Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Můj minulý blogpost mě přivedl k úvahám, jaký smysl vlastně mají "výkonější" grafické karty v Linuxu. Jsem obyčejný uživatel. Dualboot sice provozuji, ale nikoli s Windows . Pokud hraji, tak jen nativní hry, nebo to co zprovozním ve Wine. Logicky jde tedy šílenství Vista, DX10/DX10.1, 3DMark, Crysis, BIOSHOCK a já nevím co ještě zcela mimo mě.
Kromě dnešních 3D Hyper-slátanin bez špetky intelektu a zábavnosti dehonestujících dnešní herní segment výkoné grafické karty moc užití nemají. Jediný výpočetní počin je minule zmiňovaný klient folding@home pro ATI a MS-Windows. ATI a nVidia sice zveřejnily CUDA a SDK, ale reálné výsledky těchto technologíí ke mě - koncovému uživateli - buď nedorazily nebo jsem je nezaznamenal. Dalšími vymoženostmi jsou akcelerace videí, ovšem tohle je věc, kterou by měly zvládat i low-endové kousky do HTPC.
Dnešní nepochopitelně nízké ceny mě donutily k zamyšlení, zda není čas upgradovat moji grafickou kartu. Zaujal mě téměř okamžitě model ATI HD3850/256MB (viz titulek) s cenou okolo 2400,-. Nenašel jsem však nikoho, kdo by tuto grafickou kartu provozoval výhradně v Linuxu, takže nevím mnoho podstatných věcí hledeně provozu v tomto OS:
Jak funguje powermanagement a regulace otáček? Fungují řádně akcelerace videí? Jaká je kompatibilita s wine a 3D aplikacemi v něm spouštěných? Jak funguje dualhead?
Na tyto a mnohé podobné otázky jsem se uplynulých pár dnů snažil nalézt odpověď. Pak mi ale došlo, že si musím odpovědět na jěště podstatnější otázku:
Budu vůbec schopen takovouto kartu v Linuxu využít? Pokud ovladače fungují, problémy jsou již vyřešeny, existují aplikace kromě her, kde takovýto HW najde využití?
Než mi dáte hodnocení "špatné" klidně se vyjádřete k tématu a přidejte své zkušenosti. Ať už s kartami ATI HD38x0 v Linuxu (9600GT předpokládám funguje perfektně) tak s případnými aplikacemi, kde tento HW najde využití...
Tiskni
Sdílej:
jen připomenu že na rok 2010 plánují v AMD uvést 12jádrovej Opteron "Magny Cours" na 45nm procesuJé, na tom se budou skvěle hrát karty...
takže 100W grafika je celkem normální věc
Jak pro koho… Když jsem měřil sestavu s X2 4400+ EE a Radeonem X300, měla v klidu 80 wattů a při maximální zátěži obou jader 120 wattů. Z tohoto úhlu pohledu mi 100 wattů pro samotnou grafickou kartu připadá značně nenormální…
Umi nvidia ovladace vubec akcelerovat video?Jenom mpeg2 přes XvMC.
Nevim jak x264, ale mpeg4 mi lepe akceleroval Matrox g450 16 MB nez GF 7600GS 256 MB.Nvidia ti rozhodně nic neakcelerovala. A vsadil bych se, že ani ten matrox ne :-P
Nevim jak x264, ale mpeg4 mi lepe akceleroval Matrox g450 16 MB nez GF 7600GS 256 MB.A x264 (když ty tomu tak říkáš) snad není MPEG4?
H.264 is a standard for video compression. It is also known as MPEG-4 Part 10, or MPEG-4 AVC
jak je na tabulce vidět, tak ais žádný enkodér nemá plnou podporu pro plný MPEG-4 Part 10.Jak to souvisí? Podle mě z toho jasně vyplývá, že H.264 je MPEG-4 Part 10 (alias AVC). Ta tabulka akorát ukazuje, že neexistuje kompletní enkodér.
H.264 od AppleZ čehož většina uvažujících lidí vyvodí, že jsem myslel QuickTime.
Preferuji výkonné grafiky (proč?) - cena nad 600,-Proč? Protože radši koupím výkonou za 600, než mainstreamovou za 5000, ne?
M-audio nemá ovladače pro Vistu x64 vůbec, takže také bych nekupoval (nejde o to, že máš Linux tak tě to nemusí zajímat, tady jde o princip, že ty ovladače prostě není schopen dodat)Tohle by slo pouzit i obracene. Sel bys do hw, ktery ma drivery pro Vistu ale pro Linux jej neni chopen dodat?