plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Byl jsem dnes na služebce ve Staré Boleslavi. Na cestu jsem se domluvil, že mne vezme "skorokolega" ze Zlína, kterého jsem nikdy dříve neviděl.
Domluvili jsme se, že sjede na Brno - východ a naloží mne 5.30 u Shellky kousek za Zvonařkou. Ráno jsem hupnul do šaliny, která ale zastavila na Maliňáku a ohlásila, že je zablokovaná kolej. Zavolal jsem onomu kolegovi. Říkal, že právě přijíždí k dané benzínce, a že na mne počká. Vyrazil jsem velmi svižným tempem, 5 minut po půl jsem doběhl na benzínku. Rozhlížel jsem se, které auto to může být, když v tom ke mně najelo cca 7místné Mitsubishi. Kouknul jsem dovnitř, vidím řidiče v uniformě, otevřel jsem dveře, pozdravil a celý upocený nastoupil. Odjeli jsme…
Za půl hodiny mi zvoní mobil, který se mi podařilo zvednout během vytahování z batohu:
— „Prosím?“
— „No kde jseš???“
— 8-O
S hrůzou jsem se ujistil na displeji, že mi opravdu volá kolega, v jehož autě jsem měl právě sedět…
No, všechno nakonec dopadlo dobře. Chlapi, ke kterým jsem sednul mne dovezli tam, kam jsem potřeboval, kolega to stihnul také včas. Na školení jsme se potkali a jeli spolu zpátky. Zpáteční cesta byla také zážitek, protože D1. Vzali jsme to přes Hradec, po cestě jsme zjistili, že jedeme na rezervu a široko daleko není jediná benzínka. Snad zázrakem a silou vůle jsme se dopravili až k Hypernově v Hradci, kde jsme natankovali do prakticky úplně prázdné nádrže. Asi půlhodinové zdržení nám přidal pitomec kamioňák, který způsobil mnohakilometrovou kolonu, když stál na frekventované cestě a mohl přitom stát alespoň částečně na chodníku, a také nebyly havárky jen na D1, ale jen třeba mezi Lipůvkou a Brnem byly hned 2, z toho jedna asi 7násobná. Kdo ví, co dnes bylo ve vzduchu…
Tiskni
Sdílej:
Ono se nám zdálo, že v tom bytě 2+1 toho zas tak moc není… A potom člověk vozil jedno nacpané auto za druhým, a stále toho neubývalo (teď už se tomu směji, tehdy to bylo ale spíš
)
Na druhou stranu, každý den jsme průběžně likvidovali, třídili, balili u Jany, uklízeli to u mne, a večer, až opadnul provoz (který je na té trase opravdu příšerný) tak jsem odvážel další harampádí, zatímco Jana opět balila. Kdybychom to měli odvézt najednou, bylo by to šílené. Jednak nevím kam, nevím do čeho všechno nabalit, potom tohle všechno naskládat do mého stejně prťavého (kompletně vybaveného, nikoliv prázdného) bytu. Už tehdy jsme se shodli na tom, že to bylo lepší vozit postupně, ačkoliv toho bylo mnohem více, než se na začátku zdálo.