Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Skoro každý týden potkám nějaký promyšlený reklamní Ubuntu krasožvást. Už to zásadně ignoruji, ale to co vyplodil pan Bednář na Rootu, to překonalo všechny dosavadní meze. Ubuntu je tam vykreslováno jako spasitel a sjednotitel Linuxu, který většinu zbloudilých oveček včetně těch corporate přivede do stáje Cannonicalu. Nebudu polemizovat nad naivním nadšením pana Bednáře pro blbuntu. Ale jestli bude někdy Ubuntu stejdnotitelem Linuxu, tak to bude pro tento OS pohřeb. Linux sponzorují, financují a vyvíjí úplně jiné společnosti a subjekty a vyvíjejí jej primárně pro sebe. Red Hat ani Novell rozhodně nebudou výrábět pro Ubuntu, a jelikož Ubuntu vyvíjí akorát hovno, může být maximálně tak hrobníkem Linuxu, pokud by někdy sebralo zákazníky těm kteří Linux vyvíjejí.
Je zajímavé, kolik vášní vzbudí diskuze o Romské problematice. Přitom nám do evropy probíhá invaze Xenofobní fanatické ideologie, která už z principu nemůže nalézt kompromis či symbiozu s ideologií jinou. Jedná se o Islám. A tak zatím co na Romy tu nadává kde-kdo, určitě se tu najde spousta naivních pseudohumanistů, co bude žvanit hovadity o tom, jak jsou muslimové skvělí lidé a že Islám je mírumilovné náboženství. Dnes jsem na jednom foru narazil na diskuzi k tomuto tématu. Jeden z příspěvků je natolik skvělý, že si ho zde dovolím ocitovat.
Chystám se provést revizi HW vybavení, které mám doma, neboť jsem narazil na určité funkční limity. A když už to budu dělat, vezmu to komplexně. Rád uvítám, když mi poradíte něco ze svých zkušeností.
Když jsem v tomto týdnu viděl malou Natálku, ležící v Ostravské nemocnici, popálenou na 80% těla, brečel jsem. Nezapomenu na ty krásné velké oči, které koukaly na maminku, jako by se snažily jí něco říct...
Nedávno jsem při své cestě internetem narazil na portál BoycottNovell. Jedná se o poměrně poměrně kontroverzní portál, který původně vznikl jako reakce na smlouvu Novellu s Microsoftem. Nejsem právník, ale jako nic netušící koncový uživatel na tomto kroku Novellu s odstupem času nevidím nic špatného kromě faktu, že Microsoft tuto smlouvu občas využívá k demagogickým a lživým prohlášením a šíření FUDu...
Čas od času narazím na zmínku o projektu Debian Desktop, jehož cílem bylo přiblížit Debian také desktopu. Prakticky jediný výstup, který se podařil uvést v život (ale možná nejsem jen správně informován) je grafický instalátor, jehož uvedení v Debianu si dobře pamatuju. Od té doby se mi zdá, že to nějak vyšumělo do ztracena. Je také velmi rozšířený názor, že jeho úlohu převzalo Ubuntu a já jen doufám, že to není pravda, protože takhle si koncept použitelného Linuxového desktopu rozhodně nepředstavuju. Jaký je vlastně status Debian-desktop project? Podle mailing-listu to vypadá, že je tam docela prázdno. :-(