Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
jsem na separačce zapomněl... služební kšiltovku
Hlavně že ne okurku. :-)
jj, to Al Bunda také říkal o obchodě s botami
mytí zrcadel na záchodech, mopování..já jsem na vojne musel drhnout zachody kartackem na zuby. TO je zkusenost ...
Platí 65 Kč/hod mzdu + 10 Kč/hod příplatek na prací prášek (praní uniformy), který se nedaní.No ty brďo, to bych asi ani ráno nechtěl vstát. Co vlastně umíš? Proč neděláš něco jiného?
Za tyhle peníze, když to tak počítám, pracuje docela dost lidí.Já mam takový pocit, že dokonce většina, protože ono je to rozdělené do platových tříd a méně než 65Kč/hod dosáhneš při standardní týdenní 40 hodinovce pouze výjimečně u některých povolání (a nebo když pracuješ pod Němcama – aspoň tady). Nevím jestli na platové třídy má nějaký vliv lokalita.
Jednak se tím připravuje o blahobytZas když víš jak se uživit a jak si všelico udělat tak ani ne. Čím víc jdeš na východ tím je to horší. Pro všechny nemusí být měřítkem blahobytu hodinová mzda.
Tuhle sociálně obohacující zkušenost asi dříve dávala vojenská sluzba...Ano, přesně tohle slýchávám od svých kolegů, kteří byli v armádě.
Naprosto idealni kvalifikace pro supportaka, pokud jsi komunikativni. A odtamtud se da vypracovat na sysadmina.Třeba ve Web4U vyhazujou lidi tradičně na konci zkušebky, pokud se sebou nenechají úplně vláčet, takže místo tam vždycky najdeš a za ty 3 měsíce nabereš trochu zkušenosti. Když se mezitím budeš učit s administrací Linuxu (klasika LAMP), tak za nějakou chvíli můžeš jít dělat admina.
Nauč se něco perspektivnějšího – nainstaluj si OpenLDAP1, vytvoř si v něm účty, skupiny, něco si o tom přečti… přečti si i něco o databázích, nainstaluj si MariaDB/MySQL a PostgreSQL. Nauč se regulární výrazy, skriptování v Bashi a Perlu. Základní GNU nástroje (find, xargs, grep…). Smažení hranolek ani znalost MS Office se do životopisu nedávají.
[1] používají ho mj. i mobilní operátoři; ti velcí v tom mají desítky milionů účastníků
Hodne lidi by se na tvem miste radsi flakala na davkach nebo delala telemarketing, prodavala duchodcum hrnce a podobne sracky.Vážně by někdo radši prodával telemarketing, než pracoval v něčem jednoduchém? To mi přijde jako úplné dno.
Řepkový olejKdyž už se diskuse stočila tímto směrem, můžu se zeptat, jak má řepkový olej chutnat? Běžně používám slunečnicový ojel, do salátů řecký olivový. V rámci nějaké paniky za zdravější jídlo jsem si koupil dražší řepkový, zkusil jej dát do salátu a vyhodil, zkusil na smažení a vyhodil. V obou případech to nešlo sníst jak to bylo hnusné. Samotný olej je asi v pořádku, chutná, vlastně nechutná nijak. (Asi bych poznal rozdíl mezi slunečnicovým a řepkovým, ale prostě chuť samotná je minimální). Co jsem našel po netu, tak se všude píše neutrální chuť. Tohle neutrální nebylo. Pouze několik málo lidí má stejnou zkušenost jak já. Jako může být starý nebo něco, ale to bych asi poznal na chuti přímo a asi by nebyl průzračný a zlatý. Takže otázka zní: používáte někdo řepkový olej a jak chutná?
Jinak v jídle nejsem vybíravý, sním i domácí klobásu.Vybíravý bys nebyl, kdybys snědl i párky z lidlu
mytí zrcadel na záchodech
Připomněl jsi mi scénu (28:18) z filmu Zlaté časy na Ridgemont high.
Tiskni
Sdílej: