Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Poněkud zajímavá směsice námětů, takže od všeho trochu, jak to tak bývá…
Jen slepý by si nevšiml, že vyšlo nové Ubuntu, tedy distribuce která se chce líbit všem začínajícím uživatelům, a zpřístupnit jim sílu Unixového operačního systému.
Koncem týdne jsem měl poměrně dost času a tak jsem neodolal, stáhnul si ISO pro amd64, a nacpal Ubuntu do emulátoru. Tedy nacpal. ono se nacpalo samo. Od doby co jsem naposledy instaloval nějakou distribuci s grafickým instalátorem se toho asi dost změnilo. Byl jsem celkem v šoku, když jsem za celou dobu sáhnul na klávesnici jen abych zadal jméno uživatele a heslo. Pak stačilo párkrát kliknout myší, a vše bylo hotovo, jediné co mi chybělo byl nějaký ukecaný mód instalátoru, a co mě nevyvádělo z úžasu byly opravdu zajímavé překlady některých sdělení :).
Řekněme, že (bez urážky) instalaci by zvládla i cvičená opice, a v průběhu jsem si připadal jak… jak to říct slušně… no dement :).
Ubuntu je opravdu nejsnadnější cestou k přechodu na GNU/Linux, instalace je skoro snadnější než u M$ ;). Budiž jistě se povedlo udělat systém papežštější než papež, a opravdu to není nic pro mě.
Jaké pak co pak, prostě bashrc pro Archa, přidal jsem moc hezký prompt, obrázek přiložen :)
. /etc/profile export EDITOR=vim export PATH=$PATH:~/.bin /usr/bin/fortune reddwarf echo alias beep='echo -e -n \\a' alias ls=' /bin/ls --color=auto' alias ll='ls -l' alias svim='sudo vim' pacman() { if echo $* |grep -E "\-S[cdefuwyvrbn]*\b|-[RUAF].*|\-S\b" &> /dev/null then sudo /usr/bin/pacman $* # su -c "/usr/bin/pacman $*" else /usr/bin/pacman $* fi } service() { sudo /etc/rc.d/$* # su -c "/etc/rc.d/$*" } # PROMPT bash_prompt_command() { local LAST=$? if [ ${LAST} -eq 0 ] then LAST='' else LAST="[\[\033[1;31m\]${LAST}\[\033[0m\]\[\033[1;30m\]]" fi local pwdmaxlen=20 local trunc_symbol="..." local dir=${PWD##*/} pwdmaxlen=$(( ( pwdmaxlen < ${#dir} ) ? ${#dir} : pwdmaxlen )) local SHORT_PWD=${PWD/#$HOME/\~} pwdoffset=$(( ${#SHORT_PWD} - pwdmaxlen)) if [ ${pwdoffset} -gt "3" ] then SHORT_PWD=${SHORT_PWD:$pwdoffset:$pwdmaxlen} SHORT_PWD=${trunc_symbol}/${SHORT_PWD#*/} fi if [ "$TERM" = "xterm" -o "$TERM" = "xterm-color" -o "$TERM" = "rxvt" -o "$TERM" = "xterm-xfree86" ]; then echo -ne "\033]0;${USER}@${HOSTNAME%%.*}:${PWD/$HOME/~}\007" fi local USER_HOST="\[\033[1;32m\]\u\[\033[1;34m\]@\h" [ $UID -eq "0" ] && USER_HOST="\[\033[1;31m\]\h" PS1="\[\033[1;30m\][${USER_HOST} \[\033[1;33m\]${SHORT_PWD}\[\033[1;30m\]]${LAST}\\$\[\033[0m\] " } PROMPT_COMMAND=bash_prompt_command
Dneska v podvečer jsem v čajovně přemýšlel nad tím, jak by bylo zajímavé umět vrátit čas, prostě se ráno probudit o pár let v minulosti, ovšem pamatovat si všechno co se stalo, tedy vlastně nestalo, vědět co bude, může, následovat (znáte film „Na Hromnice o den více“?). Tak něco takového, ale mnohem mnohem větší skok zpět (třeba tři roky), vím že kausalita je pěkná mrcha, ale byl bych to ochoten risknou, i když bych se mohl mít mnohem hůř, než třeba v této časové ose. Škoda, že to nejde, prožít všechno znovu, ale vyhnout se chybám, protože víte co chcete, a to hezké si užít mnohem mnohem víc.
Tiskni
Sdílej:
dpkg-reconfigure
urpmi
není tak pohodlné (a rychlé), jako aptitude
.