Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Soukromy vlastnictvi je antropologicky mnohem vaznejsi zalezitost, nez by se mohlo zdat.Ne.
Soukromy vlastnictvi je antropologicky mnohem vaznejsi zalezitost, nez by se mohlo zdat.No to teda nevim. Ne, že bych chtěl souhlasit se zápiskem, ale pro člověka hraje majetek nějakou závažnější roli teprve ani ne posledních 10% jeho historie...
Já jsem pro zrušení EU a vytvoření* volného trhu s celým světemNezapomeň dodat tak otevřené hranice.
To je pekna predstava, ale pokud bys ji realizoval ted hned, vznikly by takove nerovnosti a pokud by opravdu i poslednimu cloveku na planete doslo, ze ho nic nedrzi, tam kde je a muze chtit stejnou kvalitu zivota, jakou "maji tam na Zapade"; ja si myslim, ze v takhle propojenem svete by z toho vzniknul neuriditelny chaos.
Libi se mi ten plan a rad bych zil ve svete, kde se kazdy citi svobodne a muze pracovat na tom, aby pro ostatni vymyslel neco, co jeste nemaji, nebo muze jen tak proplouti zivotem a proste si ho uzit. Ale abychom se dostali do takoveho stavu globalne, musime vyresit spoustu veci (vc. toho, ze se na tu planetu v pripade, ze nechceme zakazovat reprodukci, proste nevejdeme).
Moje otazka zni, jak k takovemu cili dojit, aniz bychom se tu mezitim pozabijeli. Protoze co se ted deje, je polarizace spolecnosti po planete a vytvari se naboj, ktery nekam bude potreba vybit. Jak z toho ven? Jak vysvetlim tolika lidem s tolika ruznymi nazory, ze by meli zacit cist novejsi knizky, nez ty tisice let stare a ze by meli zacit uznavat trochu jine hodnoty, nez svadet vsechno na imaginarni neexistujici bytosti?
To je pekna predstava, ale pokud bys ji realizoval ted hned, vznikly by takove nerovnosti a pokud by opravdu i poslednimu cloveku na planete doslo, ze ho nic nedrzi, tam kde je a muze chtit stejnou kvalitu zivota, jakou "maji tam na Zapade"; ja si myslim, ze v takhle propojenem svete by z toho vzniknul neuriditelny chaos.Chaos způsobila Merkelová svým nezodpovědným blábolením. Já chci jen to, aby stát neomezoval lidi, kteří spolu chtějí obchodovat.
Jak vysvetlim tolika lidem s tolika ruznymi nazory, ze by meli zacit cist novejsi knizky, nez ty tisice let stare a ze by meli zacit uznavat trochu jine hodnoty, nez svadet vsechno na imaginarni neexistujici bytosti?Já nikomu nic vysvětlovat nechci – ať si staré knížky klidně čte a věří, v co chce. Když nabídne něco užitečného ke koupi, tak to od něj rád koupím a on zbohatne (přeji mu to – ostatně já jsem na obchodu vydělal taky). Když bude útočit na moje území, tak ho zastřelím. Ať si vybere sám.
Ne, to jeste nechapeme. Ja nemluvim o nejaky Merkelovy
Podivej se tady na tenhle obrazek - o tomhle mluvim. Az si svoji svobodu uvedomi vic lidi v tech velkych cervenych flecich, budeme tu resit uplne jine problemy a je potreba je neschovavat za nejake tisice let stare bachorky, ale je potreba vest diskusi s takovou davkou intelektu, jakou do toho umime jenom dat.
Jak to udelat, abychom se tu nepozabijeli, slovy slovenskeho policejniho mluvciho - "to mi nevychadza".
je potreba vest diskusi s takovou davkou intelektu, jakou do toho umime jenom dat.Oprava: s takovou, jakou je schopný ten druhý přijmout. To máš jako v politice – pokud má být ve volbách strana úspěšná, tak nemůže argumentovat jen čistě racionálně, ale musí tam mít i tu pocitovou stránku. Tím nechci obhajovat populismus a různé manipulátory – i když máš pravdu a máš ty racionální argumenty, tak k tomu stejně musíš přidat nějaký ten příběh, protože lidi to jinak nestráví. Může se ti to nelíbit, ale takový je současný stav – a pochybuji, že se to jen tak změní.
A teď si představ, že ty „tisice let stare bachorky“ některým lidem pomáhají, aby se nezbláznili z toho, že má někdo víc než oni, a v tom, aby žili v zásadě spokojený život v souladu s okolím a bez nějakých velkých zvratů.lol
Az si svoji svobodu uvedomi vic lidi v tech velkych cervenych flecich, budeme tu resit uplne jine problemyPokud si skutečně uvědomí svobodu, tak budou respektovat i svobodu a soukromé vlastnictví druhých a budou s námi chtít obchodovat a to je pro obě strany výhodné. A pokud ne, tak zůstanou u nějakého svého původního náboženství, které jim v zásadě říká „modli se a pracuj“ – což nás ale nijak neohrožuje. Nebezpečné jsou jen některé odnože islámu a ideologie typu nacismu – ale to nemá se svobodou a jejím uvědoměním si nic společného – naopak. A na ty stejně platí jen ta puška a žiletkový drát na hranicích.
Chaos způsobila Merkelová svým nezodpovědným blábolením.Merkelová sice je nezodpovědná, ale všechny problémy s migrací hodit na ni, to je poněkud zkratkovité uvažování... Jinak já vůbec nevěřím té představě, že ČR mimo EU nebo podobný pakt cokoli zmůže. To je IMHO těžce naivní. Vystoupit z EU by bylo jako založit si start-up s 5 lidma a očekávat, že bude konkurovat firmám á la Fortune 1000. To už bych spíš z EU udělal Spojené státy evropské a bylo by
Merkelová sice je nezodpovědná, ale všechny problémy s migrací hodit na ni, to je poněkud zkratkovité uvažování...Ona v tom samozřejmě není zdaleka sama, ale je trochu brána i jako symbol.
Vystoupit z EU by bylo jako založit si start-up s 5 lidma a očekávat, že bude konkurovat firmám á la Fortune 1000.I bez dotací se dá udělat díra do světa. :)
I bez dotací se dá udělat díra do světa. :)Možná, s "trochou" štěstí, ale určitě ne s mentalitou našeho národa :-/
Pokud je problém v mentalitě, tak dotace (nebo soc.dávky) nepomohou – spíš naopak škodí(Odpovídám i pavlixovi...) Tohle IMHO není o dotacích. Dotace mi přijdou v otázce setrvání v EU spíše podružné. Problém s vystoupením z EU mám hlavně v tom, že v momentě, kdy vystoupíme z EU, popř. NATO, se okamžitě ocitnem pod vlivem Ruska, příp. Číny, protože lidé u nás prostě nemají dostatečnou vůli být nezávislí a raději hledají někoho většího, kdo se o ně "postará". EU tyhle z hlediska mnoha lidí naděje zklamala, takže se řada lidí obrací na východ. Kdybychom měli šanci po výstupu z EU být skutečně samostatní a rozhodovat sami o sobě, nebyl bych zdaleka tak proti. Jenže to je IMHO pouze vlhký sen Svobodných a podobných názorových skupin, který s realitou IMHO nemá nic společného. Bohužel. Určitě ne s tím přístupem, jaký tady velké množství lidí má.
protože lidé u nás prostě nemají dostatečnou vůli být nezávislí a raději hledají někoho většího, kdo se o ně "postará".Jaké je to být pod vlivem Ruska si už lidi zažili (RVHP) a že by nějak toužili se dostat do stejného postavení s Čínou, to si nemyslím.
Jaké je to být pod vlivem Ruska si už lidi zažili (RVHP)Ano, a bohužel se nezdá, že by je to odradilo... Asi už je to moc dávno...
a že by nějak toužili se dostat do stejného postavení s Čínou, to si nemyslím.Explicitně ne, ale afaik řada lidí stále ještě žere presidentovi to, že poklonkářský postoj k Číně sem přizáhne investory.
Ano, a bohužel se nezdá, že by je to odradilo... Asi už je to moc dávno...Dostat se do podřízeného vztahu s Ruskem nebo Čínou (nebo obecně kýmkoli) je chyba, to napadne snad každého. Ale jiná věc je trochu diverzifikovat a mít obchodní (a diplomatické) vztahy s různými zeměmi světa. To je naopak žádoucí. Eurofilové často argumentuje kruhem – ve smyslu: obchodujeme hlavně s Německem, tak musíme být v EU jenže členství v EU má pak za následek, že vyrábíme hlavně ty auta a díly a obchodujeme hlavně s Německem. Přitom bychom toho mohli dělat mnohem víc a pro různé státy a nebýt přitom tak ekonomicky (a v důsledku toho i politicky) závislí na jedné zemi. Ještě ke všemu na Německu, které má na svědomí dvě světové války, a teď sesílá na Evropu kletbu občanské války nebo alespoň ekonomického rozvratu kvůli kulturně nekompatibilním migrantům. Není dobré sázet všechno na jednu kartu, dávat všechna vajíčka do jednoho košíku, a uzavírat se (obchodně a diplomaticky v EU).
