Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Každému se líbí něco jiného, nechápu, jak můžete reagovat s takovou banalitou. Osobně mám radši KDE než Gnome (líbí se mi víc) a rozhodně si myslím, že KDE desktop je hezčí než Windowsí jakýkoliv.
U Vás je to zjevně naopak, a co má být? Proč zase flame?
něčím jako "jsou tam moc velké ikonky a moc velká tlačítka".Což je sice pravda, ale téměř vše se dá nastavit. Jediné co mě štve, jsou příliš velké fonty, ono prostě 10 pixlů je velkých i na 1024x768. Samozřejmě si to hnedka měním. Nevím co je k tomu vede, že jsou ty ovládací prvky tak rozpláclé, přijde mi to, jako by autoři měli rozlišení monitoru alespoň 1280x1024 nebo já nevím. Avšak po patřičných úpravách nastavení, je například <noflame> Fedoří Gnome </noflame> celkem velmi působivé napohled.
Jak bědná podpora IMAPu? Připojuju se na Tiscali a na Atlas a zatim mi stačí ... co mi to uniklo? (Zatim mi Kmail stačil)
GNOME se od KDE odlišovalo tím, že podporovalo více správců oken. Zatímco KDE používá svého vlastního, v GNOME jich mohla být spousta.Nevím, jak to bylo před verzí KDE 3.x - tenkrát jsem to vůbec nestudoval, jen nainstaloval a používal - ale teď už každopádně KDE pár let umožňuje používání libovolného WM (viz KDE: tipy a triky - I (KWin)).
no tady vypada gnome 1.0 daleko lip (mozna i lip nez winXP ale to je jen muj osobni subjektivni nazor)Neni, proste zase nekdo nesmyslne zehra na nejaky nahodne nalezeny vzhled, odvozuje z nej kvalitu desktopoveho prostredi a ignoruje, ze je tento vzhled do znacne miry volitelny a ze se patrne nekomu libil mozna ve stejne mire jako se autorovi zapisu nelibi. Totez potkava KDE ... vypada to spis jako deformace z Windows, kde sice take (pry) je mozne postahovat ruzne skiny, ale nastaveni neni zdaleka tak flexibilni jako u Gnome ci KDE. Proto se pak place nad tim, jake jsou kde ikonky, okraje oken nebo dokonce barvy... vychoziho nastaveni.
Proto se pak place nad tim, jake jsou kde ikonky, okraje oken nebo dokonce barvy... vychoziho nastaveni.Výstižné. KDE (a pravděpodobně i GNOME, nemohu soudit, používal jsem naposledy tuším 1.2) lze změnit k nepoznání, ale přesto lidi berou vzhled jako argument při porovnávání.
Tiskni
Sdílej: