V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
getaddrinfo()
, getnameinfo()
, res_query()
a res_search()
za pomoci standardních libc funkcí a vláken. Pokud jsou moje informace správné, tak by měla být dnes pohlcena systemd. Sám jsem se zatím dostal k prozkoumání té originální.
Dostal jsem se k tomu v rámci dolaďování knihovny netresolve, která vedle základní funkcionality umožňuje využívat různé speciální backendy a stejnětak poskytuje vedle vlastného API i frontendy implementující jiná známá API. V rámci knihovny netresolve lze použít asyncns API jako backend i jako frontend. Frontend vypadá tak, že netresolve-asyncns.so
implementuje celé API a jde buď linkovat namísto libasyncns a nebo podsunout hotovému programu pomocí utility wrapresolve
, která nedělá nic jiného než že nastaví LD_PRELOAD
na seznam podobných frontendů, které netresolve poskytuje.
Nedávno z googlu záhadně zmizela dokumentace k asyncns a generovaná dokumentace v rámci zdrojáků nevypadá moc funkční, takže se řídím převážně obsahem hlavičkového souboru, kde jsou funkce přecijen nějak okomentované. Osobně celé API chápu tak, že si pomocí asyncns_new()
vytvořím asyncns_t
, který na pozadí vytvoří pool vláken, a přes tento objekt pak posílám dotazy (například pomocí asyncns_getaddrinfo()
) s možností ponechat si asyncns_query_t
, přes který se můžu ptát na stav dotazů v případě potřeby. Dále od asyncns_t
získám souborový deskriptor, který zapojím do svého event loopu a pokaždé, když je připravený, zavolám asyncns_wait()
s volbou block = 0
a pomocí asyncns_getnext()
vyzvednu první odpověď.
V případě více dotazů předpokládám, že se API bude používat tak, že po každém neblokujícím volání asyncns_wait()
bude následovat asyncns_getnext()
a zpracování příchozí odpovědi. Na to už pokud vím žádná dokumentace není, příklady použití taky ne a test ve zdrojovém stromu libasyncns je nedostačující, takže můžu jenom hádat. Osobně bych si představoval, že budu asyncns_getnext()
volat tak dlouho, dokud nevrátí NULL a po každém volání výsledek celý zpracuju a zruším. No a pak je tu možnost zrušení dotazu asyncns_cancel()
. To všechno je obsahem násoedujícího testu (jehož průběžně aktualizovanou verzi najdete v gitu).
#include <asyncns.h> #include <poll.h> #include <stdlib.h> #include <string.h> #include <assert.h> #include <stdbool.h> #include <unistd.h> int main(int argc, char **argv) { asyncns_t *asyncns; asyncns_query_t *query; struct addrinfo *result; struct pollfd pollfd = { .events = POLLIN }; int status; asyncns = asyncns_new(10); assert(asyncns); assert(asyncns_getnqueries(asyncns) == 0); assert(asyncns_getnext(asyncns) == NULL); pollfd.fd = asyncns_fd(asyncns); assert(pollfd.fd > 2); query = asyncns_getaddrinfo(asyncns, "127.0.0.1", NULL, NULL); assert(query); assert(asyncns_getnqueries(asyncns) == 1); assert(asyncns_getnext(asyncns) == NULL); asyncns_cancel(asyncns, query); query = NULL; assert(asyncns_getnqueries(asyncns) == 0); assert(asyncns_getnext(asyncns) == NULL); query = asyncns_getaddrinfo(asyncns, "127.0.0.1", NULL, NULL); assert(query); assert(asyncns_getnqueries(asyncns) == 1); assert(asyncns_getnext(asyncns) == NULL); usleep(100000); status = poll(&pollfd, 1, 0); assert(status == 1); status = asyncns_wait(asyncns, 0); assert(status == 0); assert(asyncns_isdone(asyncns, query)); assert(asyncns_getnqueries(asyncns) == 1); assert(asyncns_getnext(asyncns) == query); status = poll(&pollfd, 1, 100); assert(status == 0); status = asyncns_getaddrinfo_done(asyncns, query, &result); assert(asyncns_getnqueries(asyncns) == 0); /* Intuitively, this should not be needed but the docs state that * a call to `asyncns_wait()` is necessary so that `asyncns_getnext()` * provides meaningful results. */ status = asyncns_wait(asyncns, 0); assert(status == 0); /* There were two queries issued, one of which has been cancelled * and the other has been freed afterwards. As none of them can be * returned, the only meaningful result of `asyncns_getnext()` is * NULL. */ assert(asyncns_getnext(asyncns) == NULL); asyncns_free(asyncns); asyncns_freeaddrinfo(result); return EXIT_SUCCESS; }Výsledek je ten, že test náhodně padá na druhém nebo třetím testu výsledku
asyncns_getnext()
nebo projde, vyzkoušet můžete sami. Prvně tedy asyncns_getnext()
správně vrací jeden nebo druhý dotaz, další volání někdy fungují a někdy ne. Opakovaná volání asyncns_wait()
v testu původně nebyla, ale na základě nejednoznačné dokumentace v hlavičkovém souboru jsem je pro jistotu přidal. Můžete si všimnout možnosti předat na příkazové řádce volbu --skip-cancel
, která způsobí vynechání testu vytvoření a zrušení dotazu. Zajímavé je, že s touto volbou test prochází i při mnohočetném opakování. Asi není náhodou, že se volání asyncns_cancel()
v upstreamovém testu vůbec nevyskytuje.
Abych autorovi nekřivdil, dřívější API getaddrinfo_a od Ulricha Dreppera zahrnuté do glibc pro jistotu u gai_cancel()
v dokumentaci vtipně uvádí, že dotaz nelze zrušit, pokud je zpracováván, což značně kazí iluzi možnosti dotaz kdykoli ukončit. Na druhou stranu libasyncns nedokumentuje, co se stane s již běžícím obslužným vláknem, takže těžko říct, co je horší. V netresolve se tomu vyhýbám tím, že vlákna vůbec nepoužívám a toto privilegium volitelně přenechávám aplikaci a backendům (žádný z mých backendů toho v tuto chvíli naštěstí nevyužívá).
Pořád si říkám, jestli jsem něco nepřehlédl. Navíc ani nevím, jestli a kam má smysl hlásit chybu, vzhledem k tomu, že libasyncns je mrtvý projekt. Nejspíš budu muset reimplementovat to samé pro jeho současnou alternativu v rámci systemd stromu.
UPDATE 2014-11-05: Na základě feedbacku od Hans1024 zápisek nyní obsahuje test, který lépe vystihuje problém s asyncns_cancel()
a odkaz na odpovídající soubor v gitu.
Tiskni
Sdílej:
asyncns_isdone(asyncns, q0)
, protoze pred nim se vola asyncns_cancel(asyncns, q0)
, ktera na q0 zavola free. Je to napsane i v tom headeru.
Pak pri asyncns_wait
u failne !q->done
v complete_query
. Teprve po odstraneni toho assertu to failuje jak je popsano ve clanku.
Vypada to ze pri pouziti asyncns_cancel
prijde nejaka odpoved (q1 nebo q2) dvakrat a proto failne ten assert !q->done
. Mozna mam tuseni cim to je. asyncns_cancel
asi zadnym zpusobem nerekne tomu threadu ktere vyrizuje q0, ze se na ten pozadavek ma vykaslat, akorat smaze veskere zaznamy o q0, takze ten thread pak posle odpoved na q0, asyncns_wait
se ji snazi zpracovat a chybne urci, ze se jedna o odpoved na q1 nebo q2. Kdyz dam asyncns_wait(asyncns, 1);
pred ten cancel, test funguje.
Failoval mi asyncns_isdone(asyncns, q0), protoze pred nim se vola asyncns_cancel(asyncns, q0), ktera na q0 zavola free.Tak na ten jsem se zatím nikdy nechytil, ale good catch, tahle kontrola tam nepatří.
Teprve po odstraneni toho assertu to failuje jak je popsano ve clanku.Takže teď jsme na stejné situaci.
Vypada to ze pri pouziti asyncns_cancel prijde nejaka odpoved (q1 nebo q2) dvakrat a proto failne ten assert !q->done.Ale mně failují až ty
getnext
, ne done
, a dokonce jako první odpověď vždy dostanu q1 nebo q2, až potom i to failuje. Trochu jsem to vylepšil.
diff --git a/tests/test-asyncns.c b/tests/test-asyncns.c index 80ed7b8..5194682 100644 --- a/tests/test-asyncns.c +++ b/tests/test-asyncns.c @@ -102,7 +102,6 @@ main(int argc, char **argv) asyncns_cancel(asyncns, q0); assert(asyncns_getnqueries(asyncns) == 0); assert(asyncns_getnext(asyncns) == NULL); - assert(!asyncns_isdone(asyncns, q0)); } /* Start first real query */ @@ -144,6 +143,9 @@ main(int argc, char **argv) status = asyncns_wait(asyncns, 0); assert(status == 0); + /* Check that the first query is no longer there */ + assert(asyncns_getnext(asyncns) != q1); + /* Now second query should be available via `asycns_getnext()` */ assert(asyncns_getnext(asyncns) == q2); @@ -157,6 +159,10 @@ main(int argc, char **argv) status = asyncns_wait(asyncns, 0); assert(status == 0); + /* Check that the old queries are no longer there */ + assert(asyncns_getnext(asyncns) != q1); + assert(asyncns_getnext(asyncns) != q2); + /* Now no more queries should be available via `asycns_getnext()` */ assert(asyncns_getnext(asyncns) == NULL);Zjistil jsem, že když to pustím v cyklu, tak se mi to náhodně zastaví na jedné z těch podmínek, kde to kontroluje, zda next není q1, což mi přijde dost divoké, zvlášť když je libasyncns schopná vrátit q1, po jeho zrušení q2 a po jeho zrušení zrušený q1.
