Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Kde je všem těm distribucím konec.
Hm… Ubuntu se má čile k světu, OpenSuSE taky. Gentoo už sice není Cool Distro of the Day, ale pořád má svou komunitu a aktivní vývoj. Mandrake se sice už nejmenuje Mandrake, ale de facto také pořád ještě existuje. Zbytek byly okrajové záležitosti už tehdy. Takže mi asi nějak uniká pointa…
7 let vcelku až tolik není. Co takhle se podívat třeba 15 let do minulosti?
A právě proto jsem to psal. 90. léta? Nuda. Ale kolem toho roku 2005-2008 si dělal vlastní distribuci, abych tak řekl, skoro každý, kdo měl u prdele díru.
Fedora byla snad taky čerstvě nová, nebo ještě nebyla.Fedora (Core) měla první verzi už v listopadu 2003.
Ještě se tou dobou mluvilo o Lindows a Turbo Linuxu, čert ví, kde je těm konec.Z Lindows se stalo Linspire a pak Freespire, teď už je opravdu pár let po smrti. Naopak Turbo Linux ještě relativně žije, poslední verze je ze srpna 2012.
Největší legrace pak byla v roku 2006: smlouva Novell-MSTu měl na svědomí jeden vtipálek, který zasvinil hroudou bláta, co mohl, aby nakonec na Linux úplně zanevřel a odešel k Mac OS X.