V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
V dnešných správičkách, na ./ a čo ja viem, kde ešte sa zjavila správa o Nokii a khtml. A ako obvykle bez niekoľkých dôležitých informácií, ktoré to stavajú o kúsok inam.
Kde bolo tam bolo sa Apple rozhodol, že si zoberie nejaké renderovacie jadro a voľba padla na khtml z kde šírené pod LGPL. A vývojári KDE sa tešili. Ale nie nadlho. Apple samozrejme dodržiaval LGPL a svoju novú verziu nazvanú WebCore, šíril aj so zdrojákmi. Samozrejme, že opravil mnoho chýb, pridal mnoho nových vlastností, veď na tom pracoval tým profesionálov na plný úväzok. Lenže chyba lávky. Apple vyhádzal volania funkcií závislých na kde a nahradil ich (primárne) relevantnými volaniami pre MacOS, začal používať jazyk Objective C (ako je u Apple zvykom) a najmä vydával dokumentáciu k mega-patchom (tj. porovnaj dve verzie a sprav jeden patch) len vo forme, toto opravuje bug #3456 a pridáva feature #22234. Takže z výhod WebCore sa netešia aj v KDE. Niektorí vývojári však boli neoblomní a tak chceli podpísať NDA, len aby sa dostali k BTS a vedeli, čo znamená ktorá chyba, ale Apple nechcel.
Navzdory všetkým predpokladom, ktoré sa kopia okolo linuxu, tak si Nokia vybrala WebCore od Apple. A vzdala sa tým všetkých výhod komunitného vývoja. Aj takto vyzerá LGPL v praxi.
Tiskni
Sdílej:
Niektorí vývojári však boli neoblomní a tak chceli podpísať NDA, len aby sa dostali k BTSCo je NDA a BTS ?