Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Na hry sou konzole
Jdu blejt, velebnosti.
na prezentace Impress
Sakra, už nemám, co bych blil.
Na hry sou konzole,Ne, nejsou.
ale windows server je dnes zrovna tak vykonny jako linux.
...lepe receno, je jim jedno jak je to udelano, hlavne ze to funguje.
Pak je ale Linux naprosto jasná volba, řekl bych.
Pak je ale Linux naprosto jasná volba, řekl bych.reseni pod linuxem maji tu 'nevyhodu', ze je mozno si 'vybrat'. Centos, RH, Debian, SE, Slack, SuSE a dalsi a dalsi distribuce a to vse kombinovane s init scripty, nainstalovanymi nebo take nenainstalovanymi knihovnami atd. Reseni pro Windows je jeden setup.exe.
Jasně. Windows: stáhneš setup.exe --> další --> další...
V Linuxu doinstaluješ pohodlně všechno jedním příkazem, správcem balíčků.
Dá ti tvůj správce balíčků takovou možnost?
Toto není třeba. Naopak je velkou výhodou, pokud distribuce striktně dodržují FHS. Programy plus další soubory jsou tak na "správných místech". Fakt si nedovedu představit, že bych sednul k Linuxu a musel de facto "hledat" umístění programů či jiných souborů...
Omezení (1. řádek): Pomocí správce balíčků nainstaluješ najednou téměř libovolný počet balíčků. Toto ve Windows jaksi moc nejde.
Gratuluji a doufám, že tučňák časem neskončí v koši, ale budeš se k němu rád vracet
Ohledně AutoCADu, koukám že R14 ve Wine údajně funguje docela dobře - http://appdb.winehq.org/appview.php?appId=86
Gratuluju. Až se *buntu nabažíš, je čas zkusit jiná (pro pokročilé) distra -- Gentoo, Arch Linux, Slackware či dokonce Linux From Scratch apod. Hodně štěstí.
+1, začínal jsem na Mandraku a SUSE, pak se mi několikrát rozbily závislosti .rpm balíčků a nebyl jsem pak schopný nic instalovat (věřím, že teď už to funguje dobře) až jsem se nějak přiklonil k tomu .deb světu a teď používám převážně Debian a Ubuntu. Často spíš to Ubuntu, protože má v podporovaných verzích novější balíčky.
Ale žít se dá v podstatě s jakýmkoli GNU/Linuxem, takže je mi to celkem jedno – v práci člověk často potká různé CentOSy a RedHaty.
Tak on je rozdíl mezi nainstalovaným linuxem na hlavním drahým počítačiPsal jsem to mimo jiné v kontextu blogpostu.
O to víc mě udivuje, že tolik lidí dlouhodoběV blogpostu je jen jeden ne?
Tiskni
Sdílej: