Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Čínská lidová republika chystá oslavy 60. výročí založení komunistického státu a součástí oficiální ceremonie bude demonstrace pokroku ve vědě a technice pomocí nezbytných alegorických vozů.
Nicméně s blížícím se výročím roste kromě ega komunistické strany i cenzura Internetu, a tak tamní cyberkultura zareagovala po svém – v blozích, fórech a sociálních sítích je hitem posledních dnů fotomontáž, která na velkoplošnou obrazovku alegorického vozu vědy (a také výpočetní techniky) nechala zobrazit obligátní chybovou hlášku Internet Exploreru hlásající „Stránka nemůže být zobrazena“, kterou právě v těchto dnech mohou Číňani ze zřejmých důvodů zahlédnout častěji, než je obvyklé.
Zdroj: China Digital Times: Computer Technology Float for National Day Parade
Tiskni
Sdílej:
Rozhodně mnohem lepší, než ty dnešní jednorázové mrdky, sehnat klávesnici s velkým Enterem, klasickým blokem insert, home... a normálními f tlačítky je dnes docela problém.
Nene, správně je malý Enter (jenom přes jednu řadu kláves), jak to mají často Američani. Jenom tak je možno zachovat oba dlouhé shifty a dlouhý backspace, navíc větší zpětné lomítko je taky velice příjemné. V Evropě jsme to pěkně zkryplili.
A proc to je vlastne spravne?
No, vzhledem k tomu, že backspace používám zásadně víc, než enter, bych očekával trochu víc úcty tady k té důležité klávese...
no nie vsetci sme take nemehla jak ty Neviem si predstavit, ze by som pisal nejaky dlhy text s tym, ze budem viac backspace-ovat ako Enter-ovat.
malý BackSpace vůbec nevadíVěc názoru. Mně vadí velmi. Moje ideální klávesnice (těžko sháněná) má velký Enter, velký Backspace, velký pravý Shift a poloviční levý Shift. K tomu oba větší Ctrl a hlubší Space. Samozřejmě normální rozložení kurzorových kláves a spol.
A nemaji klavesnice s velkym backspace obvykle i divne umistenou \-klavesu? (Vedle z-klavesy namisto vedle backspace). To zas velmi vadi mne.
[hint: je blízko myše]...ale fuj! Enter na numerický používám jen pokud píšu čísílka, ale hůř se do něj trefuje v podnapilém stavu, proto mám rád co možná největší enter.
Jo, to souhlas.Nene, správně je malý Enter (jenom přes jednu řadu kláves), jak to mají často Američani. Jenom tak je možno zachovat oba dlouhé shifty a dlouhý backspace, navíc větší zpětné lomítko je taky velice příjemné. V Evropě jsme to pěkně zkryplili.
to jo - zatím všechno kupujou, nebo kopírujou, ale ta doba, kdy nás čína strčí do kapsy asi není daleko
cinani produkt predstavuji a kaslou na formalityA dost často kašlou i na to, aby ten produkt sami vyvinuli. Prostě ho oprásknou od někoho jiného.
Alebo Indiani Napriklad ako dlho pripravovali misie na Mesiac LCROSS a LRO za ucelom zistenia vody na Mesiaci. No a Indiani vyslali sondu a predbehli ich.
Jede komunista dad do ciny oslavovat? :-)
V Cine se cenzura svadi na komunismus. A v kapitalistickych statech na terorismus a kindrporno.
Mj jedno za 18 a druhe bez 2 za 20.
Pohled politicky nezavisleho.
Čína není kapitalistický stát?No to je otázka. Vládnoucí strana má sice ve svém názvu komunistická, ale to co tam panuje je tvrdý kapitalismus. Takže Čína je asi kapitalistický stát.
Tomu se říká politicky korektní klávesnice.
A jedna hyperkorektní euroklávesnice.
A ten nápis "Internet Explorer", to je reklama na co?
autorsko-právně čistší než dělání kopiíJe-li řádně uveden zdroj, tak to IMO není problém.
nechtěl jsem zatěžovat Ábíčko „zbytečnými“ datyTak to už vůbec není problém