V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
V poslední době jsem si musel připadat jako uživatel OS, který nejmenujeme. Komu jinému by se také mohlo stát, že bude muset přeinstalovat svůj OS z jiného důvodu než z vlastní vůle ? U wi****s je to běžné, že uživatel musí 2-4krát do roka přeinstalovat systém, aby to alespoň trochu fungovalo, ale tam to nikomu divné nepřijde. Jenže být ve světě GNU/Linuxu donucen k reinstalaci a to hned dvakrát v průběhu jednoho týdne, to už je tedy něco...
Jako jiné příběhy i tento začínal docela v klidu, když jsem si pracoval se svým perfektně vyladěným Gentoo. Sice jsem občas míval náhodné problémy při bootování (myslím, že se to řešilo — a nevyřešilo — tady v poradně), ale to se dalo přežít. Vždycky to na několikátý pokus naběhlo. Takže jsem jednou takhle večer dopisoval článek, když najednou se to stalo. Soubor nešel uložit. Ale můj Emacs, i když v alpha stádiu s červeným nápisem YOU MAY LOSE YOUR DATA, mě nikdy předtím nezradil. Ale zdroj problému jsem zanedlouho odhalil. Filesystem is read-only. Toto hlášení mě docela překvapilo, jelikož jsem neviděl žádný důvod, proč by se měl souborový systém za běhu stát read-only. Tak mě nenapadlo nic lepšího, než restartovat počítač.
Jenže potom systém už nenaběhl. Na první pokus ani na desátý. Tak jsem vzal jedno live cd, které jsem měl zrovna nejblíže po ruce, nabootoval a spustil jfs_fsck. Bohužel filesystém byl nenávratně poškozen a hodiny kompilace a nastavování ztraceny. Po dalších pokusech jsem usoudil, že bude problém v pevném disku a vyměnil jsem jej za svůj původní, o něco menší. Potom jsem zbylá data z (naštěstí funkčního) datového oddílu překopíroval na tento disk, i když nacpat 30GiB na 14GiB oddíl je docela umění.
Ale jelikož už se mi nechtělo znovu kompilovat gentoo, rozhodl jsem se nainstalovat si Arch. A jelikož jsem měl málo místa a nedokázal jsem aktuálně přesně rozhodnout o správném rozdělení oddílů, rozhodl jsem se nainstalovat to celé na lvm. A aby to bylo zajímavější, použil jsem jako PV celý disk, abych nemusel zbytečně vytvářet tabulku oddílů, která by mě stejně jen připravovala o posledních pár bajtů volného místa. Instalace proběhla hladce, až na to, že grub se nedokázal s LVM vyrovnat. Tak jsem nainstaloval lilo, tomu je úplně jedno, z čeho načítá a fungovalo výborně. Až na to, že initramfs z Archu odmítal fungovat a to ani po provedení všech doporučovaných workaroundů. Takže systém jsem měl funkčí, ale bootovat jsem ho musel vložením instalačního CD a zadáním arch root=/dev/rg/arch
. Ale hlavně to fungovalo.
Ovšem po pár dnech mi toto bootování přestalo vyhovovat, tak jsem se rozhodl si sestavit vlastní jádro a initramfs a znovu uvést do provozu svůj kexec hack. Jako bootloader jsem se rozhodl použít GNU GRUB 2, který by si již měl s lvm rozumět. A to byla další osudová chyba. VAROVÁNÍ: Tohle doma nezkoušejte. Po nainstalování krásně rozpoznal lvm oddíly a vytvořil konfigurační soubor. Jenže po restartu se nenačetl a vidím jen This is GNU GRUB... a příkazový řádek. Konfigurační soubor se nenačetl a žádné lvm oddíly nejsou přístupné, přestože podpora lvm2 je zavedena.
Sáhl jsem opět po nějakém live cd a oddíly byly pryč. Hlavička lvm taky. Zkoušel jsem testdisk, e2extract a další záchranné nástroje. Nepomohlo nic. Podruhé v průběhu jednoho týdne jsem přišel o svůj systém. Tomu se říká smůla. Tak jsem vše smazal, vytvořil normální partition tabulku s jedním oddílem a swapkou, překopíroval z jiného disku již nainstalovaný debian (další instalaci už jsem zažít nechtěl) a nainstaloval grub2. Zatím vše běží, ale nikdo neví, jak dlouho...
Tiskni
Sdílej:
/dev/sda5
, vím dost přesně, který oddíl to vlastně je. Když mi Windows řeknou 'E:
', jsem na tom podstatně hůř…
Když mi Windows řeknou 'E:', jsem na tom podstatně hůř…Pokud se v tom počítači nemění disky moc často, dá se to vcelku slušně odhadnout.
A to nemluvím o tom, že pod Windows je takové přepísmenkování řádově větší problém než v Linuxu…diskmgmt.msc klikatko nebo diskpart pro cli/skriptovani. smutne je, ze to obcas musim delat i kdyz nechci. treba kdyz mi windows suverene namapuji flashku an stejne pismeno jako pripojeny sitovy disk ;(
Ach jo, zase to generalizováníU wi****s je to běžné, že uživatel musí 2-4krát do roka přeinstalovat systém, aby to alespoň trochu fungovalo, ale tam to nikomu divné nepřijde.
... když jsem si pracoval se svým perfektně vyladěným Gentoo ...Vždycky to na několikátý pokus naběhlo.
U wi****s je to běžné, že uživatel musí 2-4krát do roka přeinstalovat systém, aby to alespoň trochu fungovalo, ale tam to nikomu divné nepřijde.
Běžte s tímto FUDem už konečně někam. Jestli jste nikdy neviděl zcela funkční instalaci Windows starou klidně pět let, přijdte se podívat k nám.
apt-get (dist-)upgrade
, pacman -Syu
, nebo třeba emerge -uDN world
, ale rozhodně není třeba nic instalovat znovu...
Je pravda, že upgrade je vždycky riskantnější než čistá instalace; instalátor má podstatně víc práce a je velmi těžké to nějak systematicky otestovat (příliš mnoho možných situací), takže pravděpodobnost chyby je vyšší.A Bluebear narozdíl od tebe v Suse ČR pracuje a už několikrát ukázal, že procesu instalace má jisté ponětí. Ale to je fuk, ty jen hledáš konflikty.
naposledy (ne teda na dovolené) jsem s flaskou slivovice zprznil alsu ...Ještěže se jména píší velkými písmeny :)