční HW senzory v ksysguard :) - no sláva. Trochu zamrzela přítomnost Kopete jen ve verzi 0.11.x, řeším opět vlastní balíčkem.
Zajímavé je, že se mi zrychlil start systému o celých pět vteřin, nevím čemu to připsat, že by změně filesystému na / z reiserfs na ext3? :) No tím to asi nebude Slack zkrátka zrychlil, ale jak?
A na závěr jsem upravil wallpaper na verzi pro jedenáctku :).
Edit: Tak už vím proč se zrychlil start systému, přeskakuje se skript rc.hotplug viz komentář v něm
# If we are running a new version of udev (no /sbin/udevsend) on a 2.6+ # kernel, then we can skip this script: ... ...
Tiskni
Sdílej:
Když jsme u multimédií - xine nepřehraje ogg (!). Prozatím to řeším downgradem na verzi 1.1.1.Mě oggy přehrává. Zkontroluj si, jestli máš nainstalované balíky libvorbis a libtheora