Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Tuhle jsem při googlení narazil na starý článek o GNOME 1.0. Byl tam i screenshot, ze kterého se mi udělalo zle.
Na linuxovém desktopu mě fascinuje, jak se rychle vyvíjí a jak je čím dál lepší a konkurenceschopnější. GNOME 1.0 bych nepoužíval ani za zlaté prase, natož abych to někomu doporučil (tak strašné nepřátele nemám). Ten článek je z roku 1999, kdy už byly Windows 2000 - vynikající desktop, který občas dodnes používám k plné spokojenosti.
Dnešní mainstreamová prostředí to Microsoftí v podstatě překonávají - a to fíčurama (KDE) nebo vzhledem (GNOME).
Poznámka: V posledních dnech jsem zachytil několik zpráv, jak někteří výrobci začínají předinstalovávat Linux na své počítače. To je asi jediná možnost, jak Linux přinést běžným uživatelům. Stejně jako BFU nesmaže předinstalovaná XP a nenahodí Gentoo, tak nesmaže předinstalované (a dobře nakonfigurované) SUSE, a nenahodí Wokna. Možná
Tiskni
Sdílej:
Každému se líbí něco jiného, nechápu, jak můžete reagovat s takovou banalitou. Osobně mám radši KDE než Gnome (líbí se mi víc) a rozhodně si myslím, že KDE desktop je hezčí než Windowsí jakýkoliv.
U Vás je to zjevně naopak, a co má být? Proč zase flame?
něčím jako "jsou tam moc velké ikonky a moc velká tlačítka".Což je sice pravda, ale téměř vše se dá nastavit. Jediné co mě štve, jsou příliš velké fonty, ono prostě 10 pixlů je velkých i na 1024x768. Samozřejmě si to hnedka měním. Nevím co je k tomu vede, že jsou ty ovládací prvky tak rozpláclé, přijde mi to, jako by autoři měli rozlišení monitoru alespoň 1280x1024 nebo já nevím. Avšak po patřičných úpravách nastavení, je například <noflame> Fedoří Gnome </noflame> celkem velmi působivé napohled.
Jak bědná podpora IMAPu? Připojuju se na Tiscali a na Atlas a zatim mi stačí ... co mi to uniklo? (Zatim mi Kmail stačil)
GNOME se od KDE odlišovalo tím, že podporovalo více správců oken. Zatímco KDE používá svého vlastního, v GNOME jich mohla být spousta.Nevím, jak to bylo před verzí KDE 3.x - tenkrát jsem to vůbec nestudoval, jen nainstaloval a používal - ale teď už každopádně KDE pár let umožňuje používání libovolného WM (viz KDE: tipy a triky - I (KWin)).
no tady vypada gnome 1.0 daleko lip (mozna i lip nez winXP ale to je jen muj osobni subjektivni nazor)Neni, proste zase nekdo nesmyslne zehra na nejaky nahodne nalezeny vzhled, odvozuje z nej kvalitu desktopoveho prostredi a ignoruje, ze je tento vzhled do znacne miry volitelny a ze se patrne nekomu libil mozna ve stejne mire jako se autorovi zapisu nelibi. Totez potkava KDE ... vypada to spis jako deformace z Windows, kde sice take (pry) je mozne postahovat ruzne skiny, ale nastaveni neni zdaleka tak flexibilni jako u Gnome ci KDE. Proto se pak place nad tim, jake jsou kde ikonky, okraje oken nebo dokonce barvy... vychoziho nastaveni.
Proto se pak place nad tim, jake jsou kde ikonky, okraje oken nebo dokonce barvy... vychoziho nastaveni.Výstižné. KDE (a pravděpodobně i GNOME, nemohu soudit, používal jsem naposledy tuším 1.2) lze změnit k nepoznání, ale přesto lidi berou vzhled jako argument při porovnávání.