Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Popis siutace:
Rád bych ve firmě nasadil nějaký systém, který by umožňoval tvorbu a editaci tabulek více uživateli.
Souvisí to s mojí snahou nasadit nějaký funkční CRM / ERP systém, který by běžel v Linuxu a mohl být protiváhou
komerčním win řešením. Přestože úspěšně používáme některé moduly z eGroupware, narazil jsem nyní na potřebu
týmové spolupráce při tvorbě a editaci tabulek.
V podstatě by byla vyhovující něco jako google spreadsheet. Ale rád bych, aby to běželo na místním serveru.
Jediné co jsem našel je Zimbra. Ta ovšem není česky (nedělá někdo na překladu?) a nemám s ní žádné zkušenosti.
Omlouvám se, že píšu tento dotaz do blogu. Můj dotaz byl v diskuzi uzamčen a označen jako off-topic s tím, že bude později smazán, nezbývá mi než to zkusit zde (protože se nemám kde jinde zeptat). Tímto dotazem navazuji na svůj dotaz ohledně hledání firemního groupware. Díky za případné podněty.
Update - přesnější popis situace:
Pracuji ve firmě, kde zapisují některá data do tabulky. Dříve do Excelu, nyní do OOo. Tabulku upravuje víc uživatelů. Používáme heterogení síť s opreačními systémy MS Windows a Linux. Uživatelé Linuxových stanic používají NFS, ovšem ke jmenovaným souborům přistupují přes CIFS. Vše funguje poměrně dobře, až na to, že někdy se stane - což nechápu, že se dvěma uživatelům podaří najednou otevřít a editovat tentýž dokumetn. Protože se jedná například o čísla zakázek, je to potom velký zmatek (více zakázek má stejné číslo = velký zmatek..).
Vím, že toto není ideální stav, a jsem nucen ho nějak řešit. Ideální by pro nás bylo najít vhodný groupwarový produkt, který by běžel na linuxovém serveru - asi nejlépe ve webovém rozhraní (kvůli nezávislosti na platformě), který by umožňoval sdílení a editaci tabulek více uživateli bez rizika přepsání záznamů.
Vím, ženapř. CMS Joomla tyto zámky poskytuje, ale potřeboval bych sofistikovanější tabulky - nejlépe aspoň s jednoduchými výpočty. Kdyby byla nějaká lokální verze google spreadsheet - nebo něčeho podobného, bylo by to ideální (mohlo by to být i jednodušší).
Kdybyste měl někdo tip, který by mne alespoň nasměroval směrem k nějakému řešení, budu rád, když mi poradíte. Díky!
Tiskni
Sdílej:
Zdravím, tak jsem se to pokusl prozkoumat. Protože potřebuji, aby mi to běželo na vlastním serveru (ne venku na internetu), vyřadil jsem možnosti, které nejdou lokálně nainstalovat. Pokusil jsem se rozběhnout opengoo a vyzkoušet Zimbru. Zatím jsem ale neměl úspěch.
... tak jsem s tím začal sám a nyní již pokračují druzí
Nicméně můj problém se sdílením tabulek se vyřešit nepodařilo. V Zimbře si vesele dva uživatelé přepíšou řádek a pak se jich to zeptá, s tím chtějí udělat.
To je sice hezké, ale pokud se druhý uživatel rozhodne prvnímu "pomstít", tak mu jeho záznam prostě smaže.. což není zrovna ono :-/