Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Rozhodně mnohem lepší, než ty dnešní jednorázové mrdky, sehnat klávesnici s velkým Enterem, klasickým blokem insert, home... a normálními f tlačítky je dnes docela problém.
Nene, správně je malý Enter (jenom přes jednu řadu kláves), jak to mají často Američani. Jenom tak je možno zachovat oba dlouhé shifty a dlouhý backspace, navíc větší zpětné lomítko je taky velice příjemné. V Evropě jsme to pěkně zkryplili.
A proc to je vlastne spravne?
No, vzhledem k tomu, že backspace používám zásadně víc, než enter, bych očekával trochu víc úcty tady k té důležité klávese...
no nie vsetci sme take nemehla jak ty Neviem si predstavit, ze by som pisal nejaky dlhy text s tym, ze budem viac backspace-ovat ako Enter-ovat.
malý BackSpace vůbec nevadíVěc názoru. Mně vadí velmi. Moje ideální klávesnice (těžko sháněná) má velký Enter, velký Backspace, velký pravý Shift a poloviční levý Shift. K tomu oba větší Ctrl a hlubší Space. Samozřejmě normální rozložení kurzorových kláves a spol.
A nemaji klavesnice s velkym backspace obvykle i divne umistenou \-klavesu? (Vedle z-klavesy namisto vedle backspace). To zas velmi vadi mne.
[hint: je blízko myše]...ale fuj! Enter na numerický používám jen pokud píšu čísílka, ale hůř se do něj trefuje v podnapilém stavu, proto mám rád co možná největší enter.
Jo, to souhlas.Nene, správně je malý Enter (jenom přes jednu řadu kláves), jak to mají často Američani. Jenom tak je možno zachovat oba dlouhé shifty a dlouhý backspace, navíc větší zpětné lomítko je taky velice příjemné. V Evropě jsme to pěkně zkryplili.
to jo - zatím všechno kupujou, nebo kopírujou, ale ta doba, kdy nás čína strčí do kapsy asi není daleko
cinani produkt predstavuji a kaslou na formalityA dost často kašlou i na to, aby ten produkt sami vyvinuli. Prostě ho oprásknou od někoho jiného.
Alebo Indiani Napriklad ako dlho pripravovali misie na Mesiac LCROSS a LRO za ucelom zistenia vody na Mesiaci. No a Indiani vyslali sondu a predbehli ich.
Jede komunista dad do ciny oslavovat? :-)
V Cine se cenzura svadi na komunismus. A v kapitalistickych statech na terorismus a kindrporno.
Mj jedno za 18 a druhe bez 2 za 20.
Pohled politicky nezavisleho.
Čína není kapitalistický stát?No to je otázka. Vládnoucí strana má sice ve svém názvu komunistická, ale to co tam panuje je tvrdý kapitalismus. Takže Čína je asi kapitalistický stát.
Tomu se říká politicky korektní klávesnice.
A jedna hyperkorektní euroklávesnice.
A ten nápis "Internet Explorer", to je reklama na co?
autorsko-právně čistší než dělání kopiíJe-li řádně uveden zdroj, tak to IMO není problém.
nechtěl jsem zatěžovat Ábíčko „zbytečnými“ datyTak to už vůbec není problém
Tiskni
Sdílej: