Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dlouho jsem řešil následující problém: integrované grafické karty Intel 915 a podobné, které se často nachází v levnějších noteboocích, jsou známé tím, že mají špatně definované rozlišení. To se dá částečně opravit spuštěním utilitky 915resolution PŘED spuštěním aplikace, která toto zařízení využívá, tedy většinou Xorg. Ale nebylo by špatné kdybych mohl v plné míře využít textového režimu ve vysokém rozlišení framebufferu a také gensplash/fbsplash. Ale právě kvůli zmíněnému problému nelze využít plného rozlišení a navíc po spuštění Xorg se na tty rozhází pixely a už s tím vůbec nejde pracovat. Je tedy třeba spustit 915resolution PŘED aktivací framebufferu. To je ale menší oříšek, protože kvůli podpoře fbsplash nelze sestavit framebuffer jako modul, takže není možné spustit 915resolution a pak modprobe. Je nutné spustit 915resolution PŘED startem jádra, což zní dost děsivě. Na různých fórech jsem se pouze dočetl, že se asi budu muset smířit se stávajícím stavem.
Tak jsem si musel poradit sám...
Možná by se zdálo, že není možné spustit něco před startem jádra, ale možné to je. Nikde totiž nebylo řečeno, že to musí být před startem prvního jádra. Stačí sestavit druhé jádro, nemodulární, s minimální konfigurací a BEZ podpory framebufferu (je nustné povolit velmi užitečné systémové volání zvané kexec, které umožní ukončit běh jednoho jádra a spustit jiné bez restartu). Potom pro toto jádro vytvořit initramfs, ve kterém se nachází 915resolution, kexec utilitka a pár základních systémových souborů. Po spuštění tohoto jádra se upraví rozlišení a bez restartu se spustí původní jádro, které (naštěstí) neinicializuje znovu grafickou kartu, takže změna rozlišení je možná PŘED aktivací framebufferu. Takhle jsem zprovoznil framebuffer a fbsplash v plném rozlišení a bez konfliktů s Xorg.
Inicializační ramdisk pro spouštěcí mikrojádro může vypadat například takto:
. ./sbin ./sbin/kexec ./sbin/915resolution ./bin ./bin/sh ./bin/mount ./bin/umount ./bin/cat ./bin/bash ./bin/sed ./bin/cmdline ./lib ./lib/libc.so.6 ./lib/libz.so.1 ./lib/ld-linux.so.2 ./lib/ld-2.4.so ./lib/libdl.so.2 ./lib/libncurses.so.5 ./lib/libreadline.so ./lib/libncurses.so ./lib/libblkid.so.1 ./lib/libuuid.so.1 ./etc ./etc/fstab ./etc/mtab ./init ./dev ./dev/hda ./dev/hda1 ./dev/hda2 ./dev/hda3 ./dev/hda5 ./dev/hda6 ./dev/hda7 ./dev/hda8 ./dev/null ./dev/zero ./dev/mem ./dev/console ./dev/tty ./dev/tty0 ./dev/tty1 ./proc ./boot ./tmp ./varPoužívám následující inicializační skript, který je flexibilní a příjmá spoustu parametrů:
#!/bin/sh set -e echo "Mounting proc" /bin/mount -t proc proc /proc echo "Mounting /boot" /bin/mount -t "`/bin/cmdline fs ext2`" -o ro "`/bin/cmdline dev /dev/hda1`" /boot echo "Changing resolution" /sbin/915resolution "`/bin/cmdline mode 45`" "`/bin/cmdline xres 1280`" "`/bin/cmdline yres 800`" "`/bin/cmdline depth 16`" echo "Loading new kernel" /sbin/kexec --initrd="/boot/`/bin/cmdline initrd initrd`" --append="`/bin/cat /proc/cmdline`" -l "/boot/`/bin/cmdline kernel vmlinuz`" echo "Unmounting /boot" /bin/umount /boot echo "Starting new kernel" exec /sbin/kexec -eCmdline ja malá pomůcka pro čtení parametrů jádra:
#!/bin/sh res=`cat /proc/cmdline |sed -r 's/.*'$1'=([^ ]+).*/\1/'` [ "$res" = "`cat /proc/cmdline`" ] && { echo $2 exit 1 } echo $resParamery jádra:
Název | Význam | Výchozí hodnota |
dev | Oddíl, na kterém se nachází linuxové jádro, většinou /boot | /dev/hda1 |
fs | Souborový systém na oddílu z dev | ext2 |
kernel | Soubor na oddílu určeném parametrem dev, který obsahuje původní linuxové jádro (např. vmlinuz nebo boot/vmlinuz v případě absence /boot oddílu) | vmlinuz |
initrd | soubor s initrd, pravidla stejná jako pro parametr kernel | initrd |
mode,xres,yres,depth | Parametry pro 915resolution | 45, 1280, 800, 16 |
title Gentoo Linux kernel (hd0,0)/vmlinuz-micro splash=silent,theme:regnarg console=tty1 CONSOLE=/dev/tty1 root=/dev/hda5 noapic nolapic pci=routeirq netconf=doma dev=/dev/hda1 fs=reiserfs initrd=gensplash-initrd-regnarg mode=45 xres=1280 yres=800 depth=16 initrd (hd0,0)/initrd-micro
Šílené řešení, že ? Ale doufám, že to bude někomu užitečné. Postup byl testován na notebooku Gigabyte W511U a funguje bez problémů. V případě jakýchkoliv potíží se můžete poradit tady v komentářích nebo se ozvat na moje JID. Také uvítám všechny konstruktivní připomínky (například, že ten initramfs je moc velký, a takové věci jako bash, readline a ncurses tam vůbec nepatří).
Nedokonalou, ale ve většině případů funkční implementaci výše uvedeného řešení najdete na http://regnarg.kx.cz/i915kexec/
Tiskni
Sdílej: