V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tak jsem zaktualizoval systém, ovšem jak to bývá, do všeho se trochu zamotal lidský faktor :).
Když jsem s velkou slávou vypálil cédéčka se Slackwarem 11 začal jsem se strašně těšit na okamžik až budu doma ze školy a zaktualizuji systém.
Ale jaké bylo moje překvapení, když po restartu (jádro 2.6.18) vytuhl init s tím, že nemůže připojit /dev/hda1 jako /, protože zařízení neexistuje. Tušil jsem kde asi bude problém, ale chvíli zabralo než jsem přišel na to, že stačí přejmenovat rc.udev.new na rc.udev a tím přepsat skript ze staršího balíku, který se nesmazal, páč jsem v něm něco málo upravoval. Až na tu ztracenou čtvrthodinu proběhla aktualizace hladce - jak jinak :).
I přes přítomnost amaroka chybí ruby, čímž se amarok ochuzuje o skripty, ještě že mám na disku hafol vlastních balíků. Když jsme u multimédií - xine nepřehraje ogg (!). Prozatím to řeším downgradem na verzi 1.1.1. Z mezi novými balíky jsou i lm_sensors a tím i funkční HW senzory v ksysguard :) - no sláva. Trochu zamrzela přítomnost Kopete jen ve verzi 0.11.x, řeším opět vlastní balíčkem.
Zajímavé je, že se mi zrychlil start systému o celých pět vteřin, nevím čemu to připsat, že by změně filesystému na / z reiserfs na ext3? :) No tím to asi nebude Slack zkrátka zrychlil, ale jak?
A na závěr jsem upravil wallpaper na verzi pro jedenáctku :).
Edit: Tak už vím proč se zrychlil start systému, přeskakuje se skript rc.hotplug viz komentář v něm
# If we are running a new version of udev (no /sbin/udevsend) on a 2.6+ # kernel, then we can skip this script: ... ...
Tiskni
Sdílej:
Když jsme u multimédií - xine nepřehraje ogg (!). Prozatím to řeším downgradem na verzi 1.1.1.Mě oggy přehrává. Zkontroluj si, jestli máš nainstalované balíky libvorbis a libtheora