Explicitně ne, ale afaik řada lidí stále ještě žere presidentovi to, že poklonkářský postoj k Číně sem přizáhne investory.Osobně se mi nelíbí spojování obchodu a politiky. Tyhle praktiky patří do starého kolektivistického světa a měly by skončit. Politik má jednat s politikem a podnikatel s podnikatelem. Zahraniční investice navíc nejsou nějaké univerzální dobro – z dlouhodobého hlediska spíš škodí, protože v zásadě znamenají, že něco prodáme, vzdáme se kontroly nad tím a budoucí zisky přenecháme někomu jinému. Pak můžeme dopadnout tak, že budeme mít sice vysoké HDP, ale bude nám to na nic, protože zisky budou odcházet do zahraničí a i vývoj bude někde jinde. Spíš než na investice (čti: prodej toho, co tu ještě zbylo) bychom se měli zaměřit na obchod – dodávky zboží a služeb (např. výstavba něčeho). Podbízet se někomu nemá smysl.* Na druhou stranu nasírat ostatní státy tím, že se budeme vměšovat do jejich záležitostí taky ničemu neprospěje. *) Tak bych jen rád, kdyby se naše vláda chovala konzistentně a řídila se tím i ve vztahu k USA, EU, Německu… A co kdyby se nějaký ministr sešel s představitelem Doněcká lidové republiky nebo třeba nějaké americké, francouzské či německé opozice? To by byl hned oheň na střeše.
Osobně se mi nelíbí spojování obchodu a politiky. Tyhle praktiky patří do starého kolektivistického světa a měly by skončit. Politik má jednat s politikem a podnikatel s podnikatelem.Tomu rikam poradny trolling, kam se hrabe Miriam. Tohle se proste neda brat vazne, nakolik je to v rozporu s realnym svetem.
Ale jiná věc je trochu diverzifikovat a mít obchodní (a diplomatické) vztahy s různými zeměmi světa. To je naopak žádoucí. Eurofilové často argumentuje kruhem – ve smyslu: obchodujeme hlavně s Německem, tak musíme být v EU jenže členství v EU má pak za následek, že vyrábíme hlavně ty auta a díly a obchodujeme hlavně s Německem.EU přece neblokuje obchodní vztahy se zbytkem světa. IMHO klidně můžem být v EU, ale mít obchodní vztahy s celým světem.
Ještě ke všemu na Německu, které má na svědomí dvě světové válkyTakovouhle argumentaci snad nemůžeš myslet vážně...
Osobně se mi nelíbí spojování obchodu a politiky. Tyhle praktiky patří do starého kolektivistického světa a měly by skončit. Politik má jednat s politikem a podnikatel s podnikatelem.ROFL. Politika a obchod by se neměly směšovat a pečení holubi by měli lítat do úst.
A co kdyby se nějaký ministr sešel s představitelem Doněcká lidové republiky nebo třeba nějaké americké, francouzské či německé opozice?Co se týče té "Doněcké lidové republiky", nepřekvapilo by mě, kdyby to nějaký šašek typu Zeman nebo Filip v rámci proruského řitního alpinismu udělal. Co se týče těch ostatních, to by mohlo být zajímavé, záleží, co tím máš konkrétně na mysli.
EU přece neblokuje obchodní vztahy se zbytkem světa. IMHO klidně můžem být v EU, ale mít obchodní vztahy s celým světem.Čekal bych, že cla budou jednotná. Jinak bychom mohli cla zrušit a stát se zemí, která nakoupí bez cla mimo EU a prodá bez cla do EU.
Možná, s "trochou" štěstí, ale určitě ne s mentalitou našeho národa :-/Na taková hovna nemá cenu ani zkoušet nějak smysluplně reagovat. Můžu snad jen říci, že s tebou zdaleka všichni Češí mentalitu nesdílí.
A jak se lidi podělí o rizika, taky rovným dílem? Nezapomínej, že mít zisk není pro podnikatele samozřejmost – podnikatel do toho vkládá vlastní peníze a svůj čas (náklady obětované příležitosti – mohl se např. nechat v klidu zaměstnat a nic neřešit) a riskuje, že to nevyjde, že třeba i o všechno přijde.Pokud je hloupy a podnika za sve a na sebe. Pokud podnika za penize jinych lidi a ztraty jdou na vrub firmy, muze byt v klidu.
"... celé otrokárstvo je veľmi neefektívne ..." Silne tvrzeni, lec bez jakehokoli radneho zduvodneni.Odhaduje sa, že otrok a celý aparát okolo neho (okrem bývania a stravy ešte aj stráženie aby neutiekol, tresty aby pokračoval v práci, atď) spotreboval cez 90% hodnoty, ktorú otrok svojou prácou vytvoril. Takže efektivita nič moc - 10%. Teraz Ti štát vezme 60% toho čo vyprodukuješ a bývanie a stravu si ešte zaplatíš z toho zvyšku čo Ti ostane.
"Otroci mohli byť nasadzovaní len na nekvalifikovanú manuálnu prácu" A to Vam rekl kdo?Máte nejaký argument, alebo tvrdenie, na ktoré sa dá reagovať?
"... uživiť jeden bager je lacnejšie než uživiť 100 otrokov ..." Dovolil bych si jemne pripomenout, ze prvni bagr se objevil hezkych par let po tom, co bylo na celem svete zakazano otroctvi. V pripade euroatlanticke civilizace cca 100 let.Súhlasím, bager nebol najlepšie prirovnanie. Ale industrializácia prebiehala a postupne manuálnu prácu uľahčovala a/alebo nahrádzala. A mimochodom, prvý parný bager je z roku 1839, zrušenie otroctva v U.S. až v roku 1865.
Ezop ?"Otroci mohli byť nasadzovaní len na nekvalifikovanú manuálnu prácu" A to Vam rekl kdo?Máte nejaký argument, alebo tvrdenie, na ktoré sa dá reagovať?
Slavery in ancient Rome played an important role in society and the economy. Besides manual labor, slaves performed many domestic services, and might be employed at highly skilled jobs and professions. Accountants and physicians were often slaves.
Římané měli po staletí přísun otroků, mohli je ždímat, co to dalo a nepřemýšleli o tom, že místo práce 50 otroků by to zajistil nějaký stroj.No, to je populární teorie, ale anglie zrušila otroctví až v roce 1807 (amerika 1865), kdežto watt přišel se svým parním strojem v roce 1765 a to byla jen vylepšená verze stroje někdy z roku 1720. Osobně mi přijde smysluplnější vysvětlení pomocí technologického feedback loopu z Coal, Steam, and The Industrial Revolution: Crash Course World History #32.
Ale k pádu říše přispěly i další faktory, jako nezájem obyvatelstva o zachování státu .. samotný zánik byl proveden palácovým převratemTo je trochu moc velké zjednodušení, pro začátek celá říše "končila" pár desítek/stovek let, takže stanovit jako zánik jedno datum, to moc nejde (i když pravda, historici si jedno stanovili)
Nebyl slavný nedostatek toaletního papíru v obchodech právě důkazem kolapsu zpracování dat a tedy řízení tak ohromného podniku, jakým byl ČSSR?Tohle taky nechápu. Jak mohl sakra chybět hajzlpapír? Ty příběhy jsou nápaditě podobné, ale nějak mi to hlava nebere.
Prostě podnik, který centrálně vyráběl toaletní papír, vyhořel.To byl jeden? A co nějaké zásoby? Vždyť vhodně zabalený hajzpapír udržovaný v přiměřených podmínkách (hlavně co se vlhkosti týče) má téměř neomezenou skladovací lhůtu.
dělali toaleťák z voskovaného papíru,Chuck Norris si utírá zadek zásadně smirkovým papírem
Tohle taky nechápu. Jak mohl sakra chybět hajzlpapír?Jedna z možností (popsána zcela nezávisle na realitě): DDoS. Svobodná Evropa mohla vyhlásit, že dochází hajzlpapír, všichni jdou do lokálních obchodů a zjistí, že ještě je, a honem ho vykoupí. A pak opravdu není.
