Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tiskni
Sdílej:
Na hry sou konzole
Jdu blejt, velebnosti.
na prezentace Impress
Sakra, už nemám, co bych blil.
Na hry sou konzole,Ne, nejsou.
ale windows server je dnes zrovna tak vykonny jako linux.
...lepe receno, je jim jedno jak je to udelano, hlavne ze to funguje.
Pak je ale Linux naprosto jasná volba, řekl bych.
Pak je ale Linux naprosto jasná volba, řekl bych.reseni pod linuxem maji tu 'nevyhodu', ze je mozno si 'vybrat'. Centos, RH, Debian, SE, Slack, SuSE a dalsi a dalsi distribuce a to vse kombinovane s init scripty, nainstalovanymi nebo take nenainstalovanymi knihovnami atd. Reseni pro Windows je jeden setup.exe.
Jasně. Windows: stáhneš setup.exe --> další --> další...
V Linuxu doinstaluješ pohodlně všechno jedním příkazem, správcem balíčků.
Dá ti tvůj správce balíčků takovou možnost?
Toto není třeba. Naopak je velkou výhodou, pokud distribuce striktně dodržují FHS. Programy plus další soubory jsou tak na "správných místech". Fakt si nedovedu představit, že bych sednul k Linuxu a musel de facto "hledat" umístění programů či jiných souborů...
Omezení (1. řádek): Pomocí správce balíčků nainstaluješ najednou téměř libovolný počet balíčků. Toto ve Windows jaksi moc nejde.
Gratuluji a doufám, že tučňák časem neskončí v koši, ale budeš se k němu rád vracet
Ohledně AutoCADu, koukám že R14 ve Wine údajně funguje docela dobře - http://appdb.winehq.org/appview.php?appId=86
Gratuluju. Až se *buntu nabažíš, je čas zkusit jiná (pro pokročilé) distra -- Gentoo, Arch Linux, Slackware či dokonce Linux From Scratch apod. Hodně štěstí.
+1, začínal jsem na Mandraku a SUSE, pak se mi několikrát rozbily závislosti .rpm balíčků a nebyl jsem pak schopný nic instalovat (věřím, že teď už to funguje dobře) až jsem se nějak přiklonil k tomu .deb světu a teď používám převážně Debian a Ubuntu. Často spíš to Ubuntu, protože má v podporovaných verzích novější balíčky.
Ale žít se dá v podstatě s jakýmkoli GNU/Linuxem, takže je mi to celkem jedno – v práci člověk často potká různé CentOSy a RedHaty.
Tak on je rozdíl mezi nainstalovaným linuxem na hlavním drahým počítačiPsal jsem to mimo jiné v kontextu blogpostu.
O to víc mě udivuje, že tolik lidí dlouhodoběV blogpostu je jen jeden ne?