Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Předně - zavíračky jsou ultimátní zlo...
O co jde? No, správně by každou noc v restauraci měla být noční směna. Jenže nejsou lidi, nebo peníze (nebo obojí), a proto jsou ve všední dny zavíračky, noční jsou obvykle jen v pátek a sobotu. Zavíračka je směna, jejíž účelem je na noc uzavřít restauraci. Trvá standartně od 14:30 do 22:45. Tudíž se na ní dělá vše, co by se jinak dělalo na noční. Musí se odmýt všechno nádobí a equipment, vyčistit fritézy a grily, vymopovat podlahu, případně vyměnit olej ve fritézách, je-li to nutné, atd. Vzhledem k tomu, že nás je málo, a mnohdy musíme dělat zavíračku a zároveň vařit, tak je to někdy pořádná honička. Je to pakárna, a na mně to teď padlo, protože kolega co zavíračky ve velkém dělal dříve nás opouští, takže to asi budu muset na čas převzít po něm. Radost z toho opravdu nemám (a ještě menší radost mám z nočních - někomu to asi nevadí, ale já zastávám názor že v noci se má spát, popravdě řečeno jsem v noci nikdy nepracoval a obávám se jestli to zvládnu).
Slovo checklist má v McD více významů. Může to být checklist, který crew trenér (CT) nebo potenciální crew trenér (PCT) vypracovává na směně normálním crew nebo crew v tréningu. Spočívá to v tom, že CT/PCT sleduje pracovníka při práci, následně do formuláře vypíše jeho hodnocení v daných bodech podle stanoviště, případně doplní nějaký osobní komentář (věci za co tě chválím, věci co ti vytýkám, měl by ses zaměřit na,...), a na závěr to s dotyčným osobně probere a dá k podepsání. Výstupem je pak checklist s úspěšností v procentech, aby byl považovaný za úspěšný, musí být alespoň na 85 %.
Mimochodem, já sám teď dostal akční plán na tři měsíce, takže jsem momentálně PCT, a pokud vše půjde podle plánu (osvědčím se, budu chodit na meetingy a napíšu dobře test), tak 1.12.2015 si budu muct slavnostně připnout na uniformu bílou jmenovku (budu CT).
Ovšem checklistem se může myslet i FIFO checklist. To je soupiska dat spotřeby jednotlivých surovin na celé restauraci. Podle toho se dá zjistit, co nám například přebývá a přitom brzy projde, a zkontrolovat FIFO (First In First Out - neboli aby se nejdříve spotřebovávaly suroviny starší, a až pak novější). Tenhle soupis se dělá dvakrát do měsíce, a dělám ho já, protože jsem se projevil jako dobrý systematik a dostal neoficiální funkci správce skladů. FIFO checklist jsem dělal zatím jeden (na papír), na další už mám přichystanou poloautomatickou Calc/Excel tabulku, s tím že ji budu vyplňovat přímo na tabletu a ušetřím si tím práci s přepisováním zpět do PC.
Jsem opravdu zvědavý, co mě tu bude čekat dál. Vzhledem k tomu, že jsem PCT, tak bych se měl asi naučit otvíračky (uvedení restaurace do provozu ráno po zavíračce) a papírování. Jenže, kdybych dělal otvíračky, kdo bude dělat zavíračky? Zavíračku dělají dva pracovníci, přičemž teď jsme tam právě dva (se mnou, přičemž já v tom nemám kdovíjakou praxi), co zavíračky umí, s tím že to dnes budeme zaučovat třetího. Až budu mít zavíračku já a ten co ho to budeme dnes učit, tak to bude ještě sranda...
Tiskni
Sdílej:
Je pravda, že takové to správné pionýrské nadšení má něco do sebe. Já už to dlouho nezažil a začíná se mi po tom stýskat. Jojo to byly časy, když sme se šátky na krku vyrazili na BSP (brigáda socialistické práce) a zpívali si při tom. To pak šlo samo.
Chtěl bych se na chvíli vrátit...
Mne spíš děsí. Na začátku to znělo tak, že si našel nějakou nic moc práci, než se trochu vzpamatuje, dovzdělá a vrhne se na kariéru v IT. Teď už je to "Začínal jsem mytím podlah jako vy a teď už čistím salát; když to půjde dobře, do půl roku se dostanu k hranolkům a pak to začne sypat." (Nebo tak nějak, nechce se mi teď dohledávat přesné znění.) Už ani slovo o IT a celé to zní, jako by hlavním (postupným) cílem bylo stát se crew trenérem s výhledem na zářnou kariéru v McDonalds.
Pokud to někomu vyhovuje a naplňuje ho to, proč ne. Jen mne znepokojuje, jak rychle ten systém dokáže asimilovat člověka, který se na něj ještě před rokem (?) díval s nadhledem jen jako na přestupnou stanici, než si najde něco lepšího.
mít dlouhodobě zavíračky nejde vydržet bez toho, aby se člověk nezbláznil.Promiň mi malý logický koutek, snažím se dešifrovat tu větu. Nejde to tedy vydržet bez nezbláznění. Nejde to bez něj, jde to tedy pouze s ním, tím nezblázněním. Tedy když vydržíš, znamená to, že se nezblázníš. To je vlastně v pohodě, ne?
Už ani slovo o IT a celé to zní, jako by hlavním (postupným) cílem bylo stát se crew trenérem s výhledem na zářnou kariéru v McDonalds.Proto ho taky podezírám. Tak před dvěma roky se McD pustil do kampaně která se snaží napravit pošramocenou reputaci McD jakožto zaměstnavatele (nechvalně známé McJobs) a udělali tak trapné video, že ho museli stáhnout z oběhu. Zápisky mi přijdou přesně v tomhle stylu psané (neustále omílání jakýchsi McTermínu, žádná kritika zaměstnavatele,…) tak podezřívám autora, že úplně něco jiného píše a úplně něco jiného dělá. Je to dost podobné tomu co dělal Kaluža s jeho Banánem. Zas na druhou stranu když si projdu předchozí autorovi zápisky…to by se teda McD pořádně plácnul přes kapsu kdyby nasadil takového trojského koně mezi linuxáky. Nevím, nejsem si jistý. Docela by mě zajímalo jak moc legální to může být z pohledu zákona.
tak trapné video, že ho museli stáhnout z oběhu
Nebo se o to aspoň pokusit. :-)
Někdy mám stejně ale pocit, že je mým osudem být jen ten loser z Mekáče.Pak nezbývá než jít za svým snem. :)