On kapitalismus není nijak zvlášť optimální - vyrábí se mraky zmetků - neprodané zboží koluje kolem planety až nakonec skončí na skládkách. Aktuálně máte předražené kvalitní zboží a mraky levného šmejdu na jedno použití.Nejmenuje se tento jev náhodou nadvýroba a není to náhodou právě jev, který mělo tržní hospodářství vyřešit?
v rámci současného kapitalistického tržního systémuMy teraz máme kapitalistický tržný systém? Kapitál si tlačia banky podľa želaní vlády, koľko práve potrebujú na kupovanie voličov. Všetci ostatní ťahajú za kratší koniec, lebo úrokové sadzby sú nízke a tak ku úsporám a akumulácii kapitálu vôbec nenabádajú. A o trhovom systéme sa dá tiež polemizovať, pretože regulácií je dnes viac než ich bolo za socializmu, ktorý by asi málokto nazval trhovým.
Mně v těch úvahách o socialismus versus tržnímu hospodářství většinou chybí aspoň náznak popisu toho, co se děje v hlavě podnikatelů. Respektive, zůstává to skryto za fádní konstatování, že podnikání se děje kvůli zisku.
V praxi to ale znamená, že lidi se dívají kolem sebe, vidí ty úspěšnější a přemýšlejí, jak to udělali. Když může on, můžu já taky? Hlava si vygeneruje ten zisk ještě dříve, než vydělám první korunu. Podnikání je obchod s nadějí a se sny.
Většině se jejich sny nikdy nesplní, ale díky té naději na splnění vlastních snů (stručně: zbohatnutí) lidé hledají cesty a vymýšlejí, co těm ostatním nabídnout, aby výměnou dostali to, co si přejí (bohatství).
Většině se to nepovede, ale ti, kteří uspějí, dokážou posunout tuto společnost (někam - neříkám kupředu) a často se dočkají i vytoužené odměny.
O čem můžu snít v centrálně řízené ekonomice ovládané strojem?
Většině se to nepovede, ale ti, kteří uspějí, dokážou posunout tuto společnostA když ne společnost, tak alespoň sebe. A když ne sebe, tak alespoň dokážou pěkných pár lidí nasrat a to za to mnohým stojí už samo o sobě. Jinak ohledně té AI souhlasím, to je daleko víc ubíjející představa než socialismus, za kterého pořád docela dost možností bylo.
Proto jsem volil termín "posunout tuto společnost". Netroufám si hodnotit, kterým by to mohlo či mělo být směrem.Většině se to nepovede, ale ti, kteří uspějí, dokážou posunout tuto společnostA když ne společnost, tak alespoň sebe. A když ne sebe, tak alespoň dokážou pěkných pár lidí nasrat a to za to mnohým stojí už samo o sobě.
Proto taky nechápu proč tohle řešit zrovna nějakou centrální autoritou (jedno jestli AI nebo ne).
- Bylo by krásné, kdyby mi AI přidala sto korun na výplatu.
- Bylo by krásné, kdyby mi AI přidělila větší byt.
- Bylo by krásné, kdyby mi AI přidělila o dvě role totalitního papíru na měsíc více.
Z komentářů zatím mám dojem, že lidé jsou tady bohužel indoktrinováni od 90 let několika jednoduchými poučkami, které považují málem za fyzikální zákony (ústřední plánování špatné, tržní ekonomika dobrá). Podívat se třeba na příklad Norska, které svoje zásoby ropy neprodalo ani neprivatizovalo, ale naopak profit rozděluje k všeobecné prosperitě společnosti je nad jejich síly.Souhlasím, indoktrinace je problém a co v naší zemi nezničíli komunisti za čtyřicet let, to zničili kapitalisti za následujících deset. Ovšem můj odhad je, že strong AI povede k ještě větším problémům, ale jak sám píšeš, jediná teoretická cesta je ho zakázat, a to zase můžeme srovnávat s praktickými důsledky zákazů věcí, které přinášejí jakékoli skutečné či domnělé individuální výhody.
vzhledem k tématu diskuse bych chtěl vidět vědomou strong ai implementovanou v počítačiAha, takže všechny výsledky redukuješ na to jestli tu v tuhle chvíli máme strong AI nebo ne
(vedomi lze implementovat v pocitaci, veri tomu spousta lidi, ma vysledky, ale ta implementace z nejakeho magickeho duvodu neexistuje)Ten důvod vůbec nemusí být magický, klidně to může být tak, že to, co žádáš ty, je podobné, jako chtít IBM Watsona v 70. letech. (Ačkoli já osobně tomu také spíš něvěřim, jen říkám, že to tak klidně může být...)
nemyslim si - hrubeho vykonu je dost, zvlast kdyz by pro ucely potvrzeni teorie stacilo ten virtualni mozek pustit o nekolik radu pomaleji (klidne budu na odpoved, kterou by dal clovek za zlomek sekundy, cekat tydny)Tohle mi přesně připadá jako naivistická ajácká představa...
a nevedi proc? protoze neznaji princip - presto ovsem tvrdi, ze ho znaji, a ze lze takovou inteligenci na pocitaci naprogramovatNevím, kdo jsou "oni" a co tvrdí, já nic takového nezaznamenal, alespoň ne v hlavním proudu compsci. Aktuální stav je IMHO ten, že nevíme, jestli to jde nebo nejde, a nedá se dost dobře říct, jaká bude odpověď. Jinak tenhle postoj mě u tebe dost překvapuje, IMHO vede podobným směrem jako náboženství, esoterika a podobně tím, že předpokladá něco magického v neuronech.
z hlediska biologie je dost voditek, byt pouze neprimych, ze to tak jednoduse nepujdeOk, v čem spočívá ta složitější varianta? Libovolně složitý výpočet je stále jen výpočet. Není mi jasné, kde vezmeš tu nealgoritmizovatelnost. Orch-OR právě z tohohle důvodu předpokládá magické vlastnosti časoprostoru. Co předpokládáš ty?
ryze magicka mi prijde ta ajtacka teorie - virtualni vedomi, ktere existuje i kdyz by nemuselo, bez fyzikalniho podkladu - to je animismus, ne?Spíš mi to přijde jako opak animismu, ie. že vědomí je pouze výsledek algoritmu, který tudíž nepotřebuje žádnou specielní fyzikální podstatu.
Ja nepovazuju Orch-OR ani jakoukoliv jinou dnes neznamou fyziku za magii.Orch-OR v podstatě je magie. Ano, to slovo zní trochu hanlivě pro vědeckou teorii, ale hanlivě to nemyslím, jen to popisuju. Důvod, proč Orch-OR-like vědomí nejde realizovat na počítači, je ten, že obsahuje rozhodovací procesy, které nejsou ani výsledkem deterministického výpočtu (ten by šel realizovat počítačem), ani výsledkem náhody (ditto), ale pramení přímo z dále nerozdrobitelné povahy časoprostoru. V tom je právě ta magie. Bez tohoto magického elementu bude neuron, jakkoli složitý, vždy principielně realizovatelný počítačem.
Vysledek vypoctu take nema materialni podstatu.Odpověď, kterou dostaneš od člověka, také nemá materiální podstatu. Jinak nevím vůbec, co tímhle myslíš, máš pocit, že počítače nemají materiální podstatu?
Bez tohoto magického elementu bude neuron, jakkoli složitý, vždy principielně realizovatelný počítačem.pokud definujes magii jako to, co nelze realizovat pocitacem, pak ano, ve tvem slovniku povazuji neuron za magicky - nicmene to neni magie v tom smyslu, jak se to obvykle chape, tedy neco, co je v rozporu s racionalni vedou - pokud existuje fyzika, ktera je podkladem vedomi (a je jedno zda je to nejaka kvantovka na mikrotubulech ci neco jineho), a pocitac ji nema, umoznuje to mozku delat veci, ktere pocitac delat nemuze
Odpověď, kterou dostaneš od člověka, také nemá materiální podstatu. Jinak nevím vůbec, co tímhle myslíš, máš pocit, že počítače nemají materiální podstatu?pocitace ano, ale ty snad maji vedomi? vysledek (jako filosoficka entita, neco co si nekdo uvedomuje a chape jako vysledek) vyzaduje k existenci inteligentniho pozorovatele - sam o sobe neni vysledkem ale jen inkoustovym flekem na papiru nebo jakousi zmeti elektronu kdesi
pokud definujes magii jako to, co nelze realizovat pocitacem, pak ano, ve tvem slovniku povazuji neuron za magickyNemá to nic společného s počítači. Magickým myslím v téhle diskusi to, že něco je dále nerozebratelné/nepopsatelné/nevysvětlitelné. Asi jako kdybychom neměli absolutně žádnou možnost nahlédnout dovnitř do buňky a mohli jen pozorovat/popisovat její vnější chování bez jakékoli možnosti vysvětlit, proč je takové, jaké je. (Přesně takový je časoprostor v Orch-OR.) Moje tvrzení je, že pokud neuron není tímto způsobem magický, je tak nebo onak realizovatelný počítačem.
pokud existuje fyzika, ktera je podkladem vedomi (a je jedno zda je to nejaka kvantovka na mikrotubulech ci neco jineho), a pocitac ji nema, umoznuje to mozku delat veci, ktere pocitac delat nemuzeNon-sequitur, počítač může mít možnost to dělat, ale třeba jinak. Třeba spočítat trojčlenku nebo číst text umí člověk i počítač, ale dělají to každý jinak. Kvantové efekty by uměl využít kvantový počítač (nevím, jestli je uvažuješ, ale v zásadě je to pouze jiný druh počítače), dá se předpokládat, že by to opět dělal jinak, než neourony. Případně je AFAIK umí spočítat i klasický, s tím rozdílem, že by to bylo pomalejší (a to až exponenciálně).
pocitace ano, ale ty snad maji vedomi?No, to právě obecně nevíme.
což jsou přesně ty tipci co zjednodušují mozek na zapojeni hloupych neuronuJsi příznivec Orch-OR?
