Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Když jsem bydlel na koleji, napsal jsem vyhledávač, který běžel na kolejním serveru a indexoval obsah FTP serverů okolo (rozumněj, semestrálky a tak . Byla to Java+Tomcat+Lucene a s oblibou jsem ho používal na vyhledávání svých vlastních mptrojek.
Už na koleji nebydlím a svou Lucernu (tak se to jmenovalo) používat nechci. Navíc mám mptrojky uložené na externím USB disku a nechci mást svého Trackera tím, že disk občas odpojím. Taky mám hrůzu z všelijakých media library přibalených k přehrávačům (oblíbený XMMS nic takového nemá, proto je taky oblíbený). Navíc chci indexovat i svou sbírku e-booků, i když jen názvy souborů. Locate se taky nehodí.
Tak jsem si včera během tří hodin napsal v Pythonu vyhledávač Giraffe. Je to poctivý vyhledávač na bázi invertovaných seznamů, žádný humus jako grep se složitostí O(n). Mám k tomu i grafické rozhraní ala GTK. Zajímalo by mě, jak dlouho bych to psal v C++, v Pythonu to byla vážně radost.
Funguje to tak, že se na začátku vytvoří index pro vybrané adresáře. Index se uloží a pak prohledává buď CLI utilitkou nebo grafickým klikátkem (search as you type).
Udělal jsem k tomu i logo a stránku se screenshotem, návodem a stažením. Má to 260 řádek, licence je pochopitelně Public Domain.
Tiskni
Sdílej:
žádný humus jako grep se složitostí O(n).
To ale není zas tak hrozné, ne?
Je to poctivý vyhledávač na bázi invertovaných seznamů, žádný humus jako grep se složitostí O(n).LOL. No ono taky ten hloupý grep může mít paměťovou složitost třeba O(1). Zatímco tvoje asociativní pole kdóvijakou. Nehledě na to, že kdyby to někdo používal tak, že by to spustil pro každé vyhledávání (a pak ukončil), tak jsme vzhledem ke způsobu uložení indexu zpátky na O(n)