Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Poněkud zajímavá směsice námětů, takže od všeho trochu, jak to tak bývá…
Jen slepý by si nevšiml, že vyšlo nové Ubuntu, tedy distribuce která se chce líbit všem začínajícím uživatelům, a zpřístupnit jim sílu Unixového operačního systému.
Koncem týdne jsem měl poměrně dost času a tak jsem neodolal, stáhnul si ISO pro amd64, a nacpal Ubuntu do emulátoru. Tedy nacpal. ono se nacpalo samo. Od doby co jsem naposledy instaloval nějakou distribuci s grafickým instalátorem se toho asi dost změnilo. Byl jsem celkem v šoku, když jsem za celou dobu sáhnul na klávesnici jen abych zadal jméno uživatele a heslo. Pak stačilo párkrát kliknout myší, a vše bylo hotovo, jediné co mi chybělo byl nějaký ukecaný mód instalátoru, a co mě nevyvádělo z úžasu byly opravdu zajímavé překlady některých sdělení :).
Řekněme, že (bez urážky) instalaci by zvládla i cvičená opice, a v průběhu jsem si připadal jak… jak to říct slušně… no dement :).
Ubuntu je opravdu nejsnadnější cestou k přechodu na GNU/Linux, instalace je skoro snadnější než u M$ ;). Budiž jistě se povedlo udělat systém papežštější než papež, a opravdu to není nic pro mě.
Jaké pak co pak, prostě bashrc pro Archa, přidal jsem moc hezký prompt, obrázek přiložen :)
. /etc/profile export EDITOR=vim export PATH=$PATH:~/.bin /usr/bin/fortune reddwarf echo alias beep='echo -e -n \\a' alias ls=' /bin/ls --color=auto' alias ll='ls -l' alias svim='sudo vim' pacman() { if echo $* |grep -E "\-S[cdefuwyvrbn]*\b|-[RUAF].*|\-S\b" &> /dev/null then sudo /usr/bin/pacman $* # su -c "/usr/bin/pacman $*" else /usr/bin/pacman $* fi } service() { sudo /etc/rc.d/$* # su -c "/etc/rc.d/$*" } # PROMPT bash_prompt_command() { local LAST=$? if [ ${LAST} -eq 0 ] then LAST='' else LAST="[\[\033[1;31m\]${LAST}\[\033[0m\]\[\033[1;30m\]]" fi local pwdmaxlen=20 local trunc_symbol="..." local dir=${PWD##*/} pwdmaxlen=$(( ( pwdmaxlen < ${#dir} ) ? ${#dir} : pwdmaxlen )) local SHORT_PWD=${PWD/#$HOME/\~} pwdoffset=$(( ${#SHORT_PWD} - pwdmaxlen)) if [ ${pwdoffset} -gt "3" ] then SHORT_PWD=${SHORT_PWD:$pwdoffset:$pwdmaxlen} SHORT_PWD=${trunc_symbol}/${SHORT_PWD#*/} fi if [ "$TERM" = "xterm" -o "$TERM" = "xterm-color" -o "$TERM" = "rxvt" -o "$TERM" = "xterm-xfree86" ]; then echo -ne "\033]0;${USER}@${HOSTNAME%%.*}:${PWD/$HOME/~}\007" fi local USER_HOST="\[\033[1;32m\]\u\[\033[1;34m\]@\h" [ $UID -eq "0" ] && USER_HOST="\[\033[1;31m\]\h" PS1="\[\033[1;30m\][${USER_HOST} \[\033[1;33m\]${SHORT_PWD}\[\033[1;30m\]]${LAST}\\$\[\033[0m\] " } PROMPT_COMMAND=bash_prompt_command
Dneska v podvečer jsem v čajovně přemýšlel nad tím, jak by bylo zajímavé umět vrátit čas, prostě se ráno probudit o pár let v minulosti, ovšem pamatovat si všechno co se stalo, tedy vlastně nestalo, vědět co bude, může, následovat (znáte film „Na Hromnice o den více“?). Tak něco takového, ale mnohem mnohem větší skok zpět (třeba tři roky), vím že kausalita je pěkná mrcha, ale byl bych to ochoten risknou, i když bych se mohl mít mnohem hůř, než třeba v této časové ose. Škoda, že to nejde, prožít všechno znovu, ale vyhnout se chybám, protože víte co chcete, a to hezké si užít mnohem mnohem víc.
Tiskni
Sdílej:
dpkg-reconfigure
urpmi
není tak pohodlné (a rychlé), jako aptitude
.