Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tak jsem se chvíli koukal na ČT24. Dávali speciál otázek V. Moravce vysílaný z Brd na téma Americký radar. To vám byla přehlídka!
Rozhodl jsem se navázat na svůj předchozí post a udělat si takovou anktetu. Dopředu předestírám, že požadované zaměření je domácí/nekomerční použití, takže CISCO asi nebude to pravé :-)
Pln napětí očekávám vydání Intel Atom platformy. Vypadá to, že kromě officiálního Intel little falls vydá své varianty také ASUS a Gigabyte. Vzhledem k opravdu minimalistické spotřebě a nízké ceně mě napadlo, že bych si mohl postavit HTTP/FTP server pro moji osobní potřebu přístupný z venku.
Musím si povzdechnout. Nemůžu jinak. Někdo to se svým bojem za pravdu a lásku trapně přehání. Jeden příklad za všechny.
Nemůžu než jen dodat: Go, Steveee, Go Další video do zlatého fondu...:-)
Dnešní zápisek je spíše dotazem. Zajímalo by mě, jak všichni řešíte sdílení dat na domácím počítači mezi jednotlivými uživateli. Problém přiblížím na následujících řádcích...
Můj minulý blogpost mě přivedl k úvahám, jaký smysl vlastně mají "výkonější" grafické karty v Linuxu. Jsem obyčejný uživatel. Dualboot sice provozuji, ale nikoli s Windows . Pokud hraji, tak jen nativní hry, nebo to co zprovozním ve Wine. Logicky jde tedy šílenství Vista, DX10/DX10.1, 3DMark, Crysis, BIOSHOCK a já nevím co ještě zcela mimo mě.
Tak jsem se rozhodl skromě přispět HW prostředky na něco dobrého. Napadá mě termín výpočetní charita , ale to je jedno. Ono jde spíše o vědu. Nejznáměšími sítěmi distribuovaných výpočtů jsou bezesporu Folding@home a BOINC. A tak jsem se na oba projekty podíval blíže.