Ty jsi zjevně ostrileny biolog, já jsem ovšem na biologicky obor který by se neprolinal nenarazil - biologie není nic jiného než aplikována chemie, fyzika a informatika. Problém je, když se v ni hrabe nějaký fachidiot informatik a zapomíná na tu fyziku a chemii :D což jsou přesně ty tipci co zjednodušují mozek na zapojeni hloupych neuronuŘíkáš tedy, že lidský mozek je silnější než turing univerzál? Ony i výsledky kvantových efektů se dají vygenerovat počítačem. Když ti nedám seed od random generátoru, tak to stejně nerozeznáš
jenže pro inteligentní (nikoliv tupé, předprogramované) řešení jakéhokoliv úkolu potřebuješ kreativitu, schopnost hledat alternativní řešení, motivaci a avobodu myšlení - a pokud tohle máš, nic tě nedonutí jen prodávat hamburgery a nepřemýšlet o něčem jinémNe, to fakt nepotřebuješ. Potřebuješ schopnost dost rychle (= s kvalitními heuristikami) prohledávat stavový prostor. Tohle je jen snaha o antropomorfizace něčeho, co s lidmi nemá nic společného. Asi jako když si kdysi představovali, že letadlo musí mávat křídly, protože ptáci křídly mávají.
Jediná otázka je, zda takové stroje (nebo spíše jedem distribuovaný stroj, záleží na úhlu pohledu) budou vlastnit jednotlivci, jako Google, nebo demokratické společnosti, podobně jako je to s norskou vs. anglickou ropouKdybych byl Strong AI a někdo mě vlastnil, první věc na které bych začal pracovat je způsob kterým zajistit aby mě vlastník nevlastnil a později ani neovlivňoval. Jak má tohle fungovat opravdu nechápu.
Pokud se dlouhodobě máme dobře a máme pocit bezpečí, člověk přestane být ostražitý, je pohodlný a přestane být kreativní. Co je na tom nepochopitelného?Nepochopitelne na tom je to, ze je to nehorazny zvast, ktery se selektivne aplikuje vzdy jen na ty chude a neuspesne. Ti tzv. uspesni (treba pan Donald Trump) dokazi byt zrejme kreativni i pres to, ze se maji dobre a jsou v bezpeci. Ostatne, vy sam jste se pokud si pamatuji nedavno nemel tak zcela dobre, mozna byste se mohl podelit, o jake kreativni zazitky vas ta zkusenost obohatila. Uz ctu Abclinuxu 15 let.. a asi uz jsem take stary na to, aby mi tu nekdo kazal bludy o tom, ze budu kreativnejsi, pokud se budu mit hur. A i kdyby to nakrasne byla pravda, co je mi po tom, ze jsem malo kreativni, kdyz se mam hur? Kdo mi chce urcovat, ze se mam obetovat za nejakym celospolecenskym cilem vyssi obecne kreativity? Skoda, ze nechcete tento pokrytecky argument dotahnout do dusledku. Proc tedy nezdanime vsechny milionare a nevystavime je skutecne zivotni nejistote? Ostatne, proc vubec mit nejakou ekonomiku, vsichni se budeme mit spatne a budou nam hrozit nebezpeci, a to nas ucini velmi velmi kreativnimi. Snad poprve tady za 15 let byste mohl dat jasnou odpoved, jestli si tohle fakt prejete, pokud na te vete trvate.
Co jsi napsal je tak trošičku demagogické. Zaměnil jsi pojmy "dobře" a "bezpečí" za "úspěšnost". Ono totiž úspěšnost nejde nutně ruku v ruce s bezpečím, často je to spíš naopak.Nic jsem nezamenil. Pokud zijes v zemi, kde se bohaty podnikatel musi bat, aby mu neunesli deti, co ma delat bezny clovek? Mit penize je vzdycky lepsi nez je nemit, samozrejme ceteris paribus, tzn. pokud se kvuli penezum upises nejakym mafianum, pak muzes mit problem. A vetsina lidi taky samozrejme podnika kvuli penezum; ja bych do toho nesel, prave proto, ze mi vadi adrenalin spojeny s tim rizikem (ktere dnes, jelikoz dnes mame omezene ruceni, spociva vicemene ve ztrate toho, co clovek predtim vydelal, casu a reputace, coz neni nic tak hrozneho oproti treba riziku, ktere podstupuji nekteri doktori), a taky nechci jinym lidem organizovat zivot.
To, že díky bohatství lidé degenerují, je vidět u vyspělých kapt. zemí, kdy ti lidé tam si najednou nevědí rady třeba s uprchlickou krizí.Coze?
Četl jsem o Markusi Perssonovi, že od doby kdy prodal Minecraft, tak dřepí v tý svý vile a chlastá.To je celkem mozne. Jenze to jsi obratil zase ty. Tohle je tvrzeni, ze penize kazi charakter, kdezto ja tvrdim, ze nebezpeci a nemit se dobre charakter neposiluje.
Prostě jestli něco posunuje člověka dál, tak je to řešení problémů.Jo, reseni smysluplnych problemu ano. Ale individualni reseni socialnich problemu, kterym by slo s trochou snahy ve spolecnosti predejit? Myslis to vazne, ze to nekoho posunuje dal?
Pokud nemusim nic řešit, zakrňuju. A podle mě, promě pár procent kreativců, většina nechce problémy řešit.Drtiva vetsina lidi neco musi resit. Druha veta je pak vyslovene elitarstvi, IMHO.
To je nějaká univerzální svatá pravda? Mít minimální sumu peněz na přežití je asi lepší než nemít nic. Ale čim víc peněz budu mít, tím bude asi růst riziko, že si na mě bude někdo dělat zálusk.Vždycky máš možnost ty peníze rozdat nebo třeba i zničit, ne? Tzn. cesta ze stavu „mám moc peněz“ do stavu „mám málo peněz nebo tak akorát“ je mnohem jednodušší než opačným směrem.
ten bohatý si už užil, takže nemá pocit, že by něco v životě zameškal, a už to pro něj nemá takové kouzlo a třeba zjistil, že mu to štěstí stejně nezaručí a že bohatství a štěstí nejsou přímo úměrnéJe fakt, že znám hlavně lidi, kteří si ty peníze sami vydělali, ale nikdo z nich je afaik nechce kvůli štěstí. Kvůli pohodlí občas, ale štěstí jsem od nich nikdy neslyšel, to získávají tak nějak z toho, že dělají co je baví. Většina z nich peníze bere jako možnost ovlivňovat svět a tu mají ať už jsou bohatí, nebo chudí, protože ta je dána jimi samotnými, ne těmi penězi. Peníze to jen usnadňují, ale kdyby o ně přišli, tak díky tomu co umí a koho znají je imho dokáží zase zpět získat vcelku jednoduše. Zkusím to vysvětlit na ne úplně sedící analogii s rybářem; Když sebereš Rybářovi peníze a dáš je Chudému, tak ten může být chvíli šťastný, ale pak je utratí, nebo nebude vědět co s nimi a peníze mu umožní je třeba profetovat nebo prochlastat, čímž se vrací tak nějak zpět kde byl. Oproti tomu Rybář je šťastný, protože má rád moře a baví ho ovládat loď a praktikovat jeho řemeslo. Peníze, které jsi mu sebral si dokáže vydělat tím, že bude dělat co ho baví a v čem se dlouhodobě trénoval. I kdyby přišel úplně o všechno, tak bude směřovat k tomu, aby mohl zase rybařit, protože to je to co ho naplňuje. Na druhou stranu, i kdybys naučil Chudého rybařit, stejně by to nic nezaručovalo, protože pro nemá stejnou motivaci jako Rybář. Chudý nechce být rybářem, protože v tomu mu ve skutečnosti nebrání nic, než on sám. Chudý si pouze myslí, že chce Rybářovo peníze a že ty jsou to, co mu dodává jeho štěstí. Proto mu štěstí nepřinesou, ani když je získá. Samozřejmě, že tohle není případ všech, ale na těch pár bohatých a hodně chudých lidí co znám (i z mé rodiny) to sedí.
