V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Dlouho jsem řešil následující problém: integrované grafické karty Intel 915 a podobné, které se často nachází v levnějších noteboocích, jsou známé tím, že mají špatně definované rozlišení. To se dá částečně opravit spuštěním utilitky 915resolution PŘED spuštěním aplikace, která toto zařízení využívá, tedy většinou Xorg. Ale nebylo by špatné kdybych mohl v plné míře využít textového režimu ve vysokém rozlišení framebufferu a také gensplash/fbsplash. Ale právě kvůli zmíněnému problému nelze využít plného rozlišení a navíc po spuštění Xorg se na tty rozhází pixely a už s tím vůbec nejde pracovat. Je tedy třeba spustit 915resolution PŘED aktivací framebufferu. To je ale menší oříšek, protože kvůli podpoře fbsplash nelze sestavit framebuffer jako modul, takže není možné spustit 915resolution a pak modprobe. Je nutné spustit 915resolution PŘED startem jádra, což zní dost děsivě. Na různých fórech jsem se pouze dočetl, že se asi budu muset smířit se stávajícím stavem.
Tak jsem si musel poradit sám...
Možná by se zdálo, že není možné spustit něco před startem jádra, ale možné to je. Nikde totiž nebylo řečeno, že to musí být před startem prvního jádra. Stačí sestavit druhé jádro, nemodulární, s minimální konfigurací a BEZ podpory framebufferu (je nustné povolit velmi užitečné systémové volání zvané kexec, které umožní ukončit běh jednoho jádra a spustit jiné bez restartu). Potom pro toto jádro vytvořit initramfs, ve kterém se nachází 915resolution, kexec utilitka a pár základních systémových souborů. Po spuštění tohoto jádra se upraví rozlišení a bez restartu se spustí původní jádro, které (naštěstí) neinicializuje znovu grafickou kartu, takže změna rozlišení je možná PŘED aktivací framebufferu. Takhle jsem zprovoznil framebuffer a fbsplash v plném rozlišení a bez konfliktů s Xorg.
Inicializační ramdisk pro spouštěcí mikrojádro může vypadat například takto:
. ./sbin ./sbin/kexec ./sbin/915resolution ./bin ./bin/sh ./bin/mount ./bin/umount ./bin/cat ./bin/bash ./bin/sed ./bin/cmdline ./lib ./lib/libc.so.6 ./lib/libz.so.1 ./lib/ld-linux.so.2 ./lib/ld-2.4.so ./lib/libdl.so.2 ./lib/libncurses.so.5 ./lib/libreadline.so ./lib/libncurses.so ./lib/libblkid.so.1 ./lib/libuuid.so.1 ./etc ./etc/fstab ./etc/mtab ./init ./dev ./dev/hda ./dev/hda1 ./dev/hda2 ./dev/hda3 ./dev/hda5 ./dev/hda6 ./dev/hda7 ./dev/hda8 ./dev/null ./dev/zero ./dev/mem ./dev/console ./dev/tty ./dev/tty0 ./dev/tty1 ./proc ./boot ./tmp ./varPoužívám následující inicializační skript, který je flexibilní a příjmá spoustu parametrů:
#!/bin/sh set -e echo "Mounting proc" /bin/mount -t proc proc /proc echo "Mounting /boot" /bin/mount -t "`/bin/cmdline fs ext2`" -o ro "`/bin/cmdline dev /dev/hda1`" /boot echo "Changing resolution" /sbin/915resolution "`/bin/cmdline mode 45`" "`/bin/cmdline xres 1280`" "`/bin/cmdline yres 800`" "`/bin/cmdline depth 16`" echo "Loading new kernel" /sbin/kexec --initrd="/boot/`/bin/cmdline initrd initrd`" --append="`/bin/cat /proc/cmdline`" -l "/boot/`/bin/cmdline kernel vmlinuz`" echo "Unmounting /boot" /bin/umount /boot echo "Starting new kernel" exec /sbin/kexec -eCmdline ja malá pomůcka pro čtení parametrů jádra:
#!/bin/sh res=`cat /proc/cmdline |sed -r 's/.*'$1'=([^ ]+).*/\1/'` [ "$res" = "`cat /proc/cmdline`" ] && { echo $2 exit 1 } echo $resParamery jádra:
Název | Význam | Výchozí hodnota |
dev | Oddíl, na kterém se nachází linuxové jádro, většinou /boot | /dev/hda1 |
fs | Souborový systém na oddílu z dev | ext2 |
kernel | Soubor na oddílu určeném parametrem dev, který obsahuje původní linuxové jádro (např. vmlinuz nebo boot/vmlinuz v případě absence /boot oddílu) | vmlinuz |
initrd | soubor s initrd, pravidla stejná jako pro parametr kernel | initrd |
mode,xres,yres,depth | Parametry pro 915resolution | 45, 1280, 800, 16 |
title Gentoo Linux kernel (hd0,0)/vmlinuz-micro splash=silent,theme:regnarg console=tty1 CONSOLE=/dev/tty1 root=/dev/hda5 noapic nolapic pci=routeirq netconf=doma dev=/dev/hda1 fs=reiserfs initrd=gensplash-initrd-regnarg mode=45 xres=1280 yres=800 depth=16 initrd (hd0,0)/initrd-micro
Šílené řešení, že ? Ale doufám, že to bude někomu užitečné. Postup byl testován na notebooku Gigabyte W511U a funguje bez problémů. V případě jakýchkoliv potíží se můžete poradit tady v komentářích nebo se ozvat na moje JID. Také uvítám všechny konstruktivní připomínky (například, že ten initramfs je moc velký, a takové věci jako bash, readline a ncurses tam vůbec nepatří).
Nedokonalou, ale ve většině případů funkční implementaci výše uvedeného řešení najdete na http://regnarg.kx.cz/i915kexec/
Tiskni
Sdílej: