Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
obavam se, ze spotreba domacnosti zpusobena svicenim je v celkove spotrebe pouze malou casti. Obecne bych ale velmi uvital, kdyby se s casem prestalo sachovat tam a zpet. V idealnim pripade bych cas zrusil uplne.
obavam se, ze spotreba domacnosti zpusobena svicenim je v celkove spotrebe pouze malou casti.
Tak proč ti blbci zakazují žárovky?
Obecne bych ale velmi uvital, kdyby se s casem prestalo sachovat tam a zpet.
Takže by byl letní čas stále. ^_^
V idealnim pripade bych cas zrusil uplne.
To je ale kravina.
Tak proč ti blbci zakazují žárovky?Počkat, ty si opravdu jako myslíš, že to má něco společného se spotřebou energie svícením nebo tak něco, jo?
>> V idealnim pripade bych cas zrusil uplne.
> To je ale kravina.
i kdepak. K cemu je dobre vedet, kolik je hodin? Dulezite je byt na miste vcas. Tj. pouze relativni cas ma vyznam a to stejne jeste pouze lokalne. Napriklad v praci: je uplne putna, jestli je 5 hodin nebo 10 hodin. Dulezite je udelat praci drive, nez ji po me nekdo chce. Dulezite je prijit, kdyz me ostatni cekaji. ...atd. Takze proc kravina?
Autobus přijede za 3 minutyTo jsi ten čas moc nezrušil.
>Jak chceš řešit třeba jízdní řády?
to je velmi hloupa otazka. Ve svete bez casu zadne jizdni rady nejsou potreba. Maji snad taxiky jizdni rad? A to je jenom jedna ukazka. Obecne je cas potreba pro masiny, nikoli pro lidi. Lidem staci bezny denni rytmus. Slunce vychazi, Slunce zapada. Je rano, je den, je vecer, je noc... zadny problem.
Je to _velmi_ hloupa otazka. Taxiky byl samozrejme jenom priklad. Navic Ty tu neresis otazku jizdnich radu, ale otazku hromadne dopravy. Je treba pochopit, ze to jsou dve _ruzne_ otazky. Pokud chcete dalsi priklad, tak nabizim treba takovouto moznost:
Kdo chce nekam jet, posle pozadavek. Az se nahromadi dostatecne mnozstvi pozadavku, vyjede dopravni prostredek a rozveze lidi.
Myslenka neexistence casu neni vubec nova. Chce to jenom trochu osvobodit mysl od nazirani sveta jednim zpusobem. Potazmo, jak jsem psal vyse a jak psal jiz take nekdo dalsi ... cas je pouze lokalni zalezitost. Ani lidske telo neoperuje v jednom case.
no kolega chcel skor poukazat nato, ze sa svieti hlavne v kancelariach, skolach ... ; ten letny/zimny cas je posunuty preto, aby prirodzene svetlo pokrylo hlavne pracovnu dobu
Kdy vstávají jiní lidé?Nechci ti do toho kecat ale ranní pracovní směna začíná v 6.00, takže když to chce člověk stihnout tak musí vstát tak min v 5 nebo o čtvrt.
...ranní pracovní směna začíná v 6.00...
No nevím, ale v obchodě na rohu otevírají v 9.00 a v některých obchodech poblíž až v 9.30 nebo v 10.00. Zaměstnanci se do obchodů trousí těsně před otevřením. Areály továren, kde se dříve dělalo od 6.00, dnes často zejí prázdnotou.
Proč zimní, ten byl zaveden jen jeden rok po druhé světové válce?!
Zimní čas se nepoužívá. Je standartní pásmový čas, tedy u nás středoevropský. a pak letní čas. zimní čas byl na území čr zavedený jendou kdysi dávno...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zimn%C3%AD_%C4%8Das
Tato úprava je patrně světovým unikátem. Zákon č. 212/1946 Sb. o zimním čase nebyl zrušen a stále teoreticky umožňuje vládě kdykoli zimní čas zavést.
Hej, to by byla prdel
Jediný objektívny čas by mohol byť podľa slnka (12 hodín v zenite), ale ten by sa menil každý deňAsi jsem blbý, ale pokud zanedbáme výkyvy v rychlosti rotace Země, nebude na 15. východním poledníku Slunce v zenitu vždy ve 12?
Ne, nejsi blbý :) I když tedy, v případě SELČ bude na 15° v.d. slunce v zenitu ve 13:00
Já myslel, že řekl, že nejlepší je jít spát s Michalem Horáčkem...
Ach jo, zimní čas není normální. Normální čas je pásmový a podívejte se co vlastně zimní čas znamená, odkaz najdete v přechozích 10 příspěvků.
Ale doby Habsburského mocnářství už jsou pryč. Podle mých pozorování minimum lidí vyráží do města před sedmou, maximum kolem osmé.Jenže se podstatně změnila i další věc. V dobách "Habsburského mocnářství" (které z hlediska vstávání skončily až po roce 1989) byla ranní špička velmi ostrá (do práce se chodilo hlavně na šestou, v menší míře pak na osmou). Čili lidé vstávali z velké části přibližně ve stejnou dobu, takže posun začátku pracovní doby (letní čas není vlastně nic jiného) měl energetický smysl. Dnes má okamžik vstávání úplně jiné rozložení, je mnohem rozprostřenější (leckde se začíná stále v šest nebo i dříve, ale často v sedm, osm, devět nebo deset, případně v nějakou půlhodinu). Proto by podle mého názoru bylo nejlepší s časem vůbec nehýbat a nechat ten "normální" (středoevropský) platit celý rok. S letním časem jsou jen komplikace.
Jenže pořád jsou tu vnější vlivy, například nutnost být ve škole v osm.Jenže ta "nutnost" už není tak úplně nutnost. Dříve to bylo skutečně povinné, nicméně nyní už zákon tak striktní není. Na některých školách už se dnes začíná například v 9 hodin, jinde to plánovali, ale rodiče se vyslovili proti.
A upřímně: je lepší mít ráno tmu (a případně vidět východ Slunce ~_^) a večer světlo, nebo být velmi brzy ráno probouzen Sluncem (v létě před čtvrtou) a večer/odpoledne svítit?Jde o to, co je cílem. Já se tedy nerad probouzím do tmy. Někdo to má možná rád, ale nikdo mu nebrání vstát dříve a některé aktivity přesunout do této časně ranní doby. Horší je, když k tomu takoví lidé chtějí nutit i ostatní.
Existuje na toto téma nějaká studie?Něco se dělalo, ale teď to nenajdu.
Já když jezdil u nás do školy, tak dávno už byli všichni v práci.Hodně záleží na tom, kde to je. Ve velkých městech (hlavně v Praze, kde už není moc výroby a je tam hodně kanceláří a obchodů) se začíná obecně později, např. v těch devět nebo deset (některé obchody).
A navíc co vím, tak první špička v elektrické síti se počítá na 11. hodinu.Spotřebu elektřiny v republice lze on-line sledovat zde. Je tam i historie, takže se lze například podívat, jak se liší jednotlivé dny v týdnu. Dnešní špička (sobota) byla okolo jedenácté, ale včera (pátek) vrcholila již po deváté hodině a byla (s malým sedlem) roztažená až ke třinácté hodině.
pana profesora se jednou take ptali , co si o tom letnim case mysli. Odpovedel, ze to je jeden z dalsich byrokratickych nesmyslu, ktery si EU vymyslela. Na to odpovedel novinar, ze letni cas existoval jeste pred zalozenim EU. Na to odpovedel ten genius z Vinohrad:
'ale kdyby to tu nebylo jiz pred EU, tak by to Brusel urcite zavedl'
Proč mátě neustále potřebu se vyjadřovat o Klausovi?
klaus je iba ekonom, dad je strojny inzinier. klausa pozna polka europy, ako neprisposobiveho prezidenta. dada, jeho rovesnika, nepozna nikto. asi to ma nieco spolocne s nizkou cukornatostou hrozna.
Nebuď taková zkostnatělá zpátečnická struktura totáně bez fantazie a myšlení do budoucnosti. Když už měnit tak pořádně. Den má mít 10 nebo 100 hodin, o tom by se dalo diskutovat, hodina 100 minut a minuta 100 sekund. Amusí být samozřejmě na celé zemi univerzální.
Pokud cheš byt považován za futuristicky uvažujicího člověkaa ne za konzervu tak samozřejmě nemůžeš založit počítání času na základě nějakého otáčení bezvýznamné planety kolem vlastní osy a kolem bezvyznamné hvězdy v bezvýznamné části ještě bezvýznamnější galaxie. Bude to mít tu výhodu, že nebude třeba hnout s definicí sekundy, která je v mnohých oborech příliš "zapečená" než aby se s ní dalo jakkoliv hnout. Další výhodou je, že můžeš klidně prohlásit, že rok ma 100 dnů a hotovo. Také zmizí zbytečné hlouposti jako přestupný den a přestupná vteřina.
Dalo by se také uvažovat o zavedení StarTrekovského počítání času á la stardate.
PS. Doufám, že ten blogpost byl myšlen jako vtip stejně jako tento komentář :)
Nebuď taková zkostnatělá zpátečnická struktura totáně bez fantazie a myšlení do budoucnosti. Když už měnit tak pořádně. Den má mít 10 nebo 100 hodin, o tom by se dalo diskutovat, hodina 100 minut a minuta 100 sekund. Amusí být samozřejmě na celé zemi univerzální.Pokud by to byly vhodné mocniny dvojky, tak by se lépe využila paměť při ukládání těchto hodnot. To by znamenalo, že v počítačích může být měné paměti, která tím pádem bude konzumovat méně elektrické energie a zabrání se tím globálnímu oteplování!
