Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Když jsem bydlel na koleji, napsal jsem vyhledávač, který běžel na kolejním serveru a indexoval obsah FTP serverů okolo (rozumněj, semestrálky a tak . Byla to Java+Tomcat+Lucene a s oblibou jsem ho používal na vyhledávání svých vlastních mptrojek.
Už na koleji nebydlím a svou Lucernu (tak se to jmenovalo) používat nechci. Navíc mám mptrojky uložené na externím USB disku a nechci mást svého Trackera tím, že disk občas odpojím. Taky mám hrůzu z všelijakých media library přibalených k přehrávačům (oblíbený XMMS nic takového nemá, proto je taky oblíbený). Navíc chci indexovat i svou sbírku e-booků, i když jen názvy souborů. Locate se taky nehodí.
Tak jsem si včera během tří hodin napsal v Pythonu vyhledávač Giraffe. Je to poctivý vyhledávač na bázi invertovaných seznamů, žádný humus jako grep se složitostí O(n). Mám k tomu i grafické rozhraní ala GTK. Zajímalo by mě, jak dlouho bych to psal v C++, v Pythonu to byla vážně radost.
Funguje to tak, že se na začátku vytvoří index pro vybrané adresáře. Index se uloží a pak prohledává buď CLI utilitkou nebo grafickým klikátkem (search as you type).
Udělal jsem k tomu i logo a stránku se screenshotem, návodem a stažením. Má to 260 řádek, licence je pochopitelně Public Domain.
Tiskni
Sdílej:
žádný humus jako grep se složitostí O(n).
To ale není zas tak hrozné, ne?
Je to poctivý vyhledávač na bázi invertovaných seznamů, žádný humus jako grep se složitostí O(n).LOL. No ono taky ten hloupý grep může mít paměťovou složitost třeba O(1). Zatímco tvoje asociativní pole kdóvijakou. Nehledě na to, že kdyby to někdo používal tak, že by to spustil pro každé vyhledávání (a pak ukončil), tak jsme vzhledem ke způsobu uložení indexu zpátky na O(n)