Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Když jsem bydlel na koleji, napsal jsem vyhledávač, který běžel na kolejním serveru a indexoval obsah FTP serverů okolo (rozumněj, semestrálky a tak . Byla to Java+Tomcat+Lucene a s oblibou jsem ho používal na vyhledávání svých vlastních mptrojek.
Už na koleji nebydlím a svou Lucernu (tak se to jmenovalo) používat nechci. Navíc mám mptrojky uložené na externím USB disku a nechci mást svého Trackera tím, že disk občas odpojím. Taky mám hrůzu z všelijakých media library přibalených k přehrávačům (oblíbený XMMS nic takového nemá, proto je taky oblíbený). Navíc chci indexovat i svou sbírku e-booků, i když jen názvy souborů. Locate se taky nehodí.
Tak jsem si včera během tří hodin napsal v Pythonu vyhledávač Giraffe. Je to poctivý vyhledávač na bázi invertovaných seznamů, žádný humus jako grep se složitostí O(n). Mám k tomu i grafické rozhraní ala GTK. Zajímalo by mě, jak dlouho bych to psal v C++, v Pythonu to byla vážně radost.
Funguje to tak, že se na začátku vytvoří index pro vybrané adresáře. Index se uloží a pak prohledává buď CLI utilitkou nebo grafickým klikátkem (search as you type).
Udělal jsem k tomu i logo a stránku se screenshotem, návodem a stažením. Má to 260 řádek, licence je pochopitelně Public Domain.
Tiskni
Sdílej:
žádný humus jako grep se složitostí O(n).
To ale není zas tak hrozné, ne?
Je to poctivý vyhledávač na bázi invertovaných seznamů, žádný humus jako grep se složitostí O(n).LOL. No ono taky ten hloupý grep může mít paměťovou složitost třeba O(1). Zatímco tvoje asociativní pole kdóvijakou. Nehledě na to, že kdyby to někdo používal tak, že by to spustil pro každé vyhledávání (a pak ukončil), tak jsme vzhledem ke způsobu uložení indexu zpátky na O(n)