Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Kde je všem těm distribucím konec.
Hm… Ubuntu se má čile k světu, OpenSuSE taky. Gentoo už sice není Cool Distro of the Day, ale pořád má svou komunitu a aktivní vývoj. Mandrake se sice už nejmenuje Mandrake, ale de facto také pořád ještě existuje. Zbytek byly okrajové záležitosti už tehdy. Takže mi asi nějak uniká pointa…
7 let vcelku až tolik není. Co takhle se podívat třeba 15 let do minulosti?
A právě proto jsem to psal. 90. léta? Nuda. Ale kolem toho roku 2005-2008 si dělal vlastní distribuci, abych tak řekl, skoro každý, kdo měl u prdele díru.
Fedora byla snad taky čerstvě nová, nebo ještě nebyla.Fedora (Core) měla první verzi už v listopadu 2003.
Ještě se tou dobou mluvilo o Lindows a Turbo Linuxu, čert ví, kde je těm konec.Z Lindows se stalo Linspire a pak Freespire, teď už je opravdu pár let po smrti. Naopak Turbo Linux ještě relativně žije, poslední verze je ze srpna 2012.
Největší legrace pak byla v roku 2006: smlouva Novell-MSTu měl na svědomí jeden vtipálek, který zasvinil hroudou bláta, co mohl, aby nakonec na Linux úplně zanevřel a odešel k Mac OS X.