diff --git a/tests/test-asyncns.c b/tests/test-asyncns.c index 5194682..099d78f 100644 --- a/tests/test-asyncns.c +++ b/tests/test-asyncns.c @@ -143,7 +143,8 @@ main(int argc, char **argv) status = asyncns_wait(asyncns, 0); assert(status == 0); - /* Check that the first query is no longer there */ + /* Check that the old queries are no longer there */ + assert(asyncns_getnext(asyncns) != q0); assert(asyncns_getnext(asyncns) != q1); /* Now second query should be available via `asycns_getnext()` */ @@ -160,6 +161,7 @@ main(int argc, char **argv) assert(status == 0); /* Check that the old queries are no longer there */ + assert(asyncns_getnext(asyncns) != q0); assert(asyncns_getnext(asyncns) != q1); assert(asyncns_getnext(asyncns) != q2);To je ale docela problém, protože libasyncns tak drží referenci na zrušená data, jestli to správně chápu, tu referenci dále používá a ještě navíc ji předává volajícímu. Ta funkce
asyncns_cancel()
je tím pádem v podstatě nevolatelná, pokud si člověk nechce rozsypat stav knihovny a aplikace.
Nevidim zadny mechanismus, ktery by mohl zabranit probihajicimu threadu poslat odpovedTo zní jako bug.
takze to k tomu asi neni vubec urcene.Erm...
/** Cancel a currently running query. q is is destroyed by this call * and may not be used any futher. */ void asyncns_cancel(asyncns_t *asyncns, asyncns_query_t* q);Dle dokumentace je to k tomu jednoznačně určené, jen to není naimplementované. Ovšem nemůžu přijít na minimální test, protože pokud vyzvednu zavolám
poll(timeout=100)
a asyncns_wait(block=1)
, tak asyncns_getnext()
správně vrátí NULL
a zdá se, že se to rozsype až s dalším dotazem a to ještě podle všeho nedeterministicky.
zavolám poll(timeout=100) a asyncns_wait(block=1), tak asyncns_getnext() správně vrátí NULL a zdá se, že se to rozsype až s dalším dotazemVe funkci handle_response (kterou vola wait na vsechny odpovedi) je:
if (!(q = lookup_query(asyncns, resp->id))) return 0;Pokud je jedinny query ten smazany, pak lookup_query nenajde zadny query odpovidajici id odpovedi a getnext vraci NULL. Pri vytvoreni noveho query se muze stat, ze se prideli stejne id jako q0. Nedeterministicke je to mozna proto, ze prideleni toho id je ovlivnene tim, jestli thread pro q0 uz skoncil.
MAX_QUERIES
.
diff --git a/libasyncns/asyncns.c b/libasyncns/asyncns.c index bc0b708..ada1d55 100644 --- a/libasyncns/asyncns.c +++ b/libasyncns/asyncns.c @@ -1474,6 +1474,10 @@ void asyncns_cancel(asyncns_t *asyncns, asyncns_query_t* q) { asyncns->n_queries--; free(q); + /* This is needed to avoid allocating the same id for the next query. */ + asyncns->current_index++; + asyncns->current_id++; + errno = saved_errno; }S tímhle patchem mi test probíhá bez problémů.
1) Schopnost redakčního systému kurvit blogy po každém uložení tím, že vyrábí falešné prázdné odstavce mezi kusy textu, které mají být skutečnými odstavci.
To robí wysiwyg. Vypnúť a pôjde to (teda aspoň mne to ide)
3) Emulátor terminálu Terminology zdá se občas vynechá prázdnou řádku a občas ne, netuším proč.
Nie sú tie riadky vypísané nejakým exotickejším spôsobom než \n? Ak sú vypísané pomocou riadiacich sekvencií mohlo by to znamenať, že terminology kopíruje relatívne surové dáta z terminálu. Možno sa mýlim, neskúšal som.
To robí wysiwyg.Nikoliv, ten nepoužívám.
Nie sú tie riadky vypísané nejakým exotickejším spôsobom než \n?Jsou to úplně stejné nové řádky jako ty, které to vezme. Ale není se čemu divit, celý Enlightenment 0.19 je tak nějak po různu pojebaný, chtělo by to ještě trochu péče.