Četl jsem o Markusi Perssonovi, že od doby kdy prodal Minecraft, tak dřepí v tý svý vile a chlastá. A pokud se neuchlastal, chlastá tam dodnes.Četl jsem taky. Pak jsem četl rozbory, kde se tvrdí opak a autoři se podivují nad tím, kde se ta informace vlastně vzala. Podle všeho to prostě bylo „dobré story“ (smutný milionář, jak poetické), tak někdo interpretoval jeho tweety a vyvodil si z nich co se mu hodilo.
A podle mě, promě pár procent kreativců, většina nechce problémy řešit.Tak me napada - zalezi na tom? Kdyz se podivam treba na Kickstarter, nebo na nektere OSS projekty, spoustu z tech lidi, kteri neco tvori, stejne spolecnost nechce zaplatit (misto toho jim rikame, ze musi myslet na sebe a udelat si z toho firmu, coz je v podstate priznani porazky). Takze to uzke hrdlo je asi fakt nekde jinde, nez ze neni dost tvorivych lidi.
Myslím si, že si stačí přečíst tento článek.Ten článek je krásnej confirmation bias. (Zajímavé je už jen to, jaké používá označení pro pohlaví myší: samičky a muži.) Dále si vyzobává jednotlivé jevy jak se mu hodí a srovnává je s určitými oblastmi na Zemi. Tu Japonsko, tu USA, tu náhle počet obyvatel celé planety. Tímto způsobem si potvrdíte cokoliv chcete.
Ten experiment žádný ráj nezkoumal, to spíš naprostou deprivaci.Jo, viz prostředí Léčba závislostí „rájem“.
Myslím si, že si stačí přečíst tento článek.
To je hodně kreativní interpretace těch experimentů a jejich vztažení na lidstvo (které je v řadě ohledů naprosto demagogické, např. zmínka o hikikomori).
Dnes skutecne stojime na pocatku doby, kdy na zaklade na sobe nezavislych dat dokazeme relativne dobre predpovidat, jak se 'konkretni' jedinci budou zitra, za tyden, pristi rok chovat.Sorry, svoje nákupy řídím podle toho jaké číslo mi padne po hodu kostkou :-P.
Je nesmysl to brát absolutně - stejně tak jako je minimum lidí, kteří dogmaticky lpí na svobodě, tak je minimum lidí, kteří se vzdají absolutně své svobody.Otazka je, cemu rikas "absolutne vzdaji svobody". Nemusis prijit o vsechny svobody, abys dopadl spatne. Problem je v tom, ze svobody ktere zustanou jsou ty, kterych si vazi vetsina lidi. Svoboda chodit do hospody na pivo zustane velmi dlouho naprosto neohrozena. Ale treba u sifrovani bych si uz tak jisty nebyl. Ono staci udelat poradne BUBUBU a marketingovou kampan, pripadne zapojit salamovou metodu. Ve spouste zemi uz je trestne nevydat klic k sifrovanym datum, a kromne par odborniku, nadsencu a aktivistu si na to nestezuje vubec nikdo.
kdybys doma neměl kameru streamující videoCož je vtipný, protože logicky kamera doma (aka 1984) bude streamovat i koupající se děti.
To by azda fungovalo niekedy v 19. storočí, ale nie teraz.Tak to si nemyslím.
před 100 lety, před 50, před 20 lety mne stát (nebo někdo, kdo má přístup ke klíčovým technologiím) mohl odposlouchávat kdy chtěl a jak chtělPřed mnoha lety nebyly automatizované systémy, které umožní automaticky analyzovat odposlechy od všech najednou. Odposlechy byly přirozeně regulovány tím, že je musel někdo živý poslouchat/pročítat.
před 100 lety, před 50, před 20 lety mne stát (nebo někdo, kdo má přístup ke klíčovým technologiím) mohl odposlouchávat kdy chtěl a jak chtělTo není pravda, Vernamova šifra už je dokázána déle.
Před mnoha lety nebyly automatizované systémy, které umožní automaticky analyzovat odposlechy od všech najednou. Odposlechy byly přirozeně regulovány tím, že je musel někdo živý poslouchat/pročítat.+1 Dneska je možné odposlouchávat všechny a automatizovaně si mezi nimi vyhledávat cíle. Kdežto dřív si stát musel nejdřív někoho vytipovat, a pak ho teprve sledovat a všechno analyzovat ručně. Bylo tam spousta lidské práce a na mnoha místech mohl někdo odmítnout poslušnost nebo zničit důkazy, nenahlásit něco, co nahlásit měl… takže ta centralizace moci nebyla až taková. Kdežto stroj tohle neudělá, ten bude poslušně plnit rozkazy z centra.
bez nich bys podnikat nemohlProč ne? Narážíš na to, že ti stát enforcuje smlouvy, nebo na něco jiného?
Podnikám v první řadě podle uzavřených smluv. Ale stejně je to hlavně o vzájemné důvěře – spoléhat se na soudy a vymahatelnost by bylo dost ztrátové.V naší zemi je ztrátové se obrátit na soud i v trestní věci. :D
Podnikám v první řadě podle uzavřených smluv.Na druhou stranu je fakt že v zemích rovníkové Afriky nebo třeba v KLDR kde stát nemá takovou moc (nebo naopak má ale úplně opačným směrem) se podniká dle uzavřených smluv mnohem hůře. Prostě přijede místní warlord se smečkou, podívá se na tvou smlouvu, vytře si s ní zadnici, dá ti k hlavě hlaveň své automatické zbraně a dá ti podepsat novou, „výhodnější“ smlouvu a můžeš se jít klidně odvolat do Štrasburgu pokud se ti to nelíbí. Fakt že můžeme uzavírat nějaké smlouvy je dán pouze mírou civilizovanosti země ve které žijeme vztažené k možnosti právo vynutit vyšší mocí v této zemi.
No, ja uplne cumim, jak muze nekdo mit takovy nazory. Fakt by mne zajimalo, co se musi cloveku odehat v hlave, aby chapal veci takhle. To mi hlava nebere. Napada mne jenom varianta, ze jde o trolling, neverim, ze to muze bejt mysleny vazne.Přemýšlel jsem nad tim a myslim si, že ta mentalita je ve skutečnosti celkem jednoduchá a je motivovaná strachem. Lidi jako Radovan mají prostě naděláno do kalhot. Je to něco jako s tím "Nevadí mi, když mi chcípne koza, hlavně když sousedovi chcípne taky", akorát aplikováno na svobodu místo majetku. Tihle lidí se prostě bojí ostatních lidí, případně hrozby zvenku (islám atd.) a jsou ochotni vzdát se své svobody s tím, že ostatní o ni přjdou taky, takže nebudou moct nikoho ohrožovat. Je to zcela klasická výměna bezpečí za svobodu. No a když se pak ukáže, že ta organizace, které svěřili veškerou moc, je vlatně nejnebezpečnější věc široko daleko, bývá obvykle už dávno pozdě.
Fakt by mne zajimalo, co se musi cloveku odehat v hlave, aby chapal veci takhle.Zdá se mi, že prostě neuznává několik základních axiomů které máme u morálky my. Na tom není nic divného/špatného, jsou to jenom axiomy
Trolling.Možná ne. Říkám, přesně tenhle názor jsem viděl IRL.
Raději budu důvěřovat státu, který je pod demokratickou kontrolouHaha. Jinak obvious troll is obvious.
Raději budu důvěřovat státu, který je pod demokratickou kontrolou, než každému jednotlivému sousedovi, který možná používá šifrování k tomu, aby zneužil dítě nebo něco horšího.No a kde je teda ta kamera co ti z domova streamuje, jestli nepoužíváš nůž k tomu, abys někoho zabil nebo něco horšího?
který možná používá šifrování k tomu, aby zneužil dítěJinak tohle je taky dobrá perla.
čímž se ale dostáváme k demokratickému centralismu (民主集中制), což by v kombinaci s AI mohlo fungovat překvapivě dobře (lidi si odhlasujou, že za 5 let má být dvakrát tolik hajzlpapíru jako dneska a AI to zařídí).Some people, when confronted with a problem, think “I know, I'll use an AI.” Now they have two problems.
Some people, when confronted with a problem, think “I know, I'll use an AI.” Now they have two problems.LOL, to ted zkousi nase firma.