Dalo by se také uvažovat o zavedení StarTrekovského počítání času á la stardate.Ano, pokud možno založeného na současném unixovém času
Na to by meli bejt datovy schranky. Kdyby poradne fungovali ...
zas nejaky zmrd co musi ostatnim neco narizovat. chces vstavat extremne brzo? fajn, my ti v tom nebranime: zarid si pruznou pracovni dobu nebo si najdi skolu kde zacinaj normalne a prestan tu kokotit s posouvanim casu. kurva i v tej osvetimi se makalo od osmi. jsi zavistiva mrdka a fasoun!
Bavíme se o mně, né o němNějak jsem to pomotal, reagoval jsem jen na poslední příspěvek, ne na celé vlákno. Tak mi nějak ušlo, že se to týká tebe a ne kotyze.
100 mít asi nebudou, už jen z důvodu, že bych jim postahoval přes noc celý internetProč by ne? Stovku mít klidně mohou, ale je otázka, kdo všechno bude chtít současně tahat stovkou, takže se to musí tak jako tak všechno nacpat do nějaké linky ven (CESNET2 má do NIXu 2x10 Gb, většinou nepříliš vytížených, ale je otázka, co je mezi CESNETem a tou kolejí).
v brně už maj metro?
Pokud se jedná o vysokoškolské areály, je zcela logické, proč se staví na kraji města. Protože pokud je záměrem postupně vybudovat celou vysokou školu na jednom místě včetně všech nebo alespoň většiny fakult, je potřeba značně velký pozemek. A volný několika hektarový pozemek uprostřed města ve většině měst prostě nenajdete.
Ono stejně většinou než je celý areál dostavěn tak se z místa za městem zvolna přesune na kraj města a pak do okrajové čtvrti a časem možná i do širšího centra a to vše bez toho aby se hnul z místa
Jo zrušení by bylo super, ale zimní čas se týká celé Evropy, takže dost pochybuji že by to šlo zrušit jen u nás bez odezvy EU.
jelikož jsem v problematice času utrpěl odborné vzdělání, dovolím si k tomu taky něco napsat. Tohle drbání s časem dnes už má opravdu pramalý význam. Za války a pak v dobách různých krizí a hospodářských veletočů socialismu a zřejmě i v odpovídajícím období na západě měl letní čas jistý význam. Svícení bylo dost významnou částí spotřeby energie, za války navíc potíže se zatemněním, v tom všem mohl posun času mít kladný vliv. Dnes ale většina továren ani nemá okna, spousta kanceláří taky ne. Fabrika kde pracuju má dílny malé a staré, okna máme velká ale bez celodenního svícení se většina provozů stejně neobejde. Zemědělství se většinou přizpůsobuje přirozeným přírodním rytmům bez ohledu na čas anebo to jsou taky fabriky. Takže by čas mohl mít vliv jen v domácnostech, ale to by museli mít všichni přibližně stejnou pracovní dobu. Někdo vstává do práce v pět a někdo v devět. Někdo přijde domů ve tři odpoledne a někdo až skoro večer. To se pak posun času může projevit úplně opačně. A to do toho radši nekombinuju vícesměnné provozy. Nějakou seriozní studii se mi nepodařilo najít, možná ani žádná není ale myslím si že přínos letního času je podle mě nepatrný, ne-li nulový. A pokud nějaké továrně či instituci vyhovuje mít v létě jinou pracovní dobu tak co jim brání mít to upravené vnitřním předpisem? My hodináři se celá staletí snažíme udělat pořádek v měření času a vrchnost nám v tom dělá bordel. Copak je to normální jen tak si pohazovat s časem, hodina sem hodina tam?
Osobně mi to bylo vždycky buřt, jaký je čas, ale až nedávno zesnulý pan Pecka mi na jasném a jednoduchém příkladu ukázal, proč je změna času z pohledu člověka špatná: jako pekař vstával v nějakou hodinu velmi brzy ráno a při změně času to velmi pocítil. To beru.
Já vstávám v pět a svítit tedy budu muset patrně bez ohledu na čas. Energetická úspora tedy u mě doma není žádná.
Změna času mi vyhovovala na střední škole, kdy jsem přicházel v den, kdy se to měnilo, vždycky o hodinu nebo dvě později s výmluvou, že jsem si špatně nařídil budík. Vzhledem k tomu, že ani dodnes nejsem pořádně schopný říct, kdy se čas posunuje a kam, tak jsem usoudil, že bude lepší vždy předpokládat, že se to posunuje tak, aby si člověk přispal...
Zajímavé bylo, že někteří vyučující k tomu říkali něco jako: "No jo, mně ty změny času taky dělají problémy..."
Tiskni
Sdílej: