V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
"Vidina promptního vydání finálního Firefoxu 3.0 se rozplývá jak pára nad hrncem." (Firefox 3.0 RC1 s kritickými chybami, vyjde asi RC2 - Jiří Macich)
Mám pocit, jako bych zahlédl stránku Blesku nebo AHA, ale ne Lupy. Ani Živě.cz by si snad něco takového nedovolilo vypustit na titulní stranu a informuje solidně. Proč takto dělají ze čtenářů blbce? Uráží mě to. Nezajímá mě vidina nějakého Macicha ani spekulace o tom zda vyjde RC2 namísto toho, aby aspoň dovedl opsat skutečnost z volně dostupného oficiálního zdroje.
Včera se konal Firefox Support Day, kdy bylo možné vést rozhovor s představiteli Mozilly. Připravil jsem přepis (bohužel se mi nedochovalo prvních několik minut s Johnem Lillym) a malé shrnutí.
Všiml jsem si, že řada lidí používá různé nástroje pro předpovědi počasí. Zajímalo by mě, s jakými máte nejlepší zkušenosti, resp. proč jste si je oblíbili. Zkoušel jsem různé služby a poskytovatele dat, ale často bývají poměrně nepřesné anebo mají nízké rozlišení pokud se týká o lokality. Na základě příspěvků v diskusi bych rád tento zápisek aktualizoval a doplnil seznam dobrých poskytovatelů služeb a nástrojů pro předpověď se stručným popisem. Předem díky za ochotu všem, kteří přidají zkušenost.
Aktualizováno: Sestavil jsem rozcestník pro služby, které po dlouhodobých zkušenostech považuji za nejlepší. Ostatní bývají pomaleji aktualizované, regionálně méně přesné (zpravidla pouze pro celou republiku nebo kraj, případně velké regionální nebo krajské město) a v časovém úseku limitované (pouze den/noc) předpovědi-nepředpovědi včetně těch televizních a rádiových. Ty kvůli tomu většinou poskytují horší výsledky. Vhodné je nespoléhat na jednu službu, ale porovnat aspoň dvě.