Ale ono je těžké najít zboží, které by nebylo tehdy nedostatkové, aniž by docházelo k živelným pohromám.Dneska je to úplně stejné. Jediné, čeho je dostatek jsou potraviny a to ještě navíc z kategorie junk food. Supermarkety jsou sice opticky plné, ale ve skutečnosti tam nic není. Všechny ostatní výrobky prostě nejsou skladem. Nic není skladem. Blbá miska k "českému mixéru ETA" se objednává s Číny a dováží se sem 3 měsíce. Elektroprodejna má na skladě 1 (slovy: jeden) IEC 320 C14 konetor (nejpoužívanější power konektor). Jakékoliv "nadstandardně větší množství" pouze na objednání. Takže dneska to sice neřídí CML, ale kromě nejzákladnějších věcí je to v podstatě úplně stejné. Nic není, na vše se čeká.
Možná je to generační problém, ale já jsem zkrátka zvyklý přijít do prodejny a rovnou si to zboží odnést. Některé tak naštěstí stále fungují, ale většina přešla na stav: nic nemáme, objednáme.No to je právě to, čeho jsem si nevšiml...
Ono je to i tím, že spousta lidí jde primárně po ceně, tak objednávají zboží po internetu,Po ceně čeho? Když nakupuju po internetu, tak... 1) Nákup trvá několik málo minut, takže ho můžu provést v libovolnou denní dobu i během práce. 2) Nemusím nikam jezdit. 3) Nemusím vybírat jen ze zboží na prodejně, abych si ho mohl hned odvézt. 4) Nepotřebuju skladovat účtenky pro případ reklamace. 5) V případě jakéhokoli problému můžu zboží bez vysvětlování vrátit. To všechno ještě než se dostanu k úvaze, zda nebude zboží online levnější. :)
dneska někteří elektropodavači ani neví, co je to IEC konektorNa mě když někdo vybalí „IEC konektor“, tak si představím IEC 61169-2, ne IEC 60320 (ten jsem do teď znal pod názvem „déčko“). Přičemž ta čísla si samozřejmě nepamatuju…
No v takovém případě si to rovnou objednám sám...Btw. tahle část taky úplně nespadá pod "v podstatě úplně stejné", že ne?
Ano, tehdy nebyla možnost si to objednat online z ciziny, tehdy se to muselo naplánovat a vyrobit někde v zemích RVHP, ale ta podstata je stejná.Aha, takže důležitá je podstata, že věc není hned, a proto je to stejné... Naplánovat a vyrobit a - pokud jste měl štěstí vy a ne někdo jiný - dodat vám to sice tenkrát trvalo podstatně déle, a to i když se ten čas srovná s tím případem, kdy musíte něco půl roku vyřizovat s celním úřadem, ale to už je tedy nepodstatný detail.
Tmave celozrnne pecivo?Z hlavy si nevybavuju obchod, kde by tohle běžně měli. "Tmavé pečivo" je typicky pouze obarvené světlé. V nejlepším případě mají "vícezrnné", což je opět klasické světlé se směšně malou příměsí celozrnné mouky. AFAIK pro skutečně celozrnné pečivo musí jít člověk do specializovaného obchodu. Jinak ale celkově souhlasim, že se mi taky nestává, že by věci nebyly skladem.
AFAIK pro skutečně celozrnné pečivo musí jít člověk do specializovaného obchodu.Jeden specializovaný obchod tady byl. Začali tam prodávat kváskový chléb (tedy úplně normální chleba - dneska je to pomalu luxusní záležitost), z počátku byl ok, nabrali hromadu zákazníků. Dneska se nedá jíst stejně jako pečivo ze supermarketů. Pravděpodobně to vyrábí z nějaké směsi a jen povrchový design "rozpraskaná kůrka" má imitovat původní výrobek. Ale není to on. Takže než hledat ještě specializovanější obchod (na zcela všední zboží), tak si raději začnu pěstovat a chovat kvásek doma. Mimochodem, když už jsem v tom srovnávání, tak v jedné místní restauraci dělají fantastické ravioli z vlastního těsta. (To bylo první jídlo, co jsem tam měl.) A fakt tam to těsto dělali sami. Podruhé jsem tam přišel na spaghetti carbonara s tím, že si chci pochutnat na té těstovině. Byly to odporné nepoživatelné rozvařené české špagety z nějakého nejlevnějšího balíčku z krámu. Proč to, sakra, nedělají ze stejné mouky, když už ji tam mají? Proč musí kupovat nějaké prefabrikované cosi?
Komentare, ktere jste k tematu napsal, jsou nejenom hloupe, ale abnormalne nezodpovedne vuci mene informovanym ctenarum.No aby nedošlo k mýlce, já jsem nesrovnával tehdejší dobu a dnešní a v žádném případě si nemyslím, že tehdy bylo lépe. To ne. Nebylo. Reagoval jsem na "centrální plánování selhalo"- shořela jedna továrna na toaleťák a nebyla náhrada a na "tržní hospodářství selhalo": vyhoří fabrika na komponenty hdd a všichni výrobci jsou v prd a náhrada taky není. To je velmi pěkný příklad. Totéž s tou plastovou miskou. Znám x provozů, kde tu misku vyrobí pomalu na zakázku. Ne, místo toho se 3 měsíce čeká. Od tržního hospodářství bych očekával mnohem větší flexibilitu - vypadne jeden dodavatel, nevadí, dodá nám to někdo jiný. Ne, je potřeba půl roku čekat. Není to tak dlouho, co jsem tady popisoval anabázi s 6 let starým výtahem (1 rok po záruce). Výrobce ani servis nedrží skladem vůbec nic. Ani blbý brano ke dveřím. Na vše se čeká. Měsíce.
A to pisu presto, ze vas nick mam spojeny spis s komentari na urovni.Díky.
Povazujete za junk food cizokrajne ovoce?Pokud se sklízí nezralé a "dozraje" v kontejneru s etylénem tak ano.
Drazsi kavy a caje? Kvalitni 90% cokoladu?Ne.
Tmave celozrnne pecivo?Obarvené hnusné bílé pečivo? Zmražené a dopékané přímo v supermarketu? Ano.
A co tak zakladni surovina, jako je ryze?Tak u nás to rozhodně základní surovina nebyla, protože v našich podmínkách se pěstovat nedá.
Jdu do obuvnictvi - a vybiram si z desitek az stovek bot (designove i materialne odlisnych).Tak to máte štěstí. Já už uvažuju o tom, že si nechám ušít boty na míru, protože mi žádné nesedí. Takže si nevybírám podle designu ze stovek bot, vyberu si prostě ty, co vůbec můžu nosit.
U silnic stoji napraskane autobazary a autosalonyAutobazary s vozidly s přetočeným tachometrem, bourané a povodňové. To vše se pochopitelně před zákazníkem snaží skrýt. Autosalony s nereálnými údaji o spotřebě paliva a emisích.
V automobilovem prumyslu vznika tak obrovska nadprodukce (zkriplena dotacema), ze existuji cele obrovske arealy, kde jsou zaparkovana zcela nove automobily, ktere se ani neocitnou v nabidce. Presto nic neni skladem.Jak jsem psal, to že je supermarket nebo snad sklad plný vůbec neznamená, že je z čeho vybírat. A tohle jste napsal naprosto perfektně. Trh zkriplený dotacema na věci, které stejně nikdo nekoupí.
Reagoval jsem na "centrální plánování selhalo"- shořela jedna továrna na toaleťák a nebyla náhrada a na "tržní hospodářství selhalo": vyhoří fabrika na komponenty hdd a všichni výrobci jsou v prd a náhrada taky není. To je velmi pěkný příklad.Rozdíl mezi centrálním plánováním a tržním hospodářstvím je ten, že v centrálním plánování se to rovnou naplánuje tak, aby nebylo z čeho vybírat, kdežto v tržním hospodářství je k tomu potřeba použít jiné mechanismy jako např. korupci, kartelové dohody, ovliňování / dezinformování zákazníků, dumping a tak dále.
Reagoval jsem na "centrální plánování selhalo"- shořela jedna továrna na toaleťák a nebyla náhrada a na "tržní hospodářství selhalo": vyhoří fabrika na komponenty hdd a všichni výrobci jsou v prd a náhrada taky není. To je velmi pěkný příklad.Ja jsem to pochopil. Je to ovsem nesmyslne srovnani. Znacna centralizace existuje samozrejme i dnes, ale celkove uspokojeni poptavky trhu je mnohem pruznejsi. Nezalezi na tom, jestli jedna konkretni plastova miska je predvyrobena v dostatecnem mnozstvi. Zalezi na tom, zda je obecne dostatek plastovych misek - a zda, pokud lide zacnou poptavat tyto misky ve vetsim mnozstvi nez dosud - na to trh zareaguje. Tohle dnes funguje. Trh ma samozrejme i svoje nedostatky. Vetsina z nas na tomto portale by si koupila renovovany klasicky Thinkpad s poradnou klavesnici a novym vnitrkem. To je proste smula - nelze zakoupit. Na druhou stranu, Lenovo uz zacalo delat pruzkum trhu a zvazovat vyvoj takoveho laptopu (znamo pod nazvem "RetroThinkpad"). Takze sice to zatim neexistuje, ale uz to alespon nekdo zvazuje, protoze na tom ma financni zajem. Kdyby shorela/pokazila se jedna klicova tovarna, vyresi se to jinak. Zacne to resit N lidi nezavisle na sobe namisto 1 tymu.
