Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Please, help me! Dnes mi volala má drahá do práce, že mám ten můj linux nějaký pošomtaný, že jí 2× natvrdo vypnul počítač během práce.
Nutno podotknout, že celkem inteligentně spojovala problém s divným chroptěním vody v mém chladiči. Jenže vodu jsem před pár dny doplňoval… ale i přesto mi bylo jasné, že s ní něco nebude v pořádku. Teď večer jsem přišel domů, tak jsem vytáhnul počítač, zásoba vody v chladiči byla mizivá, ale uvnitř počítače bylo sucho (očekával jsem prolém v nějakém spoji). Doplnil jsem vodu, a ta začala celkem svižně odkapávat přes ventilátor, který ochlazuje venkovní radiátor. Odmontoval jsem jej a myslel jsem, že kape zpod ventilátoru, kde je jakýsi kovový „špunt“, který byl celý mokrý. Jenže když jsem začal stříkačkou vycucávat vodu ven, syčelo odjinud, než od tohoto špuntu. Syčelo to mezi žebrovím. Je tam normálně prožraná díra v hliníku.
CO S TÍM? Jak to zalepit? Nemám nejmenší představu, jak to opravit. Hliník se nedá pájet, nic na něm nedrží… Dokážete mi někdo poradit? SADDAME, ty jsi takový šikula, nemáš nějaký nápad?
UPDATE: Tak jsem to zalepil dvousložkovým polyesterovým tmelem s vysokým obsahem hliníku, a už to čtvrt hodiny běží a neteče
Tiskni
Sdílej:
V tom případě vzít největší vrták, vyvrtat díru podle toho červeného kolečka na fotce a dát tam špunt od vína, to je jistota :))...a na Novy rok ho treba o polnoci za chodu otvorit!
Otazkou zustava, proc to vlastne prasklo. Pokud mas nacaty chladic z vnitrni strany, tak muzes brzy ocekavat jedine dalsi dirku. Mam Zalman reserator a po dvou letech jsou hlinikove casti viditelne zoxidovane a to tam mam original kapalinu. Pry za to muze elektrolyzaOno to neprasklo. Je to prožrané oxidací, asi drobná vada materiálu, a po několika letech kontaktu s vodou se to propracovalo skrz.
Ale take bych zkusil nejaky ten dvouslozkovy tmel.Další doporučení dvousložkového tmelu? Chtěl jsem dnes zajít koupit něco na to pájení, protože mi přišlo, že pokud to jde, tak by kus kovu měl být lepší, než něco jiného. Jsem z toho nějaký rozpolcený, někdy je lepší dostat jedinou radu, člověk pak má ulehčen výběr