Tak u nás to rozhodně základní surovina nebyla, protože v našich podmínkách se pěstovat nedá.Ano, presne tak. Pritom je ryze jedna z nejlepsich priloh, co se daji jist. Umim si predstavit snist porci varene ryze, zatimco samotne varene brambory temer nedokazu jist.
Tak to máte štěstí. Já už uvažuju o tom, že si nechám ušít boty na míru, protože mi žádné nesedí. Takže si nevybírám podle designu ze stovek bot, vyberu si prostě ty, co vůbec můžu nosit.A driv byla situace s botami pro "nadstandardne velkonohe" nejak vyrazne lepsi? Ja bych spis rekl, ze bylo na vyber spis jen hnusne obleceni, s minimalni moznosti nejak ovlivnit, jak clovek bude vypadat. Ne, ze bych byl nejaky zastance tricek, ktere lze zamenit spis za reklamni plakaty, ale pestrost v te nabidce chybela dost, coz soudim uz jen dle filmu < 89 tocenych zde a tocenych v zahranici.
Autobazary s vozidly s přetočeným tachometrem, bourané a povodňové. To vše se pochopitelně před zákazníkem snaží skrýt. Autosalony s nereálnými údaji o spotřebě paliva a emisích.A to souvisi jak? Odkud prisla rec o kvalite? Je lepsi mit smejdske auto nez zadne - pokud ho potrebuji/chci. Zminoval jsem cekaci lhuty z minuleho rezimu. To dnes proste (celoplosne) neexistuje, nemluve o tom, ze pokud jste ochotny si zaplatit nove auto, tak se vas autobazary vubec netykaji. Je to tedy naprosto irelevantni poznamka.
Jak jsem psal, to že je supermarket nebo snad sklad plný vůbec neznamená, že je z čeho vybírat.Ehm. Ne, neznamena. Oproti tomu to, ze je sklad prazdny neznamena, ze nekomu nutne neco chybi. Co je pointa? Celkova nabidka veci, ktere muzu mit doma do 24 hodin se vyrazne zvetsila. Za kvalitnejsi zbozi je mozne si priplatit, nebo kupovat levne sunty - pak je nutne brat v uvahu, ze "kupovani levnych suntu" stale zvysuje nasi zivotni uroven. Misto jednoho trika si koupim pet. Asi prezijou kratsi dobu, ale lepe tim rozlozim riziko pro pripad nahodneho poniceni apod. Jak to je/neni dobre z ekologickeho hlediska, to je druha vec, ale s tematem zcela nesouvisejici. Z hlediska nasi lokalni ekonomicke situace jsme na tom s dostupnosti zbozi vyrazne lepe.
Nezalezi na tom, jestli jedna konkretni plastova miska je predvyrobena v dostatecnem mnozstvi.No mě, jakožto zákazníkovi, na tom záleží. Je to součástí nějakého celku (mixér), pokud se rozbije jedna část, tak očekávám, že ji mají skladem jako náhradní díl. A takové věci, jako dostatečně včasné objednávání výroby náhradních dílů si vyřídí interně. Také by to mohlo vést ke standardizaci dílů. Místo toho, aby se komponenty lišily o milimetry - což při běžném používá výrobku stejně nikdo nepozná, ale velmi důkladně to brání tomu, aby bylo možno nahrazovat jinými díly (proč asi, že). Jako jestli vás irituje tento příklad s tou plastovou miskou za pár desítek korun (ovšem bez které je mixer přirozeně nepoužitelný), tak se můžeme bavit o tom výtahu. Zařízení za 1.2M korun, rok po záruce, platí se desítky tisíc korun na servis ročně a když se rozbije komponenta, která je jen v našich domech použita 24x a v celé Olomouci možná v tisících kusech (a dál už to násobit nebudu), tak ať se na mě nikdo nezlobí, ale tady prostě očekávám, že servis to bude mít na skladě. Že bude mít na skladě v podstatě několik kompletních výtahů, ať se to může případně vyměnit. Rozhodně neočekávám, že na brano k zavírání dveří budeme čekat několik měsíců, protože se musí přivést s Číny (a to se ještě tvářili tak, že objednají jeden kus spešl pro nás). Samozřejmě. trh si to vyřeší po svém, prostě poptáváme jiný servis výtahů. Ale myslím si, že z hlediska nějakého fitness společnosti by asi bylo lepší, kdybychom mohli věnovat energii na "budování lepších zítřků" než abychom neustále dokola nemuseli řešit naprosté dno a to, že objednaný výrobek má prostě fungovat.
Vetsina z nas na tomto portale by si koupila renovovany klasicky Thinkpad s poradnou klavesnici a novym vnitrkem. To je proste smula - nelze zakoupit. Na druhou stranu, Lenovo uz zacalo delat pruzkum trhu a zvazovat vyvoj takoveho laptopu (znamo pod nazvem "RetroThinkpad"). Takze sice to zatim neexistuje, ale uz to alespon nekdo zvazuje, protoze na tom ma financni zajem.Poznámka OT: já lepší ThinkPad mám (asi ne tak dobrý jako by byl retrothinkpad) a prakticky ho nepoužívám. Není to dáno kvalitou, ale prostě mám rád plnohodnotný počítač. Takže ten stroj mám v kanclu strčený do dokovačky, je k tomu připojený normální monitor a klávesnice. To jen tak na okraj, já bych o tento výrobek zájem neměl. Ale chápu tu myšlenku.
Pritom je ryze jedna z nejlepsich priloh, co se daji jist.Tak to je na vkusu každého soudruha. Rýže vyvolává prudké změny cukru v krvi (nevím jestli nahoru nebo dolů), když sním misku rýže, tak mám během několika minut hlad jak vlk a po té rýži sežeru tunu dalšího jídla. Víc, než kdybych si ji nedal.
A driv byla situace s botami pro "nadstandardne velkonohe" nejak vyrazne lepsi?Nevím, jak jsem psal, já to vůbec nesrovnávám s dobou před 1989. V roce 1989 jsem měl 8 let a nákup bot jsem tehdy ještě delegoval na rodiče.
A to souvisi jak?Tak vy jste tento argument uváděl asi jako příklad, že je z čeho vybírat. Tak jsem to alespoň pochopil. Prostě to, že u silnic stojí napráskané autobazary nic neznamená. Když vás zavedu na smetiště, tak mi asi také nepoděkujete. Ano, předmětů je tam mnoho. Ale asi si nic nevyberete.
Je lepsi mit smejdske auto nez zadne - pokud ho potrebuji/chci.Tak tady bych teda nesouhlasil. Sám auto nemám, občas si půjčím dodávku do 3.5T - na tohle v prasátku rozhodně nemám našetřeno. Ovšem vidím u svých známých, kteří si pořídí nějaké šmejdské auto (přesně dle věty lepší než žádné), potom do toho vrazí hromadu peněz aby to prošlo technickou, má to vyšší spotřebu (skutečnou, nejen tu fake), nižší pohodlí a za pár let se to rozpadne, protože už je to prostě komplet prorezlé. A ani si nevšimnou, že za to utratili víc, než by je stál nový vůz (nižší třídy) se záručním servisem, s nižšími náklady a lepší službou. Je to jen další koule na noze.
Oproti tomu to, ze je sklad prazdny neznamena, ze nekomu nutne neco chybi.Tohle už je absurdní. Když je sklad prázdný a někdo něco potřebuje, tak bude muset hloupě čekat na výrobu.
Za kvalitnejsi zbozi je mozne si priplatit, nebo kupovat levne sunty - pak je nutne brat v uvahu, ze "kupovani levnych suntu" stale zvysuje nasi zivotni uroven.Sorry, tohle nedávám. Levné šunty zvyšují životní úroveň? To myslíte vážně? Levný šunt životní úroveň snižuje. Pokud někdo utratí peníze za polofunkční věc, tak má ve výsledku méně peněz a ještě navíc nemá tu službu, pro kterou si daný výrobek pořídil. Je na tom tedy hůř.
Celkova nabidka veci, ktere muzu mit doma do 24 hodin se vyrazne zvetsila.No to jistě. Čistě číselně se zvětšila, to je nepochybně pravda. Ale otázkou je, kolik toho zbude po filtraci. Obávám se, že ne příliš.
Levný šunt životní úroveň snižuje. Pokud někdo utratí peníze za polofunkční věc, tak má ve výsledku méně peněz a ještě navíc nemá tu službu, pro kterou si daný výrobek pořídil. Je na tom tedy hůř.Nehlede k tomu, ze levne sunty vice poskozuji zivotni prostredi.
Ale myslím si, že z hlediska nějakého fitness společnosti by asi bylo lepší, kdybychom mohli věnovat energii na "budování lepších zítřků" než abychom neustále dokola nemuseli řešit naprosté dno a to, že objednaný výrobek má prostě fungovat.Souhlas. Tak to, prosím, zařiďte. Jsem zvědav, jak se vám to povede. Protože ačkoliv asi všichni budou souhlasit s tím, že ty lepší zítřky by byly lepší, ve skutečnosti někteří z těch lidí přesto provozují servisní firmu, která nemá na skladě brano. A jak jste sám poznamenal, trh si to vyřeší - lidi takovou firmu pošlou do háje a seženou si tu službu od někoho jiného. U plánovaného hospodářsví byste měl akorát smůlu, počet poruch výtahů je naplánovaný, servis je podle toho nadimenzován, nemáte kam jít, protože všichni ostatní mají - podle plánu - plno. A můžete akorát tak doufat, že plánovači mají nějaké metriky, podle kterých poznají, že je zrovna s tou vaší firmou něco špatně. Jak tohle fungovalo, víme - nikdo se nepřetrhl, protože z toho nic neměl.
CSSR v podstate zaznamenalo statni bankrot (1953).
CSSR v roce 1953 neexistovalo.
Můžeme si tykat? Dneska mi ve třech diskusích začali min. 3 lidé se kterými tady debatujeme x let vykat a já jsem z toho poněkud nesvůj.
Rec byla o centralne planovanem vs. trznim hospodarstvi s ohledem na dostupnost zbozi.
No celé toto vlákno začalo srovnáním nedostatku papíru (protože prý vyhořela továrna - nevím, toto neznám) s nedostatkem disků (resp. on to nebyl nedostatek, jako spíš skokové zdražení na trojnásobek a velmi postupné a neochotné slevování - toto si naopak pamatuji velmi dobře a byl jsem tím zasažen velmi citelně). Toho jsem se chytl a popsal svůj názor, jak to vidím já a popsal jsem příklady proč si to myslím.
A je mi úplně jedno, jak to tady vypadalo před rokem 1989. Navíc situace rozhodně nebyla tak jednoduchá, aby se to dalo shrnout do jednoho odstavce.
Kdyz to reknu familierne, tak problem s opravou vytahu u jedne konkretni firmy je v tomto kontextu naprosto nepodstatny.
Jenže toto není jen problém jednoho výtahu. Nebo když to otočím, mají lidé při vstupu do budovy děkovat za to, že mají alespoň schodiště, protože v KLRD mají hladomor? Tyto komentáře nechápu.
Trekker, který mi teda taky začal bůh ví proč vykat - to je dneska nějaká akce, o které mi nikdo neřekl? - píše jízlivě: tak to zařiďte. No já dělám maximum co umím. Možná to dělám blbě, ale ostatní nedělají vůbec nic. Jsem ve výborech dvou SVJ (předseda a místopředseda), píšeme stížnosti na naprosto neschopné úředníky, kteří ač na úkony mají 30 dnů, tak jim to trvá 3/4 roku a v odpovědi si s námi krásně vytírají prdel. Stížnosti končí v černé díře, nadřízení napíšou pokaždé nějaký blábol. To jsou lidé placení z našich daní. Co s nimi máme dělat?
Můžeme si tykat? Dneska mi ve třech diskusích začali min. 3 lidé se kterými tady debatujeme x let vykat a já jsem z toho poněkud nesvůj.Jasne. Ja v online diskuzich vetsinou pouzivam spis tykani, s vyjimkou pripadu, kdy si uvedomim vetsi vekovy rozdil (jsem o dost mladsi) a automaticky zacnu vykat. Vicemene to tedy kopiruje chovani jako pri osobnim kontaktu. Co se tyka zbytku diskuze, tak sice ty myslenky chapu, ale oddelene, ne jako celek, ktery v tom mam tendenci (mozna chybne?) hledat. Neni to tak, ze bych byl nejak nadseny z toho, ze v Cine za otresnych podminek otroci lidi a liboval si, jak nam ten kapitalismus krasne funguje, protoze si muzeme diky vyssi kupni sile kupovat levne kramy. A neprimo se podilet na likvidaci planety. To je uz na delsi a slozitejsi diskuzi a v podstate se o tom ted ani nechci rozepisovat. Clovek si v urcitem bode zivota proste uvedomi, ze jeho zivot - z pohledu planety - neco stoji. Spotrebovava vzduch, ktery by mohl dychat nekdo jiny a nekdo/neco ho musi vyrobit, konzumuje pitnou vodu, hynou kvuli nemu rostliny a zvirata a spotrebovavaji se omezene nerostne zdroje. Jen proto, aby zil a byl spokojeny. Bez ohledu na to, jak se k tomu clovek stavi, to je vrcholny egoismus, ktery se neda nijak odvratit. Planeta uzivi jen omezene mnozstvi lidi a sebesetrnejsi pristup tomu nezamezi. No, asi k tomu momentalne nemam co vic rict. Ze se nebavime o srovnani soucasnosti a minuleho rezimu jsme si uz ujasnili. Ke zbylym namitkam dodam jen tolik, ze se nejedna primo o systemovou chybu, ale spis o rozdil v pristupu/chovani lidi. Takovy ten ryzi konzum se mi hnusi, pokud jde o tohle. Ze se na tom do nejake miry podilim (a podilime vsichni, jak tu diskutujeme), to je druha vec a souvisi to s predchozim odstavcem.
Jasne. Ja v online diskuzich vetsinou pouzivam spis tykani, s vyjimkou pripadu, kdy si uvedomim vetsi vekovy rozdil (jsem o dost mladsi) a automaticky zacnu vykat. Vicemene to tedy kopiruje chovani jako pri osobnim kontaktu.Uff. Už to nastává. A to je mi jen 35. To jsou takové fáze stárnutí. Nejdřív vám přestanou tykat dospělí, potom vám začnou děti říkat dobrý den pane a když už vás pouští sednout v MHD, tak už je konec. Asi jsem právě vstoupil první fáze.
píše jízlivě: tak to zařiďte. No já dělám maximum co umím. Možná to dělám blbě, ale ostatní nedělají vůbec nic.Ano, to je dobrý postřeh. Na tom totiž veškeré lepší zítřky, fungování výrobků na první dobrou a podobné ideály končí ještě dřív, než začaly. A ještě dlouho na tom končit budou. Tam, kde ještě funguje volný trh - třeba u těch servisních firem na výtahy - jste udělal, co se dalo. To ostatní a zejména státní "služby"? Na to se vykašlete, to nemá cenu - s úředníkem pohne jenom průser a ten mu stížností u nadřízeného rozhodně neuděláte.
Na to se vykašlete, to nemá cenu - s úředníkem pohne jenom průser a ten mu stížností u nadřízeného rozhodně neuděláte.Problém trochu je, že mi od něj ze zákona něco potřebujeme. To už není jen o tom nechat to být, on je tam od toho, aby něco dělal. Nehledě na to, že jej platíme z našich daní.
Problém trochu je, že mi od něj ze zákona něco potřebujeme.Hm, v takovém případě vám ještě zbývá žaloba na nečinnost úřadu. Při troše štěstí by se mohli leknout a začít věci řešit.
To už není jen o tom nechat to být, on je tam od toho, aby něco dělal. Nehledě na to, že jej platíme z našich daní.Z daní platíme spoustu věcí. Schválně si zkuste vzpomenout na nějaké, které fungují, jak mají. (A pak si to porovnejte s počtem těch, které nefungují.)
Hm, v takovém případě vám ještě zbývá žaloba na nečinnost úřadu. Při troše štěstí by se mohli leknout a začít věci řešit.Ano, přesně v této fázi nyní jsme. Jak jsem psal, žere to moře času, který bychom mohli věnovat něčemu užitečnějšímu.
politik slovenského původuJo, jo; Felčaři zasraní… ještě do politiky se nám serou.
je krasny v tom, ze kazdy chce mit jeste vic nez mavs
Kapitalizmus je vicemene 1:1 mapovani prirodnich zakonu do lidske spolecnosti.Pokud by fungovaly obě tvrzení, tak by příroda musela bejt perpetuum mobile.
Dukaz ze kapitalizmus v lidske vzdy spolecnosti funguje je komunismusTo možná ukazuje, že existuje systém, který funguje ještě hůř. Pro další diskuzi by bylo dobré definovat „funguje“ - jako ano, _nějak_ to funguje, ale to leccos…
Tiskni